REKLAMA

Koronawirus dotknął też niemiecką turystykę

2020-08-10 19:42
publikacja
2020-08-10 19:42
fot. josefkubes / Shutterstock

Kryzys koronawirusowy spowodował, że liczba noclegów turystycznych była w Niemczech w pierwszej połowie bieżącego roku o 47,1 proc. niższa niż rok wcześniej, natomiast ich ceny wzrosły w najbardziej popularnych regionach nawet o 10 proc. - poinformowała w poniedziałek agencja dpa.

"W podsumowaniu dla całego roku nie będzie można raczej mówić o boomie. Straty z powodu lockdownu były zbyt duże" - powiedział dpa szef Niemieckiego Związku Turystyki (DTV) Norbert Kunz. Według niego obecnie największym zainteresowaniem urlopowiczów cieszą się wybrzeża Morza Północnego i Bałtyku oraz kraina pod Alpami. W nadmorskiej strefie Meklemburgii-Pomorza Przedniego na lipiec i sierpień zarezerwowano około 80 proc. dostępnej bazy noclegowej.

"Jednak nawet w najbardziej uczęszczanych regionach nie da się w tym roku nawiązać do wyników z roku 2019" - zaznaczył Kunz. Przyczyną są związane z koronawirusem nakazy zasady utrzymywania odstępu w hotelach, pensjonatach i na kempingach, ale przede wszystkim w gastronomii, co uniemożliwia wykorzystanie całości oferowanych miejsc.

Ponadto na niektórych obszarach niemal całkowicie zabrakło gości z zagranicy, a turyści krajowi ich nie zastąpią - zwraca uwagę Kunz. Jak ustalił sondaż Towarzystwa Badania Konsumpcji (GfK), 29 proc. mieszkańców Niemiec nie planuje w bieżącym roku żadnego urlopu. Spędzić wakacje w którymś z państw europejskich chciało tylko 17 proc. wszystkich ankietowanych.

Od połowy marca z powodu pandemii obowiązywał w całych Niemczech zakaz udzielania noclegów prywatnie podróżującym osobom. W poszczególnych krajach związkowych znoszono go od maja, ale i tak w czerwcu, gdy w niektórych z nich rozpoczęły się pod koniec miesiąca szkolne wakacje, nie odnotowano jeszcze wyraźnej poprawy. W porównaniu z czerwcem ubiegłego roku noclegów turystycznych - włącznie z kempingami - było o 41,7 proc. mniej, w tym w przypadku cudzoziemców o 79,0 proc., a w przypadku gości krajowych o 34,4 proc.

Z punktu widzenia DTV o pokryzysowym odprężeniu w ciężko dotkniętej pandemią branży nie można na razie mówić. "Jedna piąta wszystkich działających w turystyce podmiotów walczy o przeżycie, są one nadal skazane na państwową pomoc" - podkreśla Kunz. Dlatego trzeba im przedłużyć wypłacanie rekompensat za pracę w skróconym wymiarze godzin, co jest obecnie możliwe maksymalnie przez 12 miesięcy. Również moratorium na obowiązkowe składanie wniosków o postępowanie upadłościowe powinno pozostać w mocy po jego zakładanym obecnie wygaśnięciu z końcem września.

dmi/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
patrykowski978
Ostatnio na stronie Gazeta Polwiad czytałem jak młody chłopak zrobił z 1000 zł kilka milionów na handlu przez Internet. Więc jak widać na tym świecie raczej wszystko jest możliwe :DD jeden w kryzysie się sporo bogaci, a drugi staje się jeszcze biedniejszy, smutne ale taka rzeczywistość. Polecam poczytać w Google, wpiszcie Ostatnio na stronie Gazeta Polwiad czytałem jak młody chłopak zrobił z 1000 zł kilka milionów na handlu przez Internet. Więc jak widać na tym świecie raczej wszystko jest możliwe :DD jeden w kryzysie się sporo bogaci, a drugi staje się jeszcze biedniejszy, smutne ale taka rzeczywistość. Polecam poczytać w Google, wpiszcie sobie gazeta polwiad.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki