REKLAMA

Krajowy Plan Odbudowy zaoferuje niewielkie wsparcie firmom prywatnym

2021-03-05 06:52
publikacja
2021-03-05 06:52
Krajowy Plan Odbudowy zaoferuje niewielkie wsparcie firmom prywatnym
Krajowy Plan Odbudowy zaoferuje niewielkie wsparcie firmom prywatnym
fot. wutzkohphoto / / Shutterstock

Tylko około 35 proc. pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy ma zostać przeznaczonych na bezpośrednie wsparcie firm prywatnych i tzw. instytucji otoczenia biznesowego – wynika z informacji piątkowej "Rzeczpospolitej”.

Jak pisze dziennik, pozostałe 65 proc. z prawie 24 mld euro zaplanowano na przedsięwzięcia realizowane przez sektor publiczny, w tym na zakup szczepionek, zakupy autobusów niskoemisyjnych dla komunikacji miejskiej, budowę żłobków, termomodernizację szkół i bibliotek czy inwestycje kolejowe. Według szacunków na te cele przeznaczono ok. 15-16 mld euro.

Dziennik opisuje, że dla przedsiębiorstw z sektora prywatnego zostaje około 8–9 mld euro. Mniej więcej połowa to bezpośrednie finansowanie konkretnych przedsięwzięć w firmach, a połowa – różnego rodzaju projekty wspierające otoczenie rynkowe - wskazuje.

"Rz" podaje opinie ekspertów, według których przy takim podziale unijne dotacje, które mają być szybką odpowiedzią na kryzys pandemiczny, mogą nie spełnić swojej roli.

"To sektor prywatny ucierpiał przez pandemię najbardziej, tu więc powinna być skoncentrowana pomoc" – uważa cytowany w dzienniku Michał Gwizda, partner w firmie doradczej Crido.

Z kolei główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz mówi "Rz", że plan odbudowy był pomyślany jako szybka interwencja w dobie obniżonego przez kryzys pandemiczny popytu. "Taka konstrukcja KPO, jaką przedstawił rząd, może nie spełnić swojej roli" – ocenia.

szz/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (7)

dodaj komentarz
1as
Wszyscy się zachwycają miliardami euro, już dzielą skórę na niedźwiedziu, już się biją miedzy partiami i wewnątrz partii czy koalicji o tą kasę...a czy ktoś się zastanowił, skąd ta manna z nieba pochodzi? Czy KE jest jakimś producentem/ eksporterem pieniędzy? czy może to tylko wydrukowane kartki papieru, których wartości jeszcze Wszyscy się zachwycają miliardami euro, już dzielą skórę na niedźwiedziu, już się biją miedzy partiami i wewnątrz partii czy koalicji o tą kasę...a czy ktoś się zastanowił, skąd ta manna z nieba pochodzi? Czy KE jest jakimś producentem/ eksporterem pieniędzy? czy może to tylko wydrukowane kartki papieru, których wartości jeszcze nie wypracowaliśmy, ale będziemy musieli dopiero wypracować? A jak nie, to po prostu wszystko będzie odpowiednio droższe?
anty12
Rydzyk za to moze liczyc na nieograniczone worki z pieniedzmi.
andregru
Na swoje muzeum i wystawę dostał ostatnio już od glińskiego 119 + 60 mln zł w czasie olbrzymiego kryzysu w gospodarce .
harrytracz
Trzeba było nie zamykać gospodarki to jakiś plan odbudowy czy czego tam nie musiałby powstawać.
Ale nie, jak o tym mówiłem w marcu/kwietniu zeszłego roku to mnie wyzywaliście że ignoruje wirusa ("nie widzisz co się dzieje?" "zobacz co w TV pokazują" "odsuń się od nas bo możesz
Trzeba było nie zamykać gospodarki to jakiś plan odbudowy czy czego tam nie musiałby powstawać.
Ale nie, jak o tym mówiłem w marcu/kwietniu zeszłego roku to mnie wyzywaliście że ignoruje wirusa ("nie widzisz co się dzieje?" "zobacz co w TV pokazują" "odsuń się od nas bo możesz zarażać")
itso_nie_oddawaj_figur
w marcu kwietniu sam bym cie powyzywał, ja dopiero przejrzałem na oczy podczas wyborów prezydenckich
vonmisses
Masakra. To głupiej wydana kasa będzie niż ta przez Gierka...
itso_nie_oddawaj_figur
bardziej nietrafionych inwestycji nie mogli wybrać nie będzie żadnego ożywienia

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki