REKLAMA

Do kogo po najszybszy internet mobilny i stacjonarny? Porównanie operatorów

2019-12-10 11:30
publikacja
2019-12-10 11:30

Już blisko 30 Mb/s wyniosła w listopadzie średnia prędkość internetu mobilnego w ofercie najszybszego polskiego operatora. W ostatnim miesiącu prędkość obniżyły za to firmy dostarczające internet stacjonarny – wynika z raportu SpeedTest.pl. Kto oferuje najszybszy internet mobilny i stacjonarny?

Prędkość internetu mobilnego LTE

W listopadzie najszybszy internet w standardzie LTE zapewniało T-Mobile. Średnia prędkość pobierania danych wyniosła 28,51 Mb/s i była o 3 proc. (ok. 0,8 Mb/s) wyższa niż w październiku.

Średnia prędkość internetu LTE w listopadzie 2019 r.

Sieć

Pobieranie danych [w Mb/s]

Przesyłanie danych [w Mb/s]

Ping [w ms]

T-Mobile

28,51

9,55

36

Orange

26,58

9,56

32

Play

25,72

7,89

40

Plus

21,38

8,47

41

Źródło: Ranking SpeedTest.pl

Klienci Orange mogli w tym samym czasie liczyć na średni transfer na poziomie 26,58 Mb/s. Orange oferowało za to minimalnie szybsze przesyłanie danych – średnio 9,56 Mb/s przy 9,55 Mb/s T-Mobile. Internet mobilny w Orange cechował się także większą stabilnością z pingiem na poziomie 32 ms przy 36 ms w T-Mobile.

Ponownie najniższą średnią prędkość przesyłania danych wśród największych operatorów komórkowych oferował Plus – średnio 21,38 Mb/s – o 3 proc. mniej niż w październiku. Wynik Plusa był o ponad 4 Mb/s gorszy od trzeciego w zestawieniu Play. Klienci korzystający z internetu mobilnego we fioletowej sieci musieli mierzyć się z kolei z najniższą średnią prędkością przesyłania danych – średnio 7,89 Mb/s.

W listopadowym zestawieniu sieci LTE nieuwzględniającym wyników testów wykonanych w roamingu krajowym średnia prędkość internetu mobilnego w Play była jednak wyższa. W przypadku pobierania danych transfer wyniósł średnio 26,87 Mb/s, co zapewniło Play drugie miejsce za T-Mobile. Średnia prędkość przesyłania danych wyniosła w tym przypadku 8,21 Mb/s.

Prędkość internetu stacjonarnego 

Z danych zebranych przez serwis SpeedTest.pl wynika, że w listopadzie najszybszy internet stacjonarny oferowała Inea. Klienci wielkopolskiego operatora mogli liczyć na transfer danych na poziomie średnio 139,89 Mb/s.

Średnia prędkość internetu w listopadzie 2019 r.

Sieć

Pobieranie danych [w Mb/s]

Przesyłanie danych [w Mb/s]

Ping [w ms]

Inea

139,89

137,58

12

Toya

128,67

28,31

16

UPC

118,01

19,20

20

Vectra

89,63

16,62

22

Źródło: Ranking SpeedTest.pl

O ile różnica w tym aspekcie nad Toyą wyniosła nieco ponad 10 Mb/s (średnio 128,67 Mb/s), o tyle Inea była bezkonkurencyjna w przypadku przesyłania danych, które możliwe było ze średnią prędkością 137,58 Mb/s. Inea oferowała także najbardziej stabilne łącze ze średnim pingiem wynoszącym 12 ms.

Podium ze średnim transferem 118,01 Mb/s i przesyłaniem danych ze średnią prędkością 19,20 Mb/s zajęło UPC, które jednak obniżyło średni transfer w porównaniu do października aż o 8 proc.

Prędkość internetu bezprzewodowego (Wi-Fi)

Nieco inaczej wygląda ranking operatorów, gdy pod uwagę weźmiemy internet bezprzewodowy w standardzie Wi-Fi. Choć stawce znowu przewodzi Inea (średni transfer 89,68 Mb/s i przesył danych 77,01 Mb/s). Klienci UPC mogą liczyć na pobieranie plików ze średnią prędkością 77,46 Mb/s). Wi-Fi, z którego korzystają, cechuje się jednak największą stratą danych za sprawą najwyższego pingu – średnio 24 ms.

Ranking SpeedTest.pl został opracowany na podstawie 2,33 mln testów przeprowadzonych przez użytkowników aplikacji webowej (1,7 mln) oraz aplikacji mobilnych (0,63 mln).

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
czytacz
A Light Mobile to złodzieje.Kupiłem u nich pakiet internetu.Miał być ważny do 17 grudnia.Żeby się nie przedłużał dezaktywowałem taki pakiet.A oni zabrali to co zostało,wszystkie pieniądze z konta jako połączenia z netem.Teraz nie odpowiadają na pytania.OMIJAJCIE ZŁODZIEI!
pazdzioch_indastries
Orange największy usługodawca internetu stacjonarnego nie został sklasyfikowany bo oferuje prędkość trochę lepszą niż modemy telefoniczne( z charakterystyczne dźwiękiem łączenia się)
z początku XXI
Wstyd.
przemysl_to_jeszcze_raz
Orange nie został przedstawiony ponieważ dostarcza internet do miejsc gdzie jest stara lub słaba infrastruktura łącza. Konkurencja tam w ogóle nie świadczy usług więc jakby policzyć to jako zerowa prędkość to pewnie by wypadli gorzej.
Lepiej mieć słaby internet niż żaden. Świadomie pomijam internet mobilny który
Orange nie został przedstawiony ponieważ dostarcza internet do miejsc gdzie jest stara lub słaba infrastruktura łącza. Konkurencja tam w ogóle nie świadczy usług więc jakby policzyć to jako zerowa prędkość to pewnie by wypadli gorzej.
Lepiej mieć słaby internet niż żaden. Świadomie pomijam internet mobilny który na wioskach działa różnie.
pazdzioch_indastries odpowiada przemysl_to_jeszcze_raz
wolą płacić za drogi serwis niż zmodernizować infrastrukturę, u mnie w przeciągu roku są przynajmniej 20 razy, to są moje zgłoszenia z powodu awarii(o prędkości i pingu nie mówię)
A ciągu 5 lat pewnie 100 razy by się uzbierało,ani razu nie zapłaciłem za serwisanta bo wszystkie usterki nie są z mojej winy.Mówimy
wolą płacić za drogi serwis niż zmodernizować infrastrukturę, u mnie w przeciągu roku są przynajmniej 20 razy, to są moje zgłoszenia z powodu awarii(o prędkości i pingu nie mówię)
A ciągu 5 lat pewnie 100 razy by się uzbierało,ani razu nie zapłaciłem za serwisanta bo wszystkie usterki nie są z mojej winy.Mówimy tu o 1 osobie.W skali każdego małego miasta/gminy są to kosmiczne pieniądze.
Zastanawiam się gdzie tu logika? jakaś musi być bo jakby im się nie opłacało to budowali by infrastrukturę.Prawdopodobnie tak wyprowadzają forsę ze spółki poprzez niby nie zależne spółki obsługujące serwis.

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki