REKLAMA

Niepopularny haczyk w promocjach bankowych. Tu czasem lepiej działać w pojedynkę

Monika Dekrewicz2023-12-08 06:00analityczka Bankier.pl
publikacja
2023-12-08 06:00

Promocje w bankach to już stały element finansowego uniwersum. Wartość nagród i warunki dodatkowe to najczęściej poruszane w tym przypadku tematy. Nieczęsto natomiast pisze się o wpływie założenia konta osobistego lub oszczędnościowego jako wspólne na warunki promocji. Podejścia banków bywają tutaj bardzo różne.

Niepopularny haczyk w promocjach bankowych. Tu czasem lepiej działać w pojedynkę
Niepopularny haczyk w promocjach bankowych. Tu czasem lepiej działać w pojedynkę
fot. Ruslan Huzau / / Shutterstock

Promowanie kont osobistych, lokat czy kont oszczędnościowych przez banki już nikogo nie dziwi. Banki od dawna zachęcają niezdecydowanych do wyboru właśnie ich oferty, proponując różne nagrody. W przypadku produktów oszczędnościowych są to w przysłowiowych 99% przykładów lepsze stawki przekładające się na wyższy zysk. Dokładny zarobek jest uzależniony wówczas od przekazanej do banku kwoty, ale bez problemu można oszacować maksymalny możliwy zysk, bowiem banki ochoczo stosują ograniczenie dotyczące wkładu. W sprytny wówczas sposób mogą przewidzieć, jaki jest limit kwotowy dotyczący nagrody przypadający na klienta.

Lista nagród dotycząca kont osobistych lub kart kredytowych jest nieco bardziej wyszukana. Najczęściej można się spotkać z premią pieniężną, która z perspektywy klienta jest najbardziej pożądana. Otrzymaną kwotą można bowiem dowolnie dysponować – wypłacić z bankomatu czy odłożyć na później na np. konto oszczędnościowe. W gronie zachęt dla nowych klientów – bo to do nich są kierowane wspomniane promocje – są również vouchery do określonych sklepów internetowych lub stacjonarnych, serwisów streamingowych czy konkretne nagrody rzeczowe.

Reklama

Banki stawiają warunki

Aby cieszyć się daną nagrodą, zazwyczaj nie wystarczy samo otwarcie konta lub lokaty. Banki stawiają dodatkowe warunki, które wymuszają na klientach podjęcie jakiejś aktywności. Wśród nich znajdują się posiadanie statusu nowego klienta, założenie konta osobistego (w przypadku lokat i kont oszczędnościowych), zapewnienie wpływu wynagrodzenia czy systematyczne płacenie kartą debetową czy Blikiem. Czasami warunki są nieco bardziej wyrafinowane. Zdarzają się oferty dla solenizantów (przykłady to BNP Paribas Bank Polska czy Bank Millennium) lub osób, które chciały wypłacić środki z konta, ale się rozmyśliły (BFF Banking Group).

Decydując się na konkretną promocję, warto zatem a wręcz trzeba zapoznać się dokładnie z regulaminem konkretnej oferty. Na naszą uwagę zasługują wszystkie zapisy dotyczące ograniczeń kwotowych, terminów spełnienia dodatkowych warunków, ale nie tylko. Ciekawe zapisy, na które niewielu klientów zwraca uwagę, dotyczą skorzystania z promocji przez dwie osoby (np. w sytuacji, kiedy zakładane konto ma być wspólne), dopisania do zakładanego produktu drugiej osoby jako współwłaściciela w trakcie trwania promocji czy np. spełniania warunków w sytuacji, kiedy posiadaczy jest więcej niż jedna osoba. Niektóre banki przewidziały takie sytuacje, przygotowując odpowiednie zapisy w regulaminie. Podejścia są różne.

Nie zawsze jasne zapisy w regulaminach promocji

Sprawdziłam pod tym kątem 10 promocji kont osobistych, a także oferty specjalne kont oszczędnościowych, które stale przewijają się w rankingach kont oszczędnościowych Bankier.pl. Tabela poniżej to kompaktowe ujęcie rozwiązań poszczególnych instytucji.

Promocje bankowe a współposiadacz – przegląd wybranych ofert (konta osobiste)

Bank

Produkt

Promocja

Zapisy dotyczące dzielenia produktu z inną osobą

Alior Bank

Konto osobiste

(Konto Jakże Osobiste)

„Bankuj mobilnie – edycja X”

Co do zasady Konto Jakże Osobiste może być rachunkiem wspólnym, brak jednak zapisów w regulaminie na temat założenia konta wspólnego w ramach promocji lub późniejszego dopisania współposiadacza

Infolinia: Do konta można dopisać współposiadacza później w oddziale, nie wpływa to na obowiązywanie promocji

Bank Millennium

Konto osobiste

(Millennium 360°”)

„500 zł w zimowej promocji konta Millennium 360°”

Co do zasady Millennium 360° może być rachunkiem wspólnym, brak jednak zapisów w regulaminie na temat założenia konta wspólnego w ramach promocji lub późniejszego dopisania współposiadacza

Infolinia: Do konta można dopisać współposiadacza później w oddziale, nie wpływa to na obowiązywanie promocji

Bank Pekao

Konto osobiste

(Konto Przekorzystne)

„Otwórz konto na selfie i otrzymaj nagrodę”- edycja X

Regulamin: Konto może być wspólne, warunki dodatkowe dotyczące premii muszą być spełnione przez wszystkich posiadaczy konta. Wypłacana jest tylko jedna nagroda.

Infolinia: Do konta można dopisać współposiadacza później, nie zmienia to warunków oferty

BNP Paribas Bank Polska

Konto osobiste

(Konto Otwarte na Ciebie)

„Daj się porwać okazji”

Regulamin: Promocja obejmuje wyłącznie rachunki indywidualne. Brak dokładnych zapisów na temat późniejszego dopisania współposiadacza do konta

Czat online: Do konta można dopisać współposiadacza później w oddziale, nie wpływa to na obowiązywanie promocji

Citi Handlowy

Konto osobiste

(CitiKonto)

„CitiKonto – Zyskaj do 350 zł

z CitiKontem”

Regulamin: Konto może być wspólne, do oferty przystępuje pierwszy współposiadacz konta

Credit Agricole

Konto osobiste

(Konto dla Ciebie)

„Przenieś konto i zyskaj do 400zł III”

Regulamin: Konto może być wspólne, bank jednak przewiduje jedną nagrodę

ING Bank Śląski

Konto osobiste

(Konto z Lwem Direct i Konto z Lwem Komfort)

„Do 250 zł za otwarcie Konta Direct albo Komfort”

Konto Komfort może być rachunkiem wspólnym, brak jednak zapisów w regulaminie na temat założenia konta wspólnego w ramach promocji lub późniejszego dopisania współposiadacza

mBank

Konto osobiste

(eKonto osobiste)

„Zyskaj premie

z eKontem osobistym II”

Regulamin: Promocja obejmuje wyłącznie rachunki indywidualne. Promocja przestaje obowiązywać w dniu, w którym rachunek zostaje przekształcony na rachunek wspólny

Santander Bank Polska

Konto osobiste

(Konto Santander)

„Zyskaj do 500 zł z kontem”

Regulamin: Konto może być wspólne, bank jednak przewiduje jedną nagrodę

VeloBank

Konto osobiste

(VeloKonto)

„Witaj w VeloBanku” edycja 3/2023

Regulamin: Konto może być wspólne, warunek dotyczący wyrażenia zgód marketingowych obowiązuje każdego z posiadaczy. Wymagane założenia wspólnej VeloSkarbonki

Źródło: Opracowanie własne Bankier.pl na podstawie regulaminów promocji, stron internetowych, informacji uzyskanych na infolinii i czatów banków, stan na 6-7 grudnia 2023 r.

Większość banków nie widzi przeciwwskazań do wzięcia udziału w promocji w ramach konta wspólnego, choć trzeba tutaj wyróżnić pewne podgrupy. Część banków przewiduje możliwość otwarcia konta promocyjnego od razu jako konto wspólne. Wprost o takiej opcji piszą w regulaminach ofert specjalnych Bank Pekao, Citi Handlowy, Credit Agricole, Santander Bank Polska oraz VeloBank.

Dwie osoby to dwukrotne spełnianie warunków – z takiego założenia wychodzi Bank Pekao, który w odpowiednich paragrafach podkreśla konieczność realizacji wymogów przez wszystkich współposiadaczy, mimo że nagroda jest tylko jedna. VeloBank oczekuje natomiast, że tylko część warunków zostanie spełniona przez wszystkich korzystających z ROR-u. Mowa o wyrażeniu zgód marketingowych i założeniu wspólnej VeloSkarbonki, czyli konta służącego do gromadzenia oszczędności np. przy okazji płacenia kartą. Citi Handlowy uspokaja z kolei uczestników promocji CitiKonta, że tylko jeden posiadacz konta musi „odhaczyć” wymagane przez bank aktywności.

Część banków już w regulaminie kieruje promocję tylko do klientów indywidualnych, którzy założą konto osobiste dla wyłącznie jednej osoby. Jest to BNP Paribas Bank Polska i mBank. Mimo niezbyt licznej grupy takich banków, podejście do dopisania drugiego klienta do konta w trakcie trwania promocji jest zgoła inne. BNP Paribas Bank Polska nie widzi takich przeszkód. Nie wpływa to także na warunki oferty. mBank podkreśla w samym dokumencie regulującym promocje, że dodanie współposiadacza do rachunku oznacza jednocześnie zaprzestanie wzięcia udziału w promocji. Jest to najbardziej rygorystyczne podejście ze wszystkich analizowanych ofert.

W przypadku Alior Banku i Banku Millennium więcej informacji otrzymałam dopiero na infolinii. W obu przypadkach rachunek można przekształcić na konto wspólne w trakcie trwania promocji i nie wpływa w żaden sposób na warunki oferty. W tym przypadku warunki spełnia tylko klient, który otworzył konto.

Zmieniając konto na wspólne trzeba pamiętać, że taka operacja jest z reguły dostępna wyłącznie w oddziale. Konieczne może być nie tylko zarezerwowanie sobie dodatkowego czasu wolnego, ale i gotówki. Bywa, że banki pobierają za taką operację opłatę przewidzianą w cenniku.

Konto oszczędnościowe razem to niższe nowe środki

Promocji kont oszczędnościowych jest nieco mniej. W ich przypadku łatwiej też trafić na konkretną informację, czy dany rachunek można otworzyć jako wspólny, czy nie.

Promocje bankowe a współposiadacz – przegląd wybranych ofert (konta oszczędnościowe)

Bank

Produkt

Promocja

Zapisy dotyczące dzielenia produktu z inną osobą

Alior Bank

Konto oszczędnościowe

(Konto Mega Oszczędnościowe)

Konto Mega Oszczędnościowe – 41. edycja

Konto Mega Oszczędnościowe nie może być wspólne

Bank Millennium

Konto oszczędnościowe (Konto Oszczędnościowe Profit)

„Nowe środki na Koncie Oszczędnościowym Profit”, edycja 55

Regulamin: Konto oszczędnościowe może być wspólne. Wpływa to na saldo nowych środków

Infolinia: Współposiadacza można dodać w trakcie trwania promocji.

Bank Pekao

Konto oszczędnościowe

„Promocja 6,50% na Koncie Oszczędnościowym albo na Koncie Oszczędnościowym Premium”

Regulamin: Konto oszczędnościowe może być wspólne. Warunki dodatkowe obowiązują wszystkich posiadaczy.

Infolinia: Do konta można dopisać współposiadacza później, nie zmienia to warunków oferty

ING Bank Śląski

Konto oszczędnościowe (Otwarte Konto Oszczędnościowe)

„Bonus na start”

Regulamin: Konto oszczędnościowe może być wspólne. Warunki dodatkowe obowiązują wszystkich posiadaczy

mBank

Konto oszczędnościowe (Moje cele)

„Zyskaj premie

z eKontem osobistym II”

Regulamin: Promocja obejmuje wyłącznie rachunki indywidualne. Promocja przestaje obowiązywać w dniu, w którym rachunek zostaje przekształcony na rachunek wspólny

PKO Bank Polski

Konto oszczędnościowe Plus

„Nowe środki na Rachunku Oszczędnościowym Plus”

Infolinia: Konto może być prowadzone jako wspólne

Santander Consumer Bank

Konto oszczędnościowe

(Rachunek oszczędnościowy)

„Oszczędzaj z nami, bo warto – edycja II”

Infolinia: Rachunek oszczędnościowy nie może być wspólny

Źródło: Opracowanie własne Bankier.pl na podstawie regulaminów promocji, stron internetowych, informacji uzyskanych na infolinii banków, stan na 6-7 grudnia 2023 r.

Konto Mega Oszczędnościowe w Alior Banku oraz Rachunek oszczędnościowy w Santander Consumer Banku to konta, które nie mogą być prowadzone wspólnie. Oznacza to automatycznie, że również konta w promocji są skierowane tylko do klientów indywidualnych. W przypadku mBanku konto oszczędnościowe Moje cele ma wyższą stawkę w promocji konta osobistego. Lepsze oprocentowanie jest pewnego rodzaju nagrodą za spełnienie dodatkowych warunków. Jak wspomniałam wyżej, promocja obejmuje wyłącznie klientów indywidualnych, więc dopisanie posiadacza do konta nie jest możliwe.

W pozostałych przypadkach promocje uwzględniają możliwość otwarcia lub przekształcenia konta na wspólne. Otwierając rachunek z drugą osobą, trzeba jednak zwrócić uwagę na warunki. Bank Pekao i ING Bank Śląski podkreślają, że warunki dodatkowe obowiązują wszystkich posiadaczy, podobnie jak oferta na nowe środki w Banku Millennium. Wówczas wysokość nowych środków określa się w stosunku do oszczędności posiadanych przez wszystkich właścicieli rachunku.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:
Monika Dekrewicz
Monika Dekrewicz
analityczka Bankier.pl

Autorka rankingów Bankier.pl, w szczególności z rynku lokat i kont oszczędnościowych. Prześwietla bankowe produkty, tłumacząc czytelnikom ich szczegółowe warunki i porównuje promocje, zawsze ostrzegając przed haczykami w regulaminach. Przygotowuje autorski "Bankowy rozkład jazdy", w którym co miesiąc zapowiada najważniejsze zmiany dla klientów sektora. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (1)

dodaj komentarz
forfun
pamiętaj że bank nigdy nie chce ci zrobić dobrze tylko sobie

Powiązane: Prześwietlamy promocje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki