Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online TERAZ

Redakcja poleca

Sprawdzony i prosty w obsłudze program do rozliczania PIT-ów to oszczędność czasu i nerwów. Naszym czytelnikom po raz kolejny polecamy wysłanie zeznania podatkowego do urzędu skarbowego przez internet, przy użyciu programu e-pity.

Malwina Wrotniak

Malwina Wrotniak z-ca redaktora naczelnego Bankier.pl

Kowalczyk: Najbogatsi płacą mniejszy podatek niż ubodzy

Ujednolicona danina, łącząca podatek dochodowy PIT i składki na ubezpieczenia społeczne i na Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) wejdzie w życie w 2018 r., a rozwiązanie to będzie neutralne dla budżetu, poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

Beata Szydło i Henryk Kowalczyk
Beata Szydło i Henryk Kowalczyk (fot. Krystian Maj / FORUM)

Zapytany w wywiadzie dla Programu Trzeciego Polskiego Radia, czy ujednolicony podatek będzie obowiązywać od 2018 r., Kowalczyk odpowiedział: "Taki jest w tej chwili zamiar, jest taka kierunkowa decyzja polityczna".

"Przygotowujemy projekt ujednoliconego podatku, chcemy w nim zawrzeć również kwotę wolną od podatku - 8 tys. zł w tej części, która dotychczas zwie się PIT-em, [chcemy] połączyć wszystkie daniny w jedno" - wskazał minister.

Podkreślił, że "ten podatek będzie obojętny dla budżetu", zaś dla uboższych będzie "znacznym obniżeniem podatku".

"Przesuniecie obciążeń podatkowych nastąpi, bo obecnie jest podatek regresywny, w tej chwili najbogatsi płacą mniejszy podatek niż ubodzy" - powiedział Kowalczyk.

Wyjaśnił, że wzrost obciążeń będzie dotyczył zarabiających powyżej 120 tys. zł rocznie, ponieważ te osoby nie płacą obecnie składek na ZUS od części dochodu.

Podkreślił też, że w nowej formule pozostawione będą ulgi na dzieci.

Morawiecki: Ci, którzy zarabiają więcej, powinni płacić troszeczkę więcej

"Wydaje nam się, że ci, którzy zarabiają więcej, powinni płacić troszeczkę więcej niż ci, którzy zarabiają mniej" - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki w sobotę w TVP Info, pytany o plany dot. jednolitego podatku, który ma łączyć PIT oraz składki na ZUS i NFZ.

Minister rozwoju i finansów, który szefuje także Komitetowi Ekonomicznemu Rady Ministrów, zapowiedział, że w najbliższych kilku tygodniach, może w ciągu dwóch miesięcy pierwsze założenia tzw. jednolitego podatku będą omawiane na KERM.

Morawiecki był pytany, kiedy będzie i na czym polega jednolity podatek. "Nad tym pracujemy i pierwsze założenia w najbliższych kilku tygodniach, może w ciągu dwóch miesięcy będziemy omawiali na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów i wtedy będzie więcej wiadomo. Dzisiaj jest jeszcze przedwcześnie, zresztą tak jak pan minister Henryk Kowalczyk - który pracuje nad tym podatkiem - podkreślał już parokrotnie, najwcześniejsza data jego wdrożenia to jest 1 stycznia 2018. Przyglądamy się jemu, tak żeby on był jak najbardziej sprawiedliwy z jednej strony, a z drugiej żeby był prorozwojowy" - odpowiedział.

Dziennikarz dopytywał, czy ta sprawiedliwość społeczna oznacza, że ludzie najmniej zarabiający będą płacić procentowo nieco mniej, a ci więcej zarabiający - więcej?

"Na tym powinien polegać troszeczkę ten element sprawiedliwości" - odparł wicepremier.

Czytaj więcej: "Morawiecki: Ci, którzy zarabiają więcej, powinni płacić troszeczkę więcej".

Jeden podatek by wszystkie złączyć i w ciemności związać

Jeden podatek by wszystkie złączyć i w ciemności związać

Trzy podatki dla rolników pod otwartym niebem.
Siedem dla władców biznesu w ich kamiennych pałacach.
Dziewięć dla pracowników, ludzi śmierci podległych.

Tak wygląda polski „system” podatkowy, w którym wszystkich danin nie obejmują umysłem nawet najstarsi pracownicy Ministerstwa Finansów. „System” niewydolny, korupcjogenny, drogi w obsłudze, będący gehenną dla uczciwych podatników i rajem dla cwaniaków oraz przestępców.

ISBNews/PAP

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 8 ~porządek

gdziew tu sprawiedliwośc?
Ty sie uczysz pilnie, zdobywasz umijętności, pracujesz najlepiej jak potrafisz, awansujesz dzięki czemu zarabiasz więcej, a taki obibok ledwo zdaje mature i opiepsza sie w robocie i wlasnie datego powinin miec jeszcze ławteij?
Sorry ale więcej jest obiboków zarabiających mało niz pracusiów z niską pensją.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~wyborca

p kowalczyka bedziemy na marach nosic jak za emerytury stazowe

! Odpowiedz
1 5 ~Karwin

W 2014 według danych MF efektywna stopa podatkowa osób płacacych 18% PIT wyniosła 7,26%, a w przypadku osób płacacych 32% PIT 15,61%. Jeżeli to jest degresywność, to ja jestem święty turecki.
ZUS, przynajmniej w części emerytalnej, nie jest parapodatkiem, ponieważ jest świadczeniem zwrotnym - przypominam, że dalej obowiązju system zdefiniowanej składki. Podatki są świadczeniem bezzwrotnym.
W chwili obecnej, gdy spojrzę na mój pasek, wiem ile płacę na ZUS, PIT i NFZ. Widzę też ogólną kwotę brutto i to, co mi wpływa na konto. Po reformie zobaczę tylko to ostatnie. Co się będzie działo z tym co oddam będzie już odbywało poza zakładem pracy i poza świadomością podatnika.
A na koniec pytanie. Jaką daninę (a może nazwijmy to trybutem) będzie płacił prywatny przedsiębiorca wykazujący straty na działalności gospodarczej?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 10 ~silvio_gesell

Głównym podatkiem regresywnym po akcyzie i ZUS jest VAT, gdyż obniża realne wynagrodzenia w większym stopniu biednym niż bogatym. To mit, że VAT jest podatkiem od konsumpcji - to jest podatek od generowania wartości dodanej, która jest najgorzej opłacana. Ponadto bogatsi mają eiększe możliwości optymalizacji podatkowej VATu.

! Odpowiedz
5 4 ~qwerty

Ciekawe te twoje stopnie większe i mniejsze, takie KOMUNISTYCZNE. Uważasz, ze po zapłaceniu podatków itp, każdemu powinno zostać tyle samo w kieszeni ? Dlatego popierasz złodziejstwo ?

! Odpowiedz
3 4 ~mhm odpowiada ~qwerty

„bo wszyscy mają jednakowe żołądki”

! Odpowiedz
2 1 ~silvio_gesell odpowiada ~qwerty

Nigdzie nie twierdzę, że VAT jest sprawiedliwym podatkiem, zwracam tylko uwagę , że jest podatkiem regresywnym i dlatego potrzebny jest progresywny PIT.

Każde opodatkowanie pracy (PIT/CIT/VAT/akcyza/kagiemne) to zwykła kradzież. Nawet w Islamie opodatkowanie pracy (dżizja) jest nakładana tylko na niewiernych.

Nie jest złodziejstwem opodatkowanie nieróbstwa - czyli 100% podatek od renty gruntowej (wzrostu wartości ziemi i zysków z jej podnajmu). Te zyski nie pochodzą z pracy właściciela, tylko z pracy okolicznej wspólnoty, więc powinny do niej wracać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~InkarnatorTax

Piszesz o VAT nie majac pojecia o istocie jego konstrukcji. Zaden przedsiebiorca nie placi po dolicza go do swojej ceny sprzedazy ktora juz zawiera jego marze uwzgledniajaca warunki rynkowe I koszty. Ostatecznie Vat placi konsumnet w cenie ktorej finalna wysokosc jest suma czastkowych vat powsatlych na poprzednich etapach obrotu

! Odpowiedz
1 7 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
9 16 ~Spokój_tam

No przecież Ci, którzy zarabiają więcej płacą więcej. Ogarnij się i pomyśl zanim coś powiesz superministrze.

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.