REKLAMA

Kontrolerzy zyskają oręż, a fiskus zwiększy wydajność

2020-10-15 07:03
publikacja
2020-10-15 07:03
fot. echoevg / Shutterstock

Likwidacja czynności sprawdzających i legalizacja prowokacji zakupowej – to najnowsze plany zmian - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".

Jak czytamy, gazeta dotarła do projektu zmian w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej, ordynacji podatkowej i 21 innych ustaw. Nowe przepisy mają zrewolucjonizować procedury kontrolne i egzekucyjne. Wszystko w celu zwiększenia wydajności fiskusa. Dotychczas resort finansów oficjalnie nie zapowiadał takich zmian.

Według "Rz", w projekcie są trzy najważniejsze nowinki.

"Po pierwsze: procedura tzw. nabycia kontrolowanego. Chodzi o sprawdzanie, czy dany przedsiębiorca sprzedaje towary i usługi z zachowaniem przepisów o kasach rejestrujących i paragonach. Urzędnik będzie mógł – udając zwykłego klienta – sprawdzić, czy transakcja została właściwie udokumentowana. Jeśli nie, będzie mógł się ujawnić i wszcząć procedurę ukarania przedsiębiorcy. Druga zmiana to wprowadzenie tzw. postępowania sprawdzającego zamiast czynności sprawdzających i postępowania kontrolnego" - napisano.

Trzecia zmiana - jak pisze "Rz" - dotyczy postępowania egzekucyjnego. Gdy podatnik będzie winien fiskusowi ponad 5 tys. zł, i nie da się ich wyegzekwować, będzie można tymczasowo (do 36 godzin) zająć środek transportu i towar dłużnika.(PAP)

aop/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki