REKLAMA

Kontrowersje wokół majątku Daniela Obajtka. Przepisywał jego część na brata?

2021-03-11 12:36
publikacja
2021-03-11 12:36
Kontrowersje wokół majątku Daniela Obajtka. Przepisywał jego część na brata?
Kontrowersje wokół majątku Daniela Obajtka. Przepisywał jego część na brata?
fot. Tomasz Golab / / FORUM

Daniel Obajtek, wbrew prawu, nie zgodził się na ujawnienie oświadczeń majątkowych z czasów, gdy był szefem ARiMR-u - mówili w czwartek posłowie KO Cezary Tomczyk i Marek Sowa. Maciej Zaborowski, pełnomocnik Daniela Obajtka, zaprzeczył i podał, że oświadczenie Obajtka stanowiło tajemnicę służbową z mocy prawa.

Marek Sowa mówił na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie, że Obajtek był zobowiązany do składania oświadczeń majątkowych jako szef Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Obajtek sprawował tę funkcję od 27 listopada 2015 do 2 marca 2017

Poseł dodał, że 5 marca wystąpił do obecnego prezesa Agencji z prośbą o wydanie kopii oświadczeń majątkowych Obajtka za okres kiedy ten był prezesem ARiMR-u. Jak poinformował, dostał odpowiedź, że te oświadczenia znajdują się w Ministerstwie Rolnictwa. Zaznaczył, że chciał sprawdzić, czy w oświadczeniu za rok 2016 wpisany jest do oświadczenia pałac w Łężkowicach.

"Niestety tych oświadczeń (majątkowych Obajtka) nie otrzymałem, za to otrzymałem pismo podpisane przez ministra (rolnictwa Grzegorza) Pudę, który mnie informuje, że oświadczenia majątkowe Daniela Obajtka są w kancelarii tajnej, ale nie zostaną ujawnione, bo Daniel Obajtek się na to nie zgadza" - mówił Sowa.

Szef klubu KO Cezary Tomczyk ocenił, że sprawa jest kuriozalna. Jak podkreślił, każdy, kto pełni w Polsce funkcję publiczną, musi ujawniać oświadczenia majątkowe. "Ale jest jeden człowiek, który nie musi tego robić, to jest prezes Orlenu Daniel Obajtek, który może ministrowi rolnictwa zakazać publikacji swojego oświadczenia. Tylko prawda jest taka, że to jest niezgodne z prawem, dlatego, że oświadczenia majątkowe są jawne" - zauważył Tomczyk.

"Dlatego jeszcze dzisiaj jako szef klubu KO wraz z posłem Sową skierujemy wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów, do premiera Mateusza Morawieckiego o natychmiastowe ujawnienie oświadczeń majątkowych Daniela Obajtka" - zapowiedział Tomczyk.

"Jeżeli jest tak, że Daniel Obajtek część majątku przepisywał na brata, część na mamę, że ten majątek później do niego wracał i dziwnym trafem na tych działkach znajdowały się już pałace, to opinia publiczna musi wiedzieć jak to się stało. I skąd nagle człowiek, który był leśniczym, czyli brat Daniela Obajtka, który zarabiał około 7 tys. zł, w ciągu zaledwie dwóch lat był w stanie postawić pałac, którego szacunkowa wartość to około 5 mln zł. I to wszystko z pensji leśnika, a może z pensji wójta gminy Pcim?" - pytał Tomczyk.

Sowa dodał, że posłowie KO ujawnią pełną prawdę o majątku Daniela Obajtka. Poinformował, że kompletuje wszystkie oświadczenia Obajtka od 2002 roku, kiedy zaczął on być radnym gminy. "Pokażemy czarno na białym jak sukcesywnie Daniel Obajtek bez dochodów pomnażał swój majątek. Prawda o Obajtku mówi trafić do każdej Polki i każdego Polaka, nie ma akceptacji, aby były święte krowy w PiS, którym wolno wszystko" - oświadczył Sowa.

Tomczyk zwrócił się także z pytaniem do premiera, ministra sprawiedliwości: "Co trzeba jeszcze w Polsce zrobić, żeby prokuratura zajęła się takim człowiekiem? Ile jeszcze nieujawnionego majątku trzeba pokazać?" Podkreślił, że "zrobiono specjalną ustawę, żeby sprawę Daniela Obajtka wycofać z sądu".

"Ten człowiek ma być następcą pana Morawieckiego, ma być polskim premierem, ma być kimś, kto nas reprezentuje? Dzisiaj jego miejsce powinno być tam, gdzie już był, czyli na ławie oskarżonych. Domagamy się interwencji polskiego państwa w tej sprawie i natychmiastowego pokazania wszystkich faktów" - mówił Tomczyk.

Zapowiedział, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu w przyszłym tygodniu KO zada szczegółowe pytania w ramach pytań bieżących o sprawę Daniela Obajtka, fuzję Orlenu i Lotosu, "gdzie ma być wyprzedany majątek narodowy, bo ma być sprzedane 15 kluczowych spółek". "To sprzedaje Daniel Obajtek" - zauważył Tomczyk.

Maciej Zaborowski w oświadczeniu przesłanym PAP napisał, że "po raz kolejny stanowczo zaprzecza nieprawdziwym informacjom rozpowszechnianym przez posłów Marka Sowę oraz Cezarego Tomczyka z Platformy Obywatelskiej w dniu 11 marca 2021 r. na temat oświadczeń majątkowych Pana Daniela Obajtka".

"Należy podkreślić, że Daniel Obajtek pełniąc funkcję Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa złożył oświadczenie majątkowe zgodnie z obowiązującymi przepisami i również zgodnie z tymi przepisami oświadczenie Daniela Obajtka stanowiło tajemnicę służbową z mocy prawa" - napisał Zaborowski.

Podkreślił, że "na żadnym etapie Daniel Obajtek nie odmówił ujawnienia oświadczenia majątkowego, nie dostał też nigdy wniosku w tym zakresie". Jak dodał, trzeba stanowczo zaznaczyć, że kontrola oświadczeń majątkowych podlega ściśle określonym procedurom i jest to w kompetencjach wyznaczonych organów. "Nie są nimi panowie posłowie Marek Sowa i Cezary Tomczyk" - zauważył Zaborowski.

"Jednocześnie podkreślam, że oświadczenia majątkowe pana Daniela Obajtka do 2016 r. zgodnie z przepisami prawa były publiczne, a dodatkowo były wielokrotnie sprawdzane m.in. przez CBA pod kierownictwem Pana Pawła Wojtunika i Prokuraturę pod kierownictwem Pana Andrzeja Seremeta" - głosi oświadczenie pełnomocnika Obajtka.

Zapowiedział, że w związku z "rozpowszechnianiem przez posłów Marka Sowę oraz Cezarego Tomczyka nieprawdziwych informacji na temat Daniela Obajtka w najbliższym czasie zostaną podjęte stosowne kroki prawne".

autor: Karol Kostrzewa

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (75)

dodaj komentarz
demeryt_69
Patryk Jaki komentuje w "7. Dniu Tygodnia w Radiu ZET" majątek Obmajtka. Europoseł Solidarnej Polski zapytany o tę kwestię w programie powiedział, że "nie miał się jak przygotować" :)

- Mój icznik zatrzymał się na 15. Wille, dworki, mieszkania, pensjonaty, baseny - wyliczał prowadzący program,
Patryk Jaki komentuje w "7. Dniu Tygodnia w Radiu ZET" majątek Obmajtka. Europoseł Solidarnej Polski zapytany o tę kwestię w programie powiedział, że "nie miał się jak przygotować" :)

- Mój icznik zatrzymał się na 15. Wille, dworki, mieszkania, pensjonaty, baseny - wyliczał prowadzący program, Andrzej Stankiewicz.

- Czy takie nieruchomości da się kupić z państwowej pensji - zapytał Jakiego. Dodał, że Obmajtek kupował je, kiedy był wójtem Pcimia i prezesem ARiMR.
endes
TROLLERNIA ANTYPIS W AKCJI... widać nie maja nic lepszego do roboty tylko siać najgorsze ziarno...
karma przyjdzie wcześniej czy później...
demeryt_69
Wygląda na to, że w statucie tej sekty jest jakiś zapis o zakazie przyjmowania Słowian - szalom!
qwertas
Nie on pierwszy, nie ostatni. Wszyscy politycy i urzędnicy państwowi powyżej pewnego szczebla powinni mieć publiczny rekord historii zatrudnienia wraz z pensjami i majątkiem. Do tego żona, dzieci i rodzice również w publicznym rejestrze. Totalna transparentność. Pamiętacie prezydenta Adamowicza z Gdańska? Jego majątek Nie on pierwszy, nie ostatni. Wszyscy politycy i urzędnicy państwowi powyżej pewnego szczebla powinni mieć publiczny rekord historii zatrudnienia wraz z pensjami i majątkiem. Do tego żona, dzieci i rodzice również w publicznym rejestrze. Totalna transparentność. Pamiętacie prezydenta Adamowicza z Gdańska? Jego majątek nijak współgrał z osiąganymi zarobkami. Mieszkania przepisał na żonę i dzieci. Teraz ta żona robi z siebie męczennice polityczna będąc na cieplej posadzce w parlamencie europejskim. Transparentność majątku osób publicznych i ich najbliższych rodzin (żona/mąż, dzieci i rodzice). Brak publikacji danych równa się automatyczna utrata pełnienia funkcji publicznej i zakaz jej sprawowania na 10 lat. Pewnie dla wielu zbyt skandynawski model, ale tylko to ukróciłoby robienie lodów przez funkcjonariuszy publicznych. Nie chcesz być w rejestrze nie pchaj się na stanowiska publiczne.
demeryt_69
Przynajmniej Adamowitz był ciągany po sądach - szalom!
langdon25
Jutro się okaże że Omajtek podarował Maybacha mamie bo już mu się przed pałacykiem nie mieścił - to za premie od leśniczego brata.
antek10
Swoich pis nie wywala. Banasia niby nie mogą bo konstytucja go chroni. Ale jak widac sprawy Banasia, Kuchcińskiego szybko ucichły. Z obajtkiem bedzie to samo.
3xx
najbardziej to mnie martwia te trole minusujace obraze majestatu Obajtka, wczesniej bylo ich kolo 20 w niewygodnych watkach, teraz dobijaja do 80, po pozostalych artykulach widac ze pis ma poparcie kilka procent na bankierze
qwertas
Wróć na Wyborczą, tam dostaniesz 180 plusów i żadnego minusa ze swoimi poglądami antyPIS. Moderacja GWna się o to troszczy od kilku lat.
jes
Jakie kontrowersje? Jeżeli towarzysz premier ewangelista Matełusz Morawiecki może ukrywać to Daniel "ku.wa" Obajtek idzie jego śladem.

Powiązane: Taśmy Daniela Obajtka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki