Kowalczyk: Najbogatsi płacą mniejszy podatek niż ubodzy

Ujednolicona danina, łącząca podatek dochodowy PIT i składki na ubezpieczenia społeczne i na Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) wejdzie w życie w 2018 r., a rozwiązanie to będzie neutralne dla budżetu, poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

Beata Szydło i Henryk Kowalczyk
Beata Szydło i Henryk Kowalczyk (fot. Krystian Maj / FORUM)

Zapytany w wywiadzie dla Programu Trzeciego Polskiego Radia, czy ujednolicony podatek będzie obowiązywać od 2018 r., Kowalczyk odpowiedział: "Taki jest w tej chwili zamiar, jest taka kierunkowa decyzja polityczna".

"Przygotowujemy projekt ujednoliconego podatku, chcemy w nim zawrzeć również kwotę wolną od podatku - 8 tys. zł w tej części, która dotychczas zwie się PIT-em, [chcemy] połączyć wszystkie daniny w jedno" - wskazał minister.

Podkreślił, że "ten podatek będzie obojętny dla budżetu", zaś dla uboższych będzie "znacznym obniżeniem podatku".

"Przesuniecie obciążeń podatkowych nastąpi, bo obecnie jest podatek regresywny, w tej chwili najbogatsi płacą mniejszy podatek niż ubodzy" - powiedział Kowalczyk.

Wyjaśnił, że wzrost obciążeń będzie dotyczył zarabiających powyżej 120 tys. zł rocznie, ponieważ te osoby nie płacą obecnie składek na ZUS od części dochodu.

Podkreślił też, że w nowej formule pozostawione będą ulgi na dzieci.

Morawiecki: Ci, którzy zarabiają więcej, powinni płacić troszeczkę więcej

"Wydaje nam się, że ci, którzy zarabiają więcej, powinni płacić troszeczkę więcej niż ci, którzy zarabiają mniej" - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki w sobotę w TVP Info, pytany o plany dot. jednolitego podatku, który ma łączyć PIT oraz składki na ZUS i NFZ.

Minister rozwoju i finansów, który szefuje także Komitetowi Ekonomicznemu Rady Ministrów, zapowiedział, że w najbliższych kilku tygodniach, może w ciągu dwóch miesięcy pierwsze założenia tzw. jednolitego podatku będą omawiane na KERM.

Morawiecki był pytany, kiedy będzie i na czym polega jednolity podatek. "Nad tym pracujemy i pierwsze założenia w najbliższych kilku tygodniach, może w ciągu dwóch miesięcy będziemy omawiali na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów i wtedy będzie więcej wiadomo. Dzisiaj jest jeszcze przedwcześnie, zresztą tak jak pan minister Henryk Kowalczyk - który pracuje nad tym podatkiem - podkreślał już parokrotnie, najwcześniejsza data jego wdrożenia to jest 1 stycznia 2018. Przyglądamy się jemu, tak żeby on był jak najbardziej sprawiedliwy z jednej strony, a z drugiej żeby był prorozwojowy" - odpowiedział.

Dziennikarz dopytywał, czy ta sprawiedliwość społeczna oznacza, że ludzie najmniej zarabiający będą płacić procentowo nieco mniej, a ci więcej zarabiający - więcej?

"Na tym powinien polegać troszeczkę ten element sprawiedliwości" - odparł wicepremier.

Czytaj więcej: "Morawiecki: Ci, którzy zarabiają więcej, powinni płacić troszeczkę więcej".

Jeden podatek by wszystkie złączyć i w ciemności związać

Jeden podatek by wszystkie złączyć i w ciemności związać

Trzy podatki dla rolników pod otwartym niebem.
Siedem dla władców biznesu w ich kamiennych pałacach.
Dziewięć dla pracowników, ludzi śmierci podległych.

Tak wygląda polski „system” podatkowy, w którym wszystkich danin nie obejmują umysłem nawet najstarsi pracownicy Ministerstwa Finansów. „System” niewydolny, korupcjogenny, drogi w obsłudze, będący gehenną dla uczciwych podatników i rajem dla cwaniaków oraz przestępców.

ISBNews/PAP

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 8 ~porządek

gdziew tu sprawiedliwośc?
Ty sie uczysz pilnie, zdobywasz umijętności, pracujesz najlepiej jak potrafisz, awansujesz dzięki czemu zarabiasz więcej, a taki obibok ledwo zdaje mature i opiepsza sie w robocie i wlasnie datego powinin miec jeszcze ławteij?
Sorry ale więcej jest obiboków zarabiających mało niz pracusiów z niską pensją.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~wyborca

p kowalczyka bedziemy na marach nosic jak za emerytury stazowe

! Odpowiedz
1 5 ~Karwin

W 2014 według danych MF efektywna stopa podatkowa osób płacacych 18% PIT wyniosła 7,26%, a w przypadku osób płacacych 32% PIT 15,61%. Jeżeli to jest degresywność, to ja jestem święty turecki.
ZUS, przynajmniej w części emerytalnej, nie jest parapodatkiem, ponieważ jest świadczeniem zwrotnym - przypominam, że dalej obowiązju system zdefiniowanej składki. Podatki są świadczeniem bezzwrotnym.
W chwili obecnej, gdy spojrzę na mój pasek, wiem ile płacę na ZUS, PIT i NFZ. Widzę też ogólną kwotę brutto i to, co mi wpływa na konto. Po reformie zobaczę tylko to ostatnie. Co się będzie działo z tym co oddam będzie już odbywało poza zakładem pracy i poza świadomością podatnika.
A na koniec pytanie. Jaką daninę (a może nazwijmy to trybutem) będzie płacił prywatny przedsiębiorca wykazujący straty na działalności gospodarczej?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 10 ~silvio_gesell

Głównym podatkiem regresywnym po akcyzie i ZUS jest VAT, gdyż obniża realne wynagrodzenia w większym stopniu biednym niż bogatym. To mit, że VAT jest podatkiem od konsumpcji - to jest podatek od generowania wartości dodanej, która jest najgorzej opłacana. Ponadto bogatsi mają eiększe możliwości optymalizacji podatkowej VATu.

! Odpowiedz
5 4 ~qwerty

Ciekawe te twoje stopnie większe i mniejsze, takie KOMUNISTYCZNE. Uważasz, ze po zapłaceniu podatków itp, każdemu powinno zostać tyle samo w kieszeni ? Dlatego popierasz złodziejstwo ?

! Odpowiedz
3 4 ~mhm odpowiada ~qwerty

„bo wszyscy mają jednakowe żołądki”

! Odpowiedz
2 1 ~silvio_gesell odpowiada ~qwerty

Nigdzie nie twierdzę, że VAT jest sprawiedliwym podatkiem, zwracam tylko uwagę , że jest podatkiem regresywnym i dlatego potrzebny jest progresywny PIT.

Każde opodatkowanie pracy (PIT/CIT/VAT/akcyza/kagiemne) to zwykła kradzież. Nawet w Islamie opodatkowanie pracy (dżizja) jest nakładana tylko na niewiernych.

Nie jest złodziejstwem opodatkowanie nieróbstwa - czyli 100% podatek od renty gruntowej (wzrostu wartości ziemi i zysków z jej podnajmu). Te zyski nie pochodzą z pracy właściciela, tylko z pracy okolicznej wspólnoty, więc powinny do niej wracać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~InkarnatorTax

Piszesz o VAT nie majac pojecia o istocie jego konstrukcji. Zaden przedsiebiorca nie placi po dolicza go do swojej ceny sprzedazy ktora juz zawiera jego marze uwzgledniajaca warunki rynkowe I koszty. Ostatecznie Vat placi konsumnet w cenie ktorej finalna wysokosc jest suma czastkowych vat powsatlych na poprzednich etapach obrotu

! Odpowiedz
1 7 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
9 16 ~Spokój_tam

No przecież Ci, którzy zarabiają więcej płacą więcej. Ogarnij się i pomyśl zanim coś powiesz superministrze.

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.