Kowalczyk: 90 tys. wniosków z programu "Czyste powietrze"

W skali kraju wpłynęło dotychczas ok. 90 tys. wniosków z programu "Czyste powietrze"; podpisano ok. 60 tys. umów - poinformował we wtorek minister środowiska Henryk Kowalczyk.

(fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM)

Kowalczyk w radiowej Jedynce powiedział, że w ramach programu "Czyste powietrze" wpłynęło dotychczas ok. 90 tys. wniosków o dofinansowanie wymiany pieców. Z tego zawarto już 60 tys. umów. Jak zaznaczył, można się spodziewać, że te 60 tys. jest wymieniane w tej chwili, albo już zostało wymienione.

Przyznał, że liczba dotychczas zawartych umów nie spowoduje likwidacji smogu. Dodał jednak, że jak na pierwszy rok funkcjonowania programu - jest to ilość istotna. Prognozował, że do końca roku powinno zostać złożonych 100 tys. wniosków.

"Trzeba pamiętać o tym, że jest pula wymiany pieców tych osób, które nie będą korzystać bezpośrednio z dotacji, skorzystają tylko i wyłącznie z ulgi podatkowej" - dodał minister.

Przypomniał, że wnioski o dofinansowanie wymiany pieców będą zbierane przez 10 lat, a realizacja programu "Czyste powietrze" zaplanowana jest na 12 lat.

Kowalczyk pytany o wyciek oleju z Elektrowni Ostrołęka, do którego doszło 19 października, powiedział, że kontrola w tej sprawie zakończy się 19 listopada.

Jak dodał, "w tej kontroli bardziej chodzi o to, aby mieć pewność na przyszłość o zabezpieczeniu i trybie postępowania w razie awarii".

"Wiadomo z grubsza, co się stało" - powiedział minister - "nastąpiło rozszczelnienie układów turbiny przekładniowej, tam, gdzie ten olej był. Ok. trzech metrów sześciennych wydostało się na zewnątrz, cześć została przechwycona. Według informacji elektrowni w Ostrołęce, 600 litrów przedostało się na zewnątrz do rzeki" - powiedział minister.

Przypomniał, że po awarii były robione badania wody. Wykazały one, że woda w Narwi nie zawierała żadnych śladów oleju. (PAP)

autor: Monika Zdziera

mzd/ je/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne