REKLAMA

Kryptowalutowy „pump and dump” z Walmartem w tle

2021-09-14 13:50
publikacja
2021-09-14 13:50
Kryptowalutowy „pump and dump” z Walmartem w tle
Kryptowalutowy „pump and dump” z Walmartem w tle
fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl

Stara jak świat rynkowa nieuczciwa praktyka miała miejsce na rynku kryptowalut. Notowania Litecoina błyskawicznie wzrosły po pewnym komunikacie i równie szybko spadły, gdy okazał się on fałszywy.

Wczoraj w znanym serwisie GlobeNewswire opublikowany został komunikat, z którego treści wynikało, że Walmart – największa sieć sklepów na świecie – zacznie przyjmować płatności w Litecoinach za zakupy online. Jak łatwo się domyślić, notowania kryptowaluty błyskawicznie poszybowały w górę – z 175 do ponad 230 USD. Problem polegał na tym, że komunikat okazał się fałszywy, przez co cena błyskawicznie spadła do punktu wyjścia. Słowem, schemat „pump and dump” (ang. „napompuj i opchnij”) w pełnej krasie.

CoinDesk

- Walmart nie wiedzał nic na temat nieprawdziwego komunikatu prasowego opublikowanego przez GlobeNewswire. Walmart nie ma żadnych związków z litecoinem - oświadczyła spółka ustami swojego rzecznika.

Jeszcze przed komunikatem amerykańskiego giganta handlu, część internautów zwracała uwagę na to, że w komunikacie podano niewłaściwy adres e-mail do podpisanego pod informacją Williama White'a, wiceprezesa spółki. Wykryto też, że z należącego rzekomo do Walmartu konta nie opublikowano żadnej innej informacji prasowej.

Agencja GlobeNewswire zapowiedziała wyjaśnienie całej sprawy i wprowadzenie mechanizmów zapobiegających podobnym oszustwom w przyszłości. Od oszustwa odcięła się także fundacja zajmująca się rozwojem Litecoina, choć przyznała się do błędu w postaci podania dalej informacji o rzekomej współpracy. Podobnie zachowały się także niektóre agencje informacyjne (w tym Reuters), które szybko jednak dokonały sprostowań.

Według danych serwisu Coinmarketcap.com Litecoin jest szesnastą najpopularniejsza kryptowalutą. Jej kapitalizacja (przy cenie 178 USD) sięga 12 mld dolarów. Dla porównania, niezmiennie liderujący całej stawce bitcoin może pochwalić się kapitalizacją na poziomie 867 mld USD.

MZ

Źródło:
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (4)

dodaj komentarz
pozhoga
,,bitcoin może pochwalić się kapitalizacją na poziomie 867 mld USD"
Bo taka to waluta, że jej wartość trzeba podawać w innej walucie :))))
the_mind_renewed
Drodzy inwestorzy inwestujcie inwestujcie a na koniec kordony policji odgrodzą was od waszych inwestycji tak jak obecnie w Chinach od Evergrande Group
the_mind_renewed
Po sukcesie USA z Afganistanem i utraty bazy wojskowej w Turcji mamy następne. Z bliskiego wschodu i Arabii saudyjskiej USA pośpiesznie usuwa rakiety typy Patriot. Czyżby to że Saudowie podpisali z Putinem układ o współpracy i obronie, czy dlatego że Chiński juan staje się rezerwową walutą. Bo obecnie koniec petro dolara w zasadzie Po sukcesie USA z Afganistanem i utraty bazy wojskowej w Turcji mamy następne. Z bliskiego wschodu i Arabii saudyjskiej USA pośpiesznie usuwa rakiety typy Patriot. Czyżby to że Saudowie podpisali z Putinem układ o współpracy i obronie, czy dlatego że Chiński juan staje się rezerwową walutą. Bo obecnie koniec petro dolara w zasadzie został zatwierdzony. Trzymajcie się narody ale nie fiat money.
the_mind_renewed
Dotyczy całego świata: Pokolenia są okłamywane przez media od dekad. W żadnym nie ma prawdy, no może o liczbie ofiarach wypadków drogowych. Dzięki temu świat żyje w krainie fantazji i sztucznego dobrobytu na bazie niewolniczego długu. Ale zło zawsze przegrywa i młode pokolenia będą w tragicznym szoku co nastąpi bo wyrośli w krainie Dotyczy całego świata: Pokolenia są okłamywane przez media od dekad. W żadnym nie ma prawdy, no może o liczbie ofiarach wypadków drogowych. Dzięki temu świat żyje w krainie fantazji i sztucznego dobrobytu na bazie niewolniczego długu. Ale zło zawsze przegrywa i młode pokolenia będą w tragicznym szoku co nastąpi bo wyrośli w krainie iluzji medialnej. Po prostu świat jest obecnie tak zakłamany i zmalwersowany że to nikomu nie mieści się w głowie, a ludzie trzeźwo myślący uznawani są przez resztę za wariatów. Niestety czas zaciętych bójek o resztki żywności przy śmietnikach nadchodzi bardzo szybko. .

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki