REKLAMA

Koszt bonu turystycznego nie przekroczy 4 mld zł

2020-06-18 14:48
publikacja
2020-06-18 14:48
fot. Tomasz Adamowicz / FORUM

Koszt wprowadzania bonu turystycznego w wys. 500 zł wraz z kosztami obsługi nie przekroczy 4 mld zł - wynika z uzasadnienia do projektu ustawy o Polskim Bonie Turystycznym, przedstawionego przez prezydenta RP.

"(...) koszt proponowanego rozwiązania wraz z kosztami obsługi nie przekroczy 4 mld zł. Źródłem finansowania programu będzie Fundusz Przeciwdziałania COVID-19 (...)" - napisano w uzasadnieniu.

Świadczenie w formie bonu będzie wynosić 500 zł na każde dziecko, na które przysługuje 500+ lub świadczenie będące jego substytutem.

"Uprawnienie do otrzymania bonu przysługiwać będzie beneficjentom programu społecznego 500+, a także beneficjentom dodatków, o których mowa w art. 80 ust. 1a, art. 113a oraz art. 115 ust. 2a ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (...), czyli wszystkim tym osobom, które w dniu wejścia w życie ustawy mają przyznane prawo do tych świadczeń lub dodatków oraz którym prawo to zostanie przyznane w okresie od dnia następującego po dniu wejścia w życie ustawy do dnia 31 grudnia 2021 r." - napisano w uzasadnieniu do projektu ustawy.

Projektodawca proponuje, by prawo do dokonania płatności za pomocą bonu wygasło w dniu 31 marca 2022 r. Oznacza to, że do tego dnia włącznie możliwe będzie dokonanie za pomocą bonu płatności za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną.

Prawo do dodatkowego świadczenia w formie bonu przysługiwać będzie natomiast osobie, która ma przyznane prawo do świadczenia lub dodatku, o których mowa powyżej, na dziecko niepełnosprawne.

Oznacza to, że na dziecko niepełnosprawne przysługiwać będzie zatem jedno świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł.

W celu umożliwienia przyznania świadczenia w formie bonu na dzieci urodzone w okresie od dnia następującego po dniu wejścia w życie ustawy do dnia 31 grudnia 2021 r., a także umożliwienia przyznania dodatkowego świadczenia w formie bonu, osobie, której w ww. okresie przyznano prawo do świadczenia wychowawczego lub dodatku na dziecko niepełnosprawne, w projekcie ustawy uregulowano zasady aktualizacji danych o osobach uprawnionych w systemie teleinformatycznym.

Bon nie będzie podlegał wymianie na gotówkę, inne prawne środki płatnicze ani na inne środki wymiany.

Projekt ustawy zakłada zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wartości bonów. Ponadto, wartość bonu ma być zwolniona spod egzekucji, a także nie podlegać wliczeniu do dochodu uprawniającego do wszelkich świadczeń i dodatków przysługujących na podstawie przepisów odrębnych.

Podmioty, które chcą mieć możliwość przyjmowania zapłaty za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną bonem, muszą się zarejestrować w systemie teleinformatycznym.

Proponuje się, aby ustawa weszła w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. (PAP Biznes)

pat/ map/ tus/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
ajmagik
Strasznie to smutne, że ktoś wsadza łapska do mojej kieszeni i bierze pieniądze, by rozdać je innym. Rozdawnictwo prowadzi do tego, że natychmiast rosną ceny. To widać na sprzęcie szkolnym po dodatku 300 zł dla ucznia. Trudno zrozumieć, że banda urzędasów nie widzi skutków okradania jednych Polaków na rzecz innych.Strasznie to smutne, że ktoś wsadza łapska do mojej kieszeni i bierze pieniądze, by rozdać je innym. Rozdawnictwo prowadzi do tego, że natychmiast rosną ceny. To widać na sprzęcie szkolnym po dodatku 300 zł dla ucznia. Trudno zrozumieć, że banda urzędasów nie widzi skutków okradania jednych Polaków na rzecz innych. Większość społeczeństwa to tacy, którzy biedzie, bez niczyjej pomocy mieszkali latami kątem, odkupywali stare rzeczy dla dzieci od znajomych, przerabiali jedne ubrania na inne. Dziś żyją w biedzie, ale mają się kłaniać w pas , bo im rząd daje jakieś ok. 900 zł, podczas gdy innym, często darmozjadom, daje każdego miesiąca więcej. Co to za metody rządzenia, nie wiem, ale płakać się chce. Menel, bo niesamodzielny dostał 500 zł i każdego dnia leży pod sklepem, ktoś inny, chory, nie ma na leki.
antek10
Szkoda. Dowalić ciemnocie za to że głosowali na socjal.

Powiązane: Bon turystyczny – 500 zł na wakacje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki