REKLAMA

Kto wyda zgodę na odstępstwa od wymagań technicznych pojazdów? Nowela wraca do komisji

2021-10-13 17:12
publikacja
2021-10-13 17:12
Kto wyda zgodę na odstępstwa od wymagań technicznych pojazdów? Nowela wraca do komisji
Kto wyda zgodę na odstępstwa od wymagań technicznych pojazdów? Nowela wraca do komisji
fot. Shutterstock.com /

Projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, w związku ze złożeniem do niego poprawki, został w środę odesłany do sejmowej Komisji Infrastruktury. Poprawkę złożył poseł Konfederacji Dobromir Sośnierz.

"W projekcie noweli jest słuszny pomysł aby odstępstwa od wymagań technicznych przenieść ze szczebla ministerialnego na dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego. To jest słuszny krok. (...) Myślę, że można pójść jeszcze dalej i przenieść to na szczebel powiatów" - powiedział Sośnierz.

"Wydaje mi się, że organ, który rejestruje pojazdy będzie bardziej właściwym, żeby wydawać zgodę na odstępstwo od wymagań technicznych. W związku z tym składam taką poprawkę" - dodał.

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber, komentując propozycję poprawki, powiedział, że w powiatach nie ma pracowników, którzy potrafiliby w sposób merytoryczny i jednoznaczny ocenić, który pojazd będzie mógł być wykorzystywany bezpiecznie i któremu można by udzielić odstępstwo.

Nowelizowane przepisy zakładają, że Dyrektor Transportowego Dozoru Technicznego przejmie dotychczasowe kompetencje ministra infrastruktury w sprawie wydawania odstępstwa od warunków technicznych, jakim powinien odpowiadać pojazd.

Według wnioskodawców, dzięki temu, usprawniona zostanie obsługa obywateli. Zmiany obejmują także m.in. ujednolicenie przepisów dotyczących ograniczników prędkości w pojazdach oraz zawężenie katalogu pojazdów, które muszą być zgłaszane w stacji kontroli pojazdów po wymianie drogomierza.

W komunikacie po posiedzeniu rządu, podczas którego projekt noweli został przyjęty, poinformowano, że dzięki nowemu rozwiązaniu, usprawniona zostanie obsługa obywateli dotycząca wydawania odstępstw od warunków technicznych pojazdów. Rocznie składanych jest w tej sprawie ok. 1,4 tys. wniosków.

Ponadto dzięki noweli ujednolicone mają być przepisy dotyczące ograniczników prędkości w pojazdach. Zachowano obowiązek wyposażenia pojazdów w homologowany ogranicznik prędkości. Chodzi o obowiązek wyposażenia autobusu, samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3.5 tony i ciągnika samochodowego, dla którego określono dopuszczalną masę całkowitą zespołu pojazdów powyżej 3,5 tony, w homologowany ogranicznik prędkości, ograniczający ich prędkość odpowiednio do 100 km/h i 90 km/h.

W projekcie zawężony został katalog pojazdów, które muszą być zgłaszane w stacji kontroli pojazdów po wymianie drogomierza. Obowiązek ten nie będzie obejmował m.in. maszyn budowlanych i wózków widłowych.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 stycznia 2022 r., z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w późniejszym terminie.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Bezpieczeństwo na drogach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki