Chcesz darmowych bankomatów? Płać więcej za konto

Wojciech Boczoń2020-08-13 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2020-08-13 06:00
fot. guruXOX / Shutterstock

Czasy kiedy banki oferowały darmowe bankomaty w najtańszych kontach to już przeszłość. Dziś bezpłatne bankomaty oferowane są głównie w ramach droższych pakietów – wynika z analizy Bankier.pl. To m.in. efekt rekordowo niskich stóp procentowych, ale także obniżek opłaty interchange sprzed kilku lat.

W roku 2010 doszło do przełomowego dla rynku wydarzenia. Organizacje płatnicze Visa i Mastercard zdecydowały się obniżyć tzw. opłatę bankomatową, czyli opłatę, którą bank-wydawca karty płacił właścicielowi bankomatu, gdy klient skorzystał z obcej maszyny. Opłata ta spadła z 3,5 zł do poziomu 1,2-1,3 zł. Skutkowało to wysypem tanich rachunków z bezpłatnymi bankomatami. Przez kilka lat taka oferta była standardem i mogło się wydawać, że taki stan rzeczy utrzyma się na długo.

Jednak w okolicach 2015 roku obniżono jeszcze jedną opłatę – interchange, czyli prowizję pobieraną od punktów handlowych za akceptowanie płatności kartą. Do banków zaczął płynąć cieńszy strumyk pieniędzy z tego tytułu i wówczas pojawiły się głosy, że trzeba na nowo poukładać karciany biznes. W efekcie konta z bezpłatnymi bankomatami zaczęły powoli znikać z oferty banków, a banki zaczęły wprowadzać dodatkowe opłaty za pobieranie gotówki z maszyn konkurencji. Sytuację tę przypieczętowały kolejne obniżki stóp procentowych, które skłoniły banki do wprowadzenia kolejnych opłat.

Konto z bezpłatnymi bankomatami – w którym banku?

Jak wynika z analizy Bankier.pl, dziś bezpłatne wszystkie bankomaty to oferta zarezerwowana dla klientów, którzy są skłonni płacić nieco więcej za konto. Rachunki z wszystkimi bezpłatnymi bankomatami to oferta dla tzw. segmentu affluent, czyli klientów zasilających rachunek wpływami na poziomie 5-7 tys. zł miesięcznie lub osób, które decydują się płacić za konto od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

Konta z darmowymi wypłatami z bankomatów

Bank

Konto

Dostępność bankomatów

Opłaty za konto i kartę

Alior Bank

Konto Jakże Osobiste

Wszystkie krajowe i zagraniczne po wybraniu "korzyści"

0 lub 10 zł za konto. Brak opłaty przy wpływach 1500 zł. 0 lub 5 zł za kartę. Brak opłaty po wykonaniu transakcji na 300 zł.

Bank Millennium

Konto 360

Wszystkie krajowe i zagraniczne

0 lub opłata za konto 8 zł, opłata za kartę 7 zł. Brak opłat w przypadku wpływów 1000 zł i jednej transakcji kartą lub Blikiem

Bank Pekao

Konto Świat Premium

Wszystkie krajowe i zagraniczne

50,00 zł

Bank Pocztowy/Envelo Bank

Konto w Porządku

Abonament za 6,5 zł miesięcznie na wszystkie wypłaty. Standardowo bankomaty obce 2 zł (także EOG). Poza EOG 1 proc. min. 5 zł.

Opłata za konto 0 lub 7,99 zł. Brak opłaty, jeżeli klient weźmie kartę. Opłata za kartę 0 lub 6,99 zł. Brak opłaty po wykonaniu transakcji an 300 zł

BNP Paribas

Konto Otwarte na Ciebie z Kartą Otwartą na Świat

Krajowe i zagraniczne w ramach Grupy BNP Paribas

oraz z bankomatów Global Alliance. Pozostałe 5 zł

Brak opłaty za konto. Karta kosztuje 10 zł

BOŚ

EKOkonto bez Kosztów

Wszystkie krajowe pod warunkiem wypłaty co najmniej 100 zł. Poniżej - 2,50 zł. Zagraniczne za 0 zł

Opłata za konto 0 lub 5 zł. Brak opłaty gdy na konto wpłynie 1000 zł. Opłata za kartę 0 lub 7 zł. Brak opłaty po wykonaniu transakcji na 500 zł

Citi Handlowy

Citi Priority

Wszystkie krajowe i zagraniczne

0 lub 30 zł. Brak opłaty gdy na konto wpłynie 5000 zł lub średnie saldo oszczędności klienta wynosi 30 000 zł

Credit Agricole

Konto dla Ciebie VIP

Wszystkie krajowe i zagraniczne

0 lub 40 zł. Brak opłaty gdy na konto wpłynie 10 000 zł lub saldo na rachunkach 150000 zł

Getin Bank

Proste Zasady

Do 1 października wszystkie krajowe i EOG. Zagraniczne 4,5 proc. min. 10 zł. Od 1 października tylko bankomaty "własne" banku.

0 lub 8 zł. Brak opłaty po wykonaniu jednej dowolnej transakcji kartą lub Blik. Od 1.X.2020 opłata warunkowa za konto: 9 zł

ING Bank Śląski

Konto Komfort

Wszystkie w kraju i strefie EOG. Pozostałe zagraniczne 3 proc.

Opłata za konto 12 zł. Karta: 0 lub 7 zł. Brak opłaty w przypadku dokonania transakcji na 300 zł

mBank

mKonto Intensive

Wszystkie krajowe i zagraniczne

0 lub 49 zł. Brak opłat w przypadku wpływów 7000 zł lub aktywów klienta na poziomie 100 tys. zł lub obrotów maklerskich na 100 tys. zł

Nest Bank

Nest Konto

Wszystkie krajowe i zagraniczne

0 zł

PKO BP

PKO Konto bez Granic

Wszystkie krajowe i zagraniczne

17,90 zł

Santander Bank Polska

Konto Jakie Chcę

Abonament za 7 zł miesięcznie na wszystkie wypłaty. Standardowo 5 zł w kraju i 10 zł za granicą

0 lub 3 zł lub 5 zł za kartę. Bez opłat w przypadku dokonania 5 transakcji

Oczywiście w tym cieście nadal znajdziemy rodzynki, czyli tanie konta pozwalające wypłacać gotówkę bez prowizji. Bezkonkurencyjną ofertę ma Nest Bank, który nie dość że nie pobiera opłaty miesięcznej za konto i kartę, to jeszcze oferuje darmowe wypłaty z bankomatów krajowych i zagranicznych. Korzystne warunki oferuje także Bank Millennium w ramach Konta 360. Wystarczy, że klient zasili rachunek co miesiąc kwotą 1000 zł i dokona jednej transakcji kartą lub Blikiem, by nie płacić za konto, kartę i bankomaty.

Abonament na wypłaty z bankomatów

Kilka banków oferuje miesięczny abonament na wypłaty gotówki z obcych maszyn. W Banku Pocztowym kosztuje on 6,5 zł, a w Santanderze 7 zł. W Alior Banku klient może sobie wybrać bezpłatne wypłaty jako jedną z „korzyści” dostępnych w ramach Konta Jakże Osobistego. Dwie takie korzyści miesięcznie są za darmo, każda kolejna kosztuje 3,5 zł miesięcznie. Z kolei BOŚ Bank stawia warunek – z bankomatów możesz korzystać za darmo, pod warunkiem że wypłacasz co najmniej 100 zł. Podobny warunek znajdziemy także w darmowym koncie mBanku. W tym jednak przypadku do zestawienia przyjęliśmy inne konto – Intensive, bo bank daje wybór. Może być ono bezpłatne, jeżeli klient zasili je kwotą 7 tys. zł miesięcznie. W zamian klient dostaje wszystkie wypłaty za darmo.

PKO BP i ING przyjęły jeszcze inną politykę w tym zakresie. Oferują bezpłatne bankomaty w pakietach, które kosztują kilkanaście złotych miesięcznie. Tu opłaty nie da się jednak uniknąć, ale w zamian można wypłacać gotówkę do woli. W ING bezpłatne wypłaty dotyczą jednak tylko bankomatów krajowych i zlokalizowanych na terenie państw członkowskich UE. Za pozostałe wypłaty trzeba zapłacić 3 proc.

Darmowe wypłaty za pomocą Blika

Warto dodać, że większość banków oferuje alternatywny sposób pobierania gotówki z bankomatów – za pomocą Blika. Usługa ta jest bezpłatna. Do wypłaty wykorzystywane są kody generowane przez aplikację mobilną. Specjaliści podkreślają, że wypłaty Blikiem są nawet bezpieczniejsze niż kartą, bo klient nie naraża się na tzw. skimming, czyli ryzyko skopiowania paska magnetycznego karty przez hakerów.

Można oczekiwać, że banki nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa w sprawie podwyżek. Wszystkie wskazuje na to, że niskie stopy procentowe zostaną z nami na dłużej. Będzie to skutkowało wprowadzeniem dodatkowych opłat w rachunkach, bo banki będą chciały powetować sobie część strat w dochodach. Kilka banków już podniosło opłaty i prowizje, o czym pisaliśmy m.in. w tekście Banki podnoszą opłaty. W maju wzrosły o 40 proc. rok do roku. Może to skutkować wycofaniem ofert z darmowymi bankomatami. Na taki ruch zdecydował się już zresztą Getin Bank, który od 1 października ograniczy dostępność bezpłatnych maszyn.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Prześwietla i recenzuje najnowsze produkty i usługi finansowe, zajmuje się zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem finansów osobistych. Ma konto w każdym banku, więc systemy bankowości internetowej i mobilnej nie mają dla niego tajemnic. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący PRNews.pl - największego w kraju serwisu dla branży bankowej. Laureat nagrody dziennikarskiej im. Mariana Krzaka, Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich.

Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (14)

dodaj komentarz
marcinn89
Dziwaczne rzeczy się wyprawiają w tej Polsce i na świecie. Kilka dni czytałem na blogu Kejti jak młoda dziewczyna tylko w jeden dzień zarobiła w przybliżeniu ok 4000 złotych pracując przez internet w domu, więc już mnie naprawdę nic nie zdziwi, gdzie normalny człowiek musi cały miesiąc na taką sumę harować (najlepiej Dziwaczne rzeczy się wyprawiają w tej Polsce i na świecie. Kilka dni czytałem na blogu Kejti jak młoda dziewczyna tylko w jeden dzień zarobiła w przybliżeniu ok 4000 złotych pracując przez internet w domu, więc już mnie naprawdę nic nie zdziwi, gdzie normalny człowiek musi cały miesiąc na taką sumę harować (najlepiej wpisać sobie w wyszukiwarce google blog kejti i zobaczyć). Dziwne rzeczy się dzieją po tej całej pandemii i myślę że będzie jeszcze gorzej dla niektórych osób.
and-owc
Bankomaty to "strata" dla banków. Lepszy "cashback" -wypłata gotówki przy zakupach w sklepie (w niektórych bankack opłata 0zł. Większej gotówki i tak nie mogą pobrać z bankomatu, muszą zgłosić dzień wcześniej w banku (pobrać osobiście).
innowierca
I jedno i drugie (dostep do wlasnych pieniedzy i konto osobiste) jest na zachodzie za darmo. A Pietraszkiewicz ostatnio na lamach Bankiera
zamiast o tym gadac, to ksiazki z serii "Poczytaj mi mamo" polecal.
onlyv8engine
a może podziękować bankom i operować jedynie zgodnie z zasadą cash is king
po_co
Państwo Ci na to nie pozwoli, od wielu lat zaciska się pętla na gotówce. Kolejne kraje zaczynają z niej rezygnować bo to pozwala kontrolować przepływ pieniędzy.
Oczywiście nie jest to żaden problem jeżeli ktoś ma ochotę ukryć swoje dochody, wbrew pozorom bez gotówki jeszcze prościej jest to zrobić.

Natomiast
Państwo Ci na to nie pozwoli, od wielu lat zaciska się pętla na gotówce. Kolejne kraje zaczynają z niej rezygnować bo to pozwala kontrolować przepływ pieniędzy.
Oczywiście nie jest to żaden problem jeżeli ktoś ma ochotę ukryć swoje dochody, wbrew pozorom bez gotówki jeszcze prościej jest to zrobić.

Natomiast uczciwy obywatel poddawany jest przesadnej kontroli.
innowierca odpowiada po_co
Zakladajac ze fizyczna gotowka nie istnieje to za posprzatanie komus garazu ta osoba da mi jesc(zaprosi) na obiad ktory bedzie moim dochodem, wymiana barterowa moze.... ale ogolnie dochodu nie ukryjesz
po delegalizacji gotowki.
Ja natomiast jestem przeciwnikiem ukrywania dochodu. Ale kiedy wyplacam moje legalnie zarobione
Zakladajac ze fizyczna gotowka nie istnieje to za posprzatanie komus garazu ta osoba da mi jesc(zaprosi) na obiad ktory bedzie moim dochodem, wymiana barterowa moze.... ale ogolnie dochodu nie ukryjesz
po delegalizacji gotowki.
Ja natomiast jestem przeciwnikiem ukrywania dochodu. Ale kiedy wyplacam moje legalnie zarobione pieniadze z bankomatu i to co za nie kupuje i na co je wymieniam czy jest to zlota moneta czy wartosciowy
przedmiot zakupiony w antykwariacie to juz jest moja sprawa i nikt
nie musi i nie ma prawa wiedziec w czym przechowuje wartosc.
I tu jest pies pogrzebany. Panstwo chce wiedziec ile posiadasz i co kupiles. A jak kupilem cos co przechowuje wartosc za legalnie zarobione
pieniadze od ktorych juz odprowadzilem podatek to moja prywatna sprawa. I tu jest bol.
khh
I to jest wlasnie Polska. Mam kilka kont w roznych krajach na zachodzie i nigdzie nikt nie wyciaga lapy za takie rzeczy jak karta platnicza, wyplaty z bankomatow, przelewy czy bankowosc internetowa. To sa absolutne standardy ZERO w cywilizowanych krajach. Ale Polakowi wszystko mozna wmowic. Ze poczuje sie bardziej prestizowo jak I to jest wlasnie Polska. Mam kilka kont w roznych krajach na zachodzie i nigdzie nikt nie wyciaga lapy za takie rzeczy jak karta platnicza, wyplaty z bankomatow, przelewy czy bankowosc internetowa. To sa absolutne standardy ZERO w cywilizowanych krajach. Ale Polakowi wszystko mozna wmowic. Ze poczuje sie bardziej prestizowo jak zaplaci 50 zlotych za to wszedzie dookola jest darmowe tez.
innowierca
Bo na tym zawsze polegala innowacyjnosc bankowosci w Polsce.
Na pobieraniu oplat za rzeczy o ktorych na zachodzie nawet filozofom
sie nie snilo.
marianpazdzioch
Jak by się nie obracać to du*a zawsze będzie z tyłu. A jeśli by ten stan rzeczy mimo wszystko starać się jakoś powstrzymać, jak wiją się i troją by tego dokonać kaczy kuglarze, to po prostu skończy się upadkami banków. A to jest gorsze i to dużo, nawet niż drogie bankomaty.
masekrut555
Gdyby nie wszystkie podatki i opłaty mielibyśmy w kieszeni drugie tyle co miesiąc. Większość benefitów i ulg można by było wtedy zlikwidować..

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki