Kto produkuje marki własne? Sprawdzamy Biedronkę

redaktor Bankier.pl

W dyskontach zapanowała moda na marki własne - w Lidlu są to np. jogurty Pilos i sery żółte Bluedino, w Netto kawa Norte Caffe Gold, a w Biedronce wody Polaris. Mimo rosnącej liczby produktów własnych, konsumenci chętnie sięgają po towar bez wiedzy o tym, kto stoi za jego produkcją.  

Co wpływa bezpośrednio na nasze decyzje zakupowe? Jak wynika z raportu z badań stowarzyszenia PEMI "Polscy konsumenci a pochodzenie produktów” z 2013 roku, Polacy wybierają dany towar ze względu na jego jakość (39 proc.). Drugie miejsce zajmuje kraj pochodzenia produktu (23 proc.), a dopiero na trzecim miejscu plasuje się cena (21 proc.), a tuż za nią marka (13 proc.). Na podstawie raportu można stwierdzić, że dla Polaków znana marka jest kryterium drugorzędnym, który w najmniejszym stopniu wypływa na ich decyzję o nabyciu dobra. To jeden z powodów, dla którego w dyskontach i marketach produkty znanych marek sprzedaje się pod inną banderą.

Kto produkuje marki własne? Sprawdzamy Biedronkę
Kto produkuje marki własne? Sprawdzamy Biedronkę (FORUM)

Na polskim rynku otworzono już niemal 4 tysiące sklepów dyskontowych, a ponad połowę z nich stanowią markety Biedronki. Do 2 667 punktów towar dostarcza kilkudziesięciu producentów, wśród których znajdują się Morliny, Hoop Polska, Torf Corporation, Sante czy Bakalland.

Madero czy Develey – Polacy stawiają na jakość

Na skład produktów marki własnej w sieci marketów Biedronka ma wpływ przede wszystkim zamawiający, czyli Jeronimo Martins Polska. – Receptura każdego artykułu produkowanego specjalnie dla sieci jest przedmiotem ustaleń z producentami i jest opracowywana w oparciu o badania preferencji i oczekiwań polskiego konsumenta – potwierdza biuro prasowe Jeronimo Martins Polska.

Kto produkuje dla Biedronki?

Producent

Przykładowe nazwy produktów

Bakalland

Mieszanka studencka BakaD’Or, Crunchy owocowe Vitanella

Bakoma

Jogurt owocowy z musli Musline, Deser mleczny (pudding) Desella, Jogurt kremowy Bon Crème,

Black Energy

Napój energetyczny Be Power

Dan Cake

Ciasto kakaowe Słodka Kraina

Dawtona

Mieszanka warzyw Nasza Spiżarnia, Kapusta czerwona z jabłkiem Nasza Spiżarnia, Buraczki tarte Nasza Spiżarnia, Pomidory krojone Nasza Spiżarnia,

Delic-Pol

Biszkopty Bonitki, Ciastka Paryskie

Develey

Sos czosnkowy Madero, Majonez kanapkowy Splendido, Musztrada sarepska Rikka, Musztarda stołowa Madero, Ketchup Tomatini

Felix

Pistacje solone Akardo, Orzeszki ziemne smażone solone Top Akardo

Gellwe

Budyń Twój Deser, Kawa rozpuszczalna 2w1 / 3w1 Coffo Mix

Graal

Łosoś w sosie pomidorowym Amerigo, Filet z makreli w sosie pomidorowym Amerigo, Paprykarz szczeciński z łososiem Amerigo, Tuńczyk kawałki w sosie własnym Amerigo

Helio

Bakalie BakaD’or oprócz mieszanki studenckiej

HOOP Cola

Napój Cola Original, syropy barmańskie Coctail Zone

Hortex

Sok marchwiowy Vitanella, Napój jabłkowo-miętowy Pluum

Iglotex

Warzywa i dania mrożone „Mroźna kraina”

Lisner

Sałatka jarzynowa Salato, Pasta kanapkowa Marinero

OSM Łowicz

Śmietanka do kawy 12% tłuszczu Mleczna Dolina, Śmietanka UHT 20×10% tłuszczu Mleczna Dolina, Kefir naturalny Tola, Maślanka naturalna Mleczna Dolina, Jogurt grecki Tolonis, Jogurt naturalny Tola

Melvit

Płatki owsiane górskie Plony Natury

Mieszko

Cukierki Luxima

Mlekovita

Mleko Prawdziwe Mleczna Dolina, Ser topiony FASTI, Kefir naturalny Tola, Serek wiejski Delikate

Mlekpol

Ser Edamski Światowid, Śmietana 12% Mleczna Dolina, Masło Osełkowe Mleczna Dolina, Masło Ekstra Mleczna Dolina

Mokate

Herbaty Green Hills, Herbata ekspresowa REMSEY, Cappucino La Movida, Herbatka owocowa Twój Ogród, Herbata czarna Assuan

Morliny

Szynka konserwowa Kraina Wędlin, Kiełbasa myśliwska Nasze Smaki, Parówki wyborne Nasze Smaki, Ćwiartka tylna z kurczaka KRAINA MIĘSA

Oskroba

Chleb tostowy PANO, Chleb tostowy Cztery Ziarna, Babka Marmurkowa Słodka Kraina, Strucla serowa Słodka Kraina, Ciasteczka z ziarnami słonecznika i sezamu Specjały Mistrza Felicjana

Piątnica

Puszysty Serek śmietankowy Delikate

Pamapol Nasze Smaki – konserwy mięsne, Pyszny Obiadek – dania gotowe, Nasza Spiżarnia – warzywa konserwowe, Mroźna Kraina – mrożonki warzywne

POSTI

Herbata zielona Feel

Prymat

Sos sałatkowy koperkowo-ziołowy Culineo, Kostka bulionowa Culineo

Przysnacki (Intersnack)

Chrupki Na Maxa, Chips Top Chips Tasty

Rolnik

Papryka konserwowa Nasza Spiżarnia, Borówka cała Sanello

Sante

Baton musli Vitanella

Sokołów

Golonka pieczona Nasze Smaki,

Sonko

Ryż biały długoziarnisty Pure Rice

Torf Corporation

Kosmetyki BeBeauty

Turek

Ser pleśniowy Delikate Blue

U Jędrusia

Pierogi i dania gotowe  Swojska Chata

Wawel

Czekolada Magnetic, Batony Amigos

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl

W związku z powyższym, to Biedronka ma wpływ na ostateczny skład produktu, a co za tym idzie – towar przygotowywany dla JMP może różnić się od artykułu producenta. Jednak z rozmów przeprowadzonych z dostawcami wynika, że produkcja artykułów dla Biedronki przebiega najczęściej w identyczny sposób, co inne wyroby danej marki. – Wszystkie produkty wytwarzane na zlecenie sieci handlowych powstają na tych samych liniach produkcyjnych, jak inne produkty produkowane przez HOOP Polska, według indywidualnych receptur zamawiającego. Ich produkcja podlega takim samym, rygorystycznym zasadom kontroli jakości, które są identyczne dla napojów, sprzedawanych pod naszymi markami – wyjaśnia Piotr Czarniak, PR Manager HOOP Polska.

Bogusław Miszczuk, Prezes Zarządu Sokołów S.A. powiedział w rozmowie z Bankier.pl:  – Wszystkie produkty Sokołowa są produkowane w siedmiu wyspecjalizowanych zakładach i powstają na tych samych liniach produkcyjnych bez względu na to, do jakiego klienta trafia ostatecznie produkt.

Dlaczego w Biedronce jest taniej?

Zapytaliśmy JMP o to, dlaczego produkty własne, realizowane przez znanych dostawców, są często tańsze od towaru sygnowanego logiem producenta. Na przyczynę takiego stanu rzeczy składają się przede wszystkim niższe koszty związane z logistyką oraz ograniczeniem wydatków na marketing. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że producent nie może mieć wpływu na politykę cenową klienta, co wynika z prawa handlowego.

–  Różnicę w cenie uzyskujemy przede wszystkim dzięki wysokiej efektywności kosztowej oraz dużej skali naszego działania. Struktura naszego łańcucha dostaw – zbudowanego wokół piętnastu centrów dystrybucyjnych, z których towary docierają do sklepów w całej Polsce w ciągu zaledwie jednej doby – pozwala na pominięcie kosztów hurtowni i pośredników, a także na organizację większych jednorazowo dostaw, a co za tym idzie, na znaczne obniżenie kosztów logistycznych związanych z dystrybucją naszych produktów. Ponadto, w przypadku produktów dostępnych wyłącznie w sieci Biedronka producenci nie ponoszą kosztów marketingowych (np. kosztów reklamy i nakładów związanych z utrzymywaniem sieci przedstawicieli handlowych) – wyjaśnia biuro prasowe Jeronimo Martins Polska.

Jak okazuje się, skład produktów przetwarzanych specjalnie dla Biedronki, dość często nie różni się zawartością od flagowego towaru producenta. Tak jest w przypadku m.in. produktów Develeya, czy firmy Iglotex.  – Rzeczywiście, w bardzo wielu przypadkach skład wyrobów opracowanych dla sieci sklepów Biedronka jest tożsamy ze składem analogicznych produktów sprzedawanych w opakowaniach producentów (tzw. produkty markowe) – komentuje biuro prasowe Jeronimo Martins. Jednak z uwagi na zapisy umów handlowych, firmy nie mogą podzielić się dokładnymi recepturami produktów.

Dermokosmetyki z Tołpy czy żele do mycia twarzy z BeBeauty? Napój energetyczny Black Energy czy Be Power?  Lisner czy Amerigo? Stawiasz na markę czy na jakość?

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 6 monibo7

Marki markami, zawsze można przeczytać skład. Są ciekawsze wpadki np masło MLECZNA DOLINA -NA OPAKOWANIU JAK BYK 200g a jak wrzucisz na wagę to się okazuje 165g... Sprawdzone 3 razy, waga też sprawdzona... UOKIK? No to mogą robić promocje a na swoje i tak wyjdą, tyle, że to już zwykłe oszustwo!

! Odpowiedz
6 6 ~Producent

Szkoda że Biedronka przeniosła wszystkie produkty z chemii gospodarczej i wiekszą część kosmetyków do pseudo polskiej firmy E&S Industry która ma zarejestrowaną spółkę w Polsce ale jest tak naprawdę pochodzenie hiszpańskiego. W ten sposób polskie firmy mają ogromne problemy

! Odpowiedz
2 7 ~jaa

Biedronka - mięso wieprzowe świeże pakowane próżniowo .W każdym opakowaniu widoczny wyciek soków mięsnych .Niektóre kawałki potrafią ,,oddać ,, 10% wycieku i tak zwane pieluchy nie są w stanie przyjąć nadmiaru wycieku .Wycieki te są spowodowane wadą genetyczną mięsa ,w mniejszej części wadą żywieniową .Takie mięso nie powinno trafić do handlu detalicznego .Biedronka zawarła pakt z Sokołowem że będzie odbierała do swoich sklepów wszystko to co powinno znaleźć się w produkcji pasz dla zwierząt - czyli mięso wadliwe .--Powyższe niepożądane czynniki doprowadzają do szeregu wad mięsa i nazywane są tzw.: wadami mięsa. Wyróżnia się następujące wady mięsa:
PSE – jasne, miękkie, wodniste
DFD – ciemne, twarde, suche
RSE – czerwono-różowe, miękkie, cieknące
ASE/AM – kwaśne, miękkie, cieknące
PFN – jasne, twarde, o normalnym wycieku.
Mięso normalne oznaczone jest skrótem
RFN – czerwono-różowe, normalne, niecieknące

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 10 ~Ula

Zawsze zamawiam kurczaki, filety , części drobiu w ubojniach. Ostatni raz nie dodzwonilam się i zakupilam w dyskoncie. Filety tanie po 10,90, wielkie z chrząstką . Prawdopodobnie dyskonty faszerują to wszystko (szprycują) żelatyną . Dlatego mogą pozwolić sobie na obniżkę ceny . Dlatego są takie ogromniaste.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 5 ~siera

Kuzynka mi mówiła, że produkty w tych sklepach to resztki z pańskiego stołu wielkich producentów-odwirowane mleko z Mlekpolu, oszukana czekolada czy wiele innych...Szkoda słów, ale kupuję, bo tanie...

! Odpowiedz
4 7 ~Mario80

Ostatnio zdziwilem sie jak jogurt Pilos z Lidla mial w skladzie żelatyne wieprzowa, gluten i orzechy. Smak i konsystencja gorsza niz w produktach biedronki, a zdecydowanie slabsza od Jogobelli/Zotta.

! Odpowiedz
1 3 ~Iza

Wiele śmietan ma dodatek żelatyny ,żeby zmniejszyć koszta.

! Odpowiedz
8 13 ~endi

90% produktów spożywczych to nic innego jak zmodyfikowany olej palmowy , robi się z niego żółte sery , masło czy łososia wędzonego , człowiek zje kawałeczek takiego produktu i zaraz robi mu się niedobrze ...

! Odpowiedz
3 7 ~Bravik

A co to za firma Black Energy lub Gellwe ? Jeśli już cos piszesz to sprawdzaj dokładnie , bo tracisz wiarygodność

! Odpowiedz
3 13 ~Edro

Tak tak. Jaka jakość? Zapytajcie pracownika konspolu który dostarcza parówki do biedronki czy by je kupił. Nigdy w życiu!

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT