REKLAMA

Kowalczyk: Rząd chciał wprowadzić ulgę podatkową jak najszybciej

2022-01-21 09:32
publikacja
2022-01-21 09:32
Kowalczyk: Rząd chciał wprowadzić ulgę podatkową jak najszybciej
Kowalczyk: Rząd chciał wprowadzić ulgę podatkową jak najszybciej
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Rząd chciał wprowadzić ulgę podatkową jak najszybciej, żeby ludzie dostali pieniądze, nawet kosztem pewnych komplikacji na początku roku - mówił w piątek wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, odnosząc się do rozwiązań Polskiego Ładu.

Darmowy program do rozliczania
PIT 2021/2022
Pobierz e-pity 2021 Uruchom on-line

Kowalczyk pytany w piątek w TVN 24 o zamieszanie wokół Polskiego Ładu stwierdził, że odpowiedzialność rozkłada się na wiele czynników. "Począwszy od niekompletnej może informacji, która wypłynęła ze stron rządowych, Ministerstwa Finansów, ale też jest tak, że to służby finansowe różnych zakładów pracy, budżetówki też odkładają czasami różne elementy na koniec, zamiast przygotować się dwa, trzy miesiące przed".

Kowalczyk przypomniał, że ustawa była przyjęta w październiku, więc już od tego czasu można się było przygotować. "Oczywiście ona nie była jeszcze podpisana przez prezydenta w październiku, ale w listopadzie" - dodał.

Na stwierdzenie, że można było przyjąć dłuższe vacatio legis, żeby te zmiany podatkowe weszły w życie od 2023 r., wiceminister odpowiedział: "Można było podjąć taką decyzję, tylko że Polski Ład (...) pozostawia w kieszeniach podatników ponad 17 mld zł. Mieliśmy czekać rok?".

"Chcieliśmy wprowadzić tę ulgę podatkową jak najszybciej, żeby ludzie jak najszybciej dostali pieniądze" - powiedział. "Tu nie chodzi o to, żeby obiecywane efekty były z kilka lat, tylko żeby efekty były już i teraz. Nawet jeśli jest to kosztem pewnych komplikacji na początku roku, które na pewno zostaną wyprostowane, już zostały wyprostowane" - zapewnił.

Chcesz rozliczyć PIT za 2021 rok?
Uruchom on-line

Kowalczyk przyznał, że "system jest skomplikowany". "Ulga dla klasy średniej jest skomplikowana i pewnie wymaga czasu, żeby się z nią dobrze zapoznać" - powiedział.

Jak zaznaczył wicepremier, celem Polskiego Ładu było obniżenie podatków. "Ten cel został osiągnięty, nawet jeśli nie wszyscy zobaczyli namacalnie, bo jeszcze nie wszyscy dostali pierwszą wypłatę. Może nawet się zdarzyć tak, że pierwszą wypłatę na koniec stycznia też ktoś dostanie z błędami" - mówił.

Kowalczyk uważa, że jeśli w skali roku - "a tak to będzie na 100 proc." - zarabiający poniżej 12 tys. "dostaną albo dużo więcej do kieszeni, ale na pewno nie stracą, to na pewno będzie to dobre". "Komplikacja jest pewnym kosztem, i trzeba się z tym pogodzić, ale na pewno, jeśli ocenią to wszyscy w skali roku, to na pewno będą zadowoleni, usatysfakcjonowani, że mają kwotę wolną od podatku nie 3 tys., a 30 tys.

1 stycznia weszła w życie podatkowa część Polskiego Ładu. Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadza program w podatkach, jest podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz progu dochodowego do 120 tys. zł. Jednocześnie znikła ulga umożliwiająca odliczanie od podatku części (7,75 proc.) składki zdrowotnej, wynoszącej 9 proc. Ma to zrekompensować tzw. ulga dla klasy średniej, czyli osób zarabiających miesięcznie od 5 tys. 701 zł do 11 tys. 141 zł.

Na początku stycznia media informowały jednak o szeregu grup zawodowych i społecznych, które po 1 stycznia otrzymały wyraźnie niższe wypłaty (m.in. niektórzy nauczyciele, funkcjonariusze służb mundurowych, emeryci). Przedstawiciele rządu zapowiedzieli zmiany, które mają - według nich - naprawić skutki wejścia w życie Polskiego Ładu. Minister finansów podpisał m.in. rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy.

Według resortu finansów dzięki tym przepisom osoby, które otrzymały mniejszą pensję w styczniu, dostaną jak najszybciej wyrównanie wypłaty pensji. Chodzi - jak wskazano - m.in. o nauczycieli i służby mundurowe. Zaznaczono, że rozporządzenie wprowadza też rozwiązanie, które spowoduje, że nauczyciele akademiccy, których obowiązują inne zasady naliczania kosztów uzyskania przychodów, a zarabiający do 12 800 zł brutto, również otrzymają zwrot nadpłaconych zaliczek.

Odnosząc się w piątkowej audycji do rosnących cen energii Kowalczyk stwierdził, że UE tak ukształtowała politykę gazową i politykę klimatyczną, która ma wpływ na ceny energii elektrycznej, że koszty przedsiębiorców "rosną dramatycznie". Dodał, że "za rządów PO dopuszczono do handlu emisjami CO2 instytucje finansowe i od tego czasu zaczęły się spekulacje".

Pytany co się stało z 20 mld zł, które Polska zarobiła w zeszłym roku na emisjach, Kowalczyk odpowiedział: "te pieniądze idą na energię odnawialną" - m.in. farmy wiatrakowe, dopłaty do fotowoltaiki, przygotowywanie energetyki jądrowej. "Są wykorzystywane też jako pieniądze, które pomagają rodzinom w tarczy inflacyjnej, np. zwrot części kosztów energii, to jest ok. 1,5 tys. zł rocznie na rodzinę mniej zamożną". (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (7)

dodaj komentarz
fiat126p
Co ten gościu wygaduje? "służby finansowe różnych zakładów pracy, budżetówki też odkładają czasami różne elementy na koniec, zamiast przygotować się dwa, trzy miesiące przed"
Jak można się przygotować 3 miesiące wcześniej? Prezydent podpisał polskiego "wała" 15 listopada a nie pod koniec września.
krrzysiek2
towarzysz szmaciak kowalczyk to elita w gronie najgłupszych posłów pis...
żeby oni wiedzieli co i jak ludzie o nich mówią i to ludzie prości w małych miastach.
Oby nie uciekli z Polski z tym złotem glapińskiego...
lancealot
Fakt. Choć Suski go bije na głowę:
https://wmeritum.pl/suski-wygadal-sie-ws-pegasusa-powiedzial-ile-osob-podsluchiwano-wideo/364762
karbinadel
Ta twarz nie skażona inteligencją mówi wszystko
pieniacz
Zaraz zaraz..... Chcieli wprowadzić Nowy Ład szybciej, żeby ludzie szybciej "dostali pieniądze"? To oni ludziom pieniądze dają czy mniej zabierają podatku?
I to ciągłe gadanie, że jak ktoś zarabia "normalnie" to może tylko zyskać. Czyli oni dążą do tego byśmy zarabiali jak na zachodzie ale nie więcej niż
Zaraz zaraz..... Chcieli wprowadzić Nowy Ład szybciej, żeby ludzie szybciej "dostali pieniądze"? To oni ludziom pieniądze dają czy mniej zabierają podatku?
I to ciągłe gadanie, że jak ktoś zarabia "normalnie" to może tylko zyskać. Czyli oni dążą do tego byśmy zarabiali jak na zachodzie ale nie więcej niż "normalnie"?
polityka_to_nie_ekonomia
"Celem Polskiego Ładu było obniżenie podatków. Ten cel został osiągnięty, nawet jeśli nie wszyscy zobaczyli namacalnie, bo jeszcze nie wszyscy dostali pierwszą wypłatę" - no coś wyczuwam, że jak dostaną tę pierwszą pensję, a już przy rozliczeniu bieżącego roku w kwietniu 2023 na pewno, to zobaczą ile faktycznie im "zostało" "Celem Polskiego Ładu było obniżenie podatków. Ten cel został osiągnięty, nawet jeśli nie wszyscy zobaczyli namacalnie, bo jeszcze nie wszyscy dostali pierwszą wypłatę" - no coś wyczuwam, że jak dostaną tę pierwszą pensję, a już przy rozliczeniu bieżącego roku w kwietniu 2023 na pewno, to zobaczą ile faktycznie im "zostało" i ciekawe co wtedy będzie. Czekam by zobaczyć miny górników zwłaszcza.
antek10
Socjalizm to skrajnie zidjociały system.

Powiązane: Polski ład - Niskie podatki

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki