REKLAMA

Krytyczny błąd Alexy Amazona mógł kosztować dziecko życie

2021-12-29 14:40, akt.2021-12-30 13:37
publikacja
2021-12-29 14:40
aktualizacja
2021-12-30 13:37
Krytyczny błąd Alexy Amazona mógł kosztować dziecko życie
Krytyczny błąd Alexy Amazona mógł kosztować dziecko życie
fot. Tyler Nottley / / Shutterstock

"Podłącz ładowarkę do telefonu mniej więcej do połowy, a następnie dotknij monetą odsłoniętych metalowych części wtyczki" - taką komendę od Alexy, asystenta głosowego Amazona miała usłyszeć 10-letnia dziewczynka. Na szczęście do tragedii nie doszło, choć mógł porazić ją prąd. Jak zapewnia koncern, błąd został już naprawiony. 

Matka dziewczynki, Kristin Livdhal całą sprawę opisała na Twitterze. "Wykonywaliśmy kilka fizycznych wyzwań tj. leżenie i przewracanie się z butem na stopie, które zaproponował na YouTubie jeden z nauczycieli wychowania fizycznego. Tego dnia była nieciekawa pogoda, a moja córka po prostu chciała zagrać" - poinformował rodzic. Dziewczynka poprosiła więc Alexę o "wyzwanie do zrobienia". Wtedy maszyna zasugerowała jej udział w wyzwaniu, "które znalazła w sieci". Słysząc treść poleconego zadania, Kristin Livdhal zaczęła krzyczeć "Nie Alexa nie!". Później opisywała, że jej córka jest zbyt mądra, by wykonać tego typu wyzwanie, co jednak może nie powstrzymać innych dzieci. 

Po krótkim śledztwie okazał się, że "zadanie" z włożeniem do połowy wtyczki od ładowarki telefonu i dotknięcie jej monetą zaczęło krążyć na TikToku i innych serwisach około rok temu. Metale, w tym także monety, przewodzą prąd, a włożenie ich do gniazdek elektrycznych może spowodować porażenie prądem, skutkujące utratą palców czy przedramion lub pożar domu.

Jak twierdzi Amazon, firma zaktualizowała swojego asystenta głosowego, gdy tylko dowiedziała się o błędzie. "Zaufanie, jakie żywią nasi klienci, jest dla nas najważniejsze. Alexa ma na celu dostarczanie klientom dokładnych, istotnych i pomocnych informacji. Gdy tylko zdaliśmy sobie sprawę z błędu, podjęliśmy szybkie działania, by go naprawić" - poinformował koncern w swoim oświadczeniu przesłanym BBC

Oświadczenie Amazona ws. Alexy

Zaufanie klientów jest w centrum wszystkiego, co robimy, a Alexa została zaprojektowana tak, aby dostarczać klientom dokładnych, istotnych i pomocnych informacji. Gdy tylko dowiedzieliśmy się o błędzie, szybko go naprawiliśmy i będziemy nadal rozwijać nasze systemy, aby pomóc w zapobieganiu podobnym odpowiedziom w przyszłości.

To nie pierwsza taka wpadka Alexy. Przed świętami sieć obiegł filmik, w którym przedszkolak zapytal asystenta "czy renifery latają?" Alexa odpowiedziała zgodnie z prawdą, że nie. W tym momencie chłopiec wybuchł płaczem, mówiąc "a więc Gwiazdor nie istnieje".

aw

Źródło:
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (8)

dodaj komentarz
szprotkafinansjery
Selekcja naturalna?
O tym, jak wkładać wtyczkę, i ze nie wkłada się widelca do gniazdka, wie w Polsce raczej każdy dziesięciolatek.
janoz_lobolotorant
czy ludzie na prawdę są tak samotni by kupować sobie gadające pudełko i z tym rozmawiać, pytać o rady itp?

to, że przy okazji to gadające pudełko cały czas "słucha" rozmów i sztuczna inteligencja przygotowuje reklamy skrojone pod konkretnego konsumenta to nie jest żadna teoria spiskowa, tylko fakt znany przez wielu
czy ludzie na prawdę są tak samotni by kupować sobie gadające pudełko i z tym rozmawiać, pytać o rady itp?

to, że przy okazji to gadające pudełko cały czas "słucha" rozmów i sztuczna inteligencja przygotowuje reklamy skrojone pod konkretnego konsumenta to nie jest żadna teoria spiskowa, tylko fakt znany przez wielu konsumentów, widocznie ludziom to nie przeszkadza
innowierca
Pamietam ze Google juz kilka lat temu przyznalo ze cale "tlo dzwiekowe" z mieszkania jest nagrywane, a pomimo tego czesc ludzi na forach spierala sie ze nie jest to prawda, bo aktywuje sie dopiero na okreslone slowo :), co jest prawda, bo do czasu aktywacji "tylko nasluchuje" w oczekiwaniu na wywolanie.Google Pamietam ze Google juz kilka lat temu przyznalo ze cale "tlo dzwiekowe" z mieszkania jest nagrywane, a pomimo tego czesc ludzi na forach spierala sie ze nie jest to prawda, bo aktywuje sie dopiero na okreslone slowo :), co jest prawda, bo do czasu aktywacji "tylko nasluchuje" w oczekiwaniu na wywolanie.Google rowniez podalo adres strony gdzie mozna wyslac zadanie wykasowania nagran.
To jest cos jak "pluskwa podsluchowa" tylko taki duzy model, co nie trzeba ukrywac w mieszkaniu :)
prs
Zapytajcie tego nonstop podsluchujacego Was "sprzetu",
kto to jest Jezus Chrystus..

O ile nic sie nie zmienilo, nie potrafila - pewnie nie przypadkiem - odpowiedziec..
nekroekonom
"a więc Gwiazdor nie istnieje".
Jaki znowu Gwiazdor? W filmie chłopiec mówił "Santa Claus".
dreustachy
Gwiazdor to taki nowy Dziadek Mróz ;)
ssmentek
Trzeba ucinać główkę tępym nożem. A jak kwęka to więcej clickbajtów wrzucić.
karbinadel
Sztuczna inteligencja, hehehe. Chyba od Suskiego się uczyła :)

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki