REKLAMA

Kryptozima chłodzi rynek, ale może go też sprofesjonalizować. Potrzebne regulacje

2022-09-19 06:35
publikacja
2022-09-19 06:35

Rynek kryptowalut przeżywa trzecią w historii falę gwałtownych spadków wycen. Rynek wart jest obecnie niespełna bilion dolarów, podczas gdy prawie rok temu było to trzykrotnie więcej. Eksperci podkreślają, że to normalne zjawisko, zamykające około czteroletni cykl i profesjonalizujące rynek. Zwracają jednak uwagę na to, że potrzebne są regulacje, ale takie, które będą stymulowały rozwój, a nie hamowały go.

Kryptozima chłodzi rynek, ale może go też sprofesjonalizować. Potrzebne regulacje
Kryptozima chłodzi rynek, ale może go też sprofesjonalizować. Potrzebne regulacje
fot. R19 / / Shutterstock

- Rzeczywiście mówimy o kryptozimie, która stała się faktem. Jest czymś powszechnym i zamyka mniej więcej czteroletni cykl koniunkturalny na rynku kryptoaktywów. W pewien sposób klaryfikuje rynek i modele biznesowe, które już zostały na rynku przyjęte. Jest wyznacznikiem dla inwestorów i kolejnych twórców oraz użytkowników pewnych systemów po to, żeby z jednej strony użytkowali prawidłowe produkty, z drugiej strony twórcy tworzyli rozwiązania faktycznie rynkowe, takie, które tę kryptozimę po prostu przetrwają - ocenia w rozmowie z agencją Newseria Innowacje Filip Pawczyński, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin, wiceprezes Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii.

Kapitalizacja rynku kryptowalut spadła w pierwszym tygodniu września poniżej biliona dolarów i w połowie miesiąca utrzymuje się mniej więcej na takim poziomie. Najniższa wycena w tym roku przypadła zaś na czerwiec i wyniosła 817 mld dol. Dla porównania w listopadzie 2021 roku kapitalizacja przekroczyła pułap 2,9 bln dol. Najpopularniejsza kryptowaluta, bitcoin, ma w połowie września cenę około 19,8 tys. dol. i kapitalizację na poziomie 380 mld dol. Kurs jest w skali ostatniego miesiąca niestabilny. Po dołku zanotowanym 7 września, kiedy kurs spadł do 18,6 tys. dol., nastąpił kilkudniowy gwałtowny wzrost, którego peak przypadł na 13 września z kursem 22,5 tys. dol. W ciągu zaledwie 10 godzin kurs spadł do 20 tys. dol.

- W ostatnich miesiącach na spadki wpłynęło bardzo wiele różnych sytuacji związanych i połączonych z normalną gospodarką, naszą scentralizowaną gospodarką, którą znamy. Na rynku kryptowalut mamy projekty, które trochę ten rynek zawahały, są też projekty, które były w stanie ten rynek pociągnąć do przodu. Finalnie więc spadki są spowodowane tym, że przyszła kryptozima, czyli ten cykl koniunkturalny się zamyka. Z drugiej strony mamy też wpływ normalnej ekonomii, jak np. sytuacja związana z podniesieniem stóp procentowych przez FED - wymienia Filip Pawczyński.

Ekonomiści oceniają, że efekt domina rozpoczął się od upadku pod koniec czerwca stablecoina TerraUSD. Stablecoiny są tokenami śledzonymi przez blockchain, ale ich zadaniem jest dopasowywanie siły nabywczej waluty fiducjarnej najczęściej do dolara amerykańskiego. W podobnym okresie nastąpiła też likwidacja funduszu Three Arrows, jednego z największych inwestujących w cyfrowe aktywa. Fundusz nie poradził sobie z krachem na rynku kryptowalut i ogłosił niewypłacalność.

Z drugiej strony na rynek wpływają tendencje na amerykańskiej giełdzie, inflacja oraz walka z nią poprzez podnoszenie stóp procentowych.

Spadek i ochłodzenie się rynku powoduje to, że produkty są lepsze, inwestorzy bardziej zwracają uwagę na wszystkie aspekty związane nie z wartością waluty, ale z samym projektem, jego umieszczeniem na rynku oraz oczywiście przyszłymi użytkownikami - wyjaśnia wiceprezes Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii.

W dłuższej perspektywie w dalszej profesjonalizacji rynku mogą pomóc odpowiednie regulacje.

- Regulacje nie mogą być  takie, które ten rynek będą wyłączać od razu z użytkowania, zanim się rozwinie. Z drugiej strony oczywiście produkowanie i wytwarzanie produktów, które faktycznie są rynkowe, jesteśmy w stanie ich używać i będą przeżywały tzw. kryptozimy, czyli będą tym projektem, który po prostu jest w stanie przynieść odpowiednią wartość dla community i dla całego rozwoju rynku - uważa prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin. - Regulacje są potrzebne i muszą być odpowiednie po to, żeby ten rynek się dalej rozwijał i zabezpieczał interesy konsumentów na tym rynku.

Jak podkreśla, branża ma nadzieję, że sceptyczne podejście do regulacji w Polsce zmieni się wraz z przyjęciem unijnego rozporządzenia w sprawie rynków kryptoaktywów (MiCA). Prezydencja Rady UE i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie tego projektu pod koniec czerwca br. Ramy regulacyjne mają chronić inwestorów i utrzymać stabilność finansową, jednocześnie umożliwiając innowacje i zwiększając atrakcyjność sektora kryptoaktywów. Dotychczas tylko niektóre państwa członkowskie miały krajowe przepisy dotyczące kryptoaktywów. Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski muszą jednak jeszcze oficjalnie zatwierdzić swój konsensus. Po publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej nastąpi 18-miesięczny okres przejściowy, po którym rozporządzenie stanie się prawem wspólnotowym. Realny termin wejścia w życie regulacji jest więc szacowany najwcześniej na 2024 rok. UE ma zamiar także stworzyć zupełnie nowego regulatora z bezpośrednim nadzorem nad kryptowalutami.

Tematy
(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

Komentarze (24)

dodaj komentarz
baibina
Tych mitycznych bln $ nigdy tam tak na prawde nie było. Wiekszosc kryptowalut zostało "wykopanych" za pol darmo obrócono moze z 10% i tak wpompowano w rynek 30 mld $ a wycena sięga biliona. To są po prostu zwykle znaczki jakie zbierali kiedyś nasi rodzice. Zwykłe zbieractwo rzeczy bezwartosciowych ktore nadaje im wartośc Tych mitycznych bln $ nigdy tam tak na prawde nie było. Wiekszosc kryptowalut zostało "wykopanych" za pol darmo obrócono moze z 10% i tak wpompowano w rynek 30 mld $ a wycena sięga biliona. To są po prostu zwykle znaczki jakie zbierali kiedyś nasi rodzice. Zwykłe zbieractwo rzeczy bezwartosciowych ktore nadaje im wartośc dopoki sa zbieracze gotowi przepalać za nie $ - patrz papierki po lodach ekipy.
baibina
Jeszcze raz kryptowaluty to nie złoto, srebro, diamenty których ilosć jest fizycznie ograniczona i jakościowo ograniczona do kilku zasobów spelniajacych definicje rzeczy mogących łatwo przechować wartosc i być wymienialnymi. To ze ilosc bitcoina jest ograniczona nie ma znaczenia jesli ilosc krypto jest Jeszcze raz kryptowaluty to nie złoto, srebro, diamenty których ilosć jest fizycznie ograniczona i jakościowo ograniczona do kilku zasobów spelniajacych definicje rzeczy mogących łatwo przechować wartosc i być wymienialnymi. To ze ilosc bitcoina jest ograniczona nie ma znaczenia jesli ilosc krypto jest nieograniczona
zoomek
Pomyślcie ile zmarnowano prądu na krypto i w efekcie dostaliśmy zabawkę wyłącznie do spekuły.
Masakra.
Najlepsze to były pierdy Muska które zmieniały wyceny btc czy dogecoina.
Taaaak - właśnie tego potrzebują ludzie aby jakiś pieszczoszek systemu jednym pierdem mieszał im w majątku.
Tak trzymać wasza mać!
Pomyślcie ile zmarnowano prądu na krypto i w efekcie dostaliśmy zabawkę wyłącznie do spekuły.
Masakra.
Najlepsze to były pierdy Muska które zmieniały wyceny btc czy dogecoina.
Taaaak - właśnie tego potrzebują ludzie aby jakiś pieszczoszek systemu jednym pierdem mieszał im w majątku.
Tak trzymać wasza mać!
Szalom.
websterdxb
ile prądu zużywają gry online ? Mastercard ? Visa ? TVP ?
xiven
wszystkie krypto po bitcoinie i może eth, są tokenami jednosezonowymi

wykryć wcześnie trend, zainwestować na dołku, sprzedać na szczycie i token idzie w zapomnienie, nowa hossa, nowe trendy, nowe tokeny
bankster-kreator
W punkt, dokładnie o tym samym napisałem poniżej
baibina
Od kiedy mozna stworzyć nieskonczona liczbe skonczonych kryptowalut inwestowanie w nie jest jest bez sensu, poniewaz jakościowe róznice w zasadzie nie występuja a z matematycznego punktu widzenia kolejne tworzone kryptowalyuty (jest ich już kilka tysiecy) będą powodowały spadek kapitalizacji obecnych (nawet zakladajac wzrost kapitalizacji Od kiedy mozna stworzyć nieskonczona liczbe skonczonych kryptowalut inwestowanie w nie jest jest bez sensu, poniewaz jakościowe róznice w zasadzie nie występuja a z matematycznego punktu widzenia kolejne tworzone kryptowalyuty (jest ich już kilka tysiecy) będą powodowały spadek kapitalizacji obecnych (nawet zakladajac wzrost kapitalizacji całego rynku) poprzez odplyw pieniedzy do coraz to nowych i nowych kryptowalut, których liczba jest nieskonczona
bankster-kreator
Bitcoin wyśsie całą tą kapitalizację z większość tych nieskończonych kryptowalut tak jest co bańkę. Większość kryptowalut umiera śmiercią naturalną a kapitał z nich nieodparowuje tylko przenosi się do bitcoina dlatego Bitcoin od początku historii jest coraz droższy a reszta kryptowalut od początku historii jest coraz tańsza albo Bitcoin wyśsie całą tą kapitalizację z większość tych nieskończonych kryptowalut tak jest co bańkę. Większość kryptowalut umiera śmiercią naturalną a kapitał z nich nieodparowuje tylko przenosi się do bitcoina dlatego Bitcoin od początku historii jest coraz droższy a reszta kryptowalut od początku historii jest coraz tańsza albo znika z rynku. Poza kilkoma wyjątkami które potwierdzają regułę.
zoomek odpowiada bankster-kreator
O -widzę sekciarz od btc. A co w btc jest unikalnego? Manipulacje kursem przez Muska?
To w dogecoin też masz.
baibina odpowiada bankster-kreator
Pod warunkiem że ilośc pieniadza na rynku bedzie przyrastala szybciej od ilości kryptowalut. Zresztą to tak naprawde i tak są bezwartosciowe smiecie ktore roznią sie od siebie jedynie znaczkiem i nazwą. Cały hype napędzany jest zwykła chciwością a rynek charakteryzuje się bardzo małą plynością. (stad te mld $ ktorych tam nigdy tak Pod warunkiem że ilośc pieniadza na rynku bedzie przyrastala szybciej od ilości kryptowalut. Zresztą to tak naprawde i tak są bezwartosciowe smiecie ktore roznią sie od siebie jedynie znaczkiem i nazwą. Cały hype napędzany jest zwykła chciwością a rynek charakteryzuje się bardzo małą plynością. (stad te mld $ ktorych tam nigdy tak na prawde nie bylo)

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki