Kredytowe wyłudzenia - średnio 1 mln zł dziennie

analityk Bankier.pl

Średnio milion złotych dziennie – na taką kwotę opiewały próby wyłudzeń kredytów w I kw. 2017 r. Jak wynika z danych zaprezentowanych w najnowszym raporcie infoDOK, każdego dnia średnio 19 razy złodzieje próbują zaciągnąć zobowiązanie, posługując się cudzymi danymi. W ciągu pierwszych trzech miesięcy do bazy dokumentów zastrzeżonych trafiło ponad 30 tys. nowych wpisów.

System Dokumenty Zastrzeżone prowadzony przez Związek Banków Polskich gromadzi informacje o utraconych i skradzionych dokumentach. Z aktualizowanej na bieżąco bazy korzystają nie tylko kredytodawcy, ale także operatorzy telefonii komórkowej i inne firmy.

Baza Dokumenty Zastrzeżone powiększyła się w I kw. 2017 r. o 30 tys. wpisów
Baza Dokumenty Zastrzeżone powiększyła się w I kw. 2017 r. o 30 tys. wpisów (fot. Piotr Mecik / FORUM)

 Jeśli zgubimy portfel lub padniemy ofiarą kradzieży, możemy zastrzec dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy w swoim banku lub jednej z kilkunastu instytucji, które obsługują wszystkich klientów mających tego rodzaju problem. W ten sposób zmniejszymy ryzyko, że ktoś spróbuje na nasze dane wyłudzić kredyt lub np. kupić telefon komórkowy.

W pierwszym kwartale roku do bazy codziennie trafiało 326 dokumentów, a łącznie rejestr powiększył się o ponad 30 tysięcy wpisów. W najnowszym raporcie infoDOK wskazano, że jest to najwyższy wynik odnotowany w pierwszym kwartale roku od startu systemu. Rekord świadczyć może o rosnącej świadomości zagrożeń związanych z kradzieżą tożsamości.

(ZBP)

W okresie styczeń-marzec 2017 r. przestępcy próbowali wyłudzić w bankach kredyty na cudze dane na kwotę 90 mln zł. Oznacza to, że średnio na jeden dzień wypadał prawie 1 mln zł udaremnionych wyłudzeń i 19 prób zdobycia finansowania na podstawie kradzieży tożsamości.

Największa odnotowana pojedyncza próba dotyczyła zobowiązania na 8,4 mln zł i miała miejsce w województwie podlaskim. Pod względem liczby przypadków przodują województwa – śląskie (314) i mazowieckie (274).

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~Lcamtuf

Przyjrzyjcie sie wyciekowi na masowa skale danych osobowych przez kancelarie komorniczne ktore uzyskaly nieskrepowany dostep do danych o obywatelach

! Odpowiedz
5 5 hairy_portier

Skąd wiadomo, że to są Polacy? Że działają na terenie Polski tak jak osławione "polskie obozy" wymyślone przez hitlerowców z Organizacji Gehlena (późniejsze BND)? Popatrzcie lepiej ile i na co wydaje miasto Wrocław rządzone przez "Polaka" Dudkiewicza.

! Odpowiedz
6 4 norbert_norbert

ale za to jak banki wyprowadzaja kapital bezpowrotnie za granice Polski to juz OK ? Czy znany jest ten raport "skutkow spolecznych braku rozwiazania problemu pseudo-kredytow psudo-waloryzowanych kursem waluty" przygotowany na zamowienie kancelarii Rezydenta Dudy dot. ustawy anty-frankowej ?
https://www.bankowebezprawie. pl/skutki-spoleczne-kancelaria-prezydenta/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil