Konta dla dzieci i młodzieży - wrzesień 2017

Katarzyna Rostkowska2017-09-01 08:15redaktor Bankier.pl
publikacja
2017-09-01 08:15

Edukację finansową najlepiej zacząć od najmłodszych lat. Dlatego przy okazji początku roku szkolnego warto pomyśleć o założeniu konta dla swojego dziecka. Będzie to pierwsza lekcja odpowiedzialności oraz samodzielnego zarządzania środkami pieniężnymi. Sprawdziliśmy ofertę kont dla najmłodszych.

Stopniowe wprowadzanie dziecka w świat pieniądza uczy nie tylko zarządzania własnymi oszczędnościami, ale również odpowiedzialności. Początek nowego roku szkolnego może być dobrym momentem, aby założyć dziecku pierwszy rachunek w banku, bowiem nauka najlepszy efekt przynosi w praktyce. Dodatkowo przekazując dziecku np. kieszonkowe na konto dla nieletnich, rodzic może spać spokojnie, ponieważ ma pełną kontrolę nad jego wydatkami.

Przed wyborem rachunku warto sprawdzić ofertę banków. Okazuje się, że w dalszym ciągu niewiele instytucji posiada konta dla nieletnich. Część z nich wprowadziła również dodatkowe warunki, które należy spełnić, aby jego obsługa była darmowa. Inne natomiast umożliwiają skorzystanie z oferty specjalnej obejmującej rabaty czy oprocentowanie zgromadzonych środków.  

Redakcja Bankier.pl przygotowała zestawienie rachunków oferowanych przez banki osobom nieletnim w przedziale wiekowym 13-18 lat. Kryteria, które zostały wzięte pod uwagę, to opłata za prowadzenie konta, użytkowanie karty płatniczej, koszt przelewów zwykłych oraz korzystanie z bankomatów krajowych.

Ile kosztuje konto dla młodzieży?

Założenie rachunku bankowego dla nastolatka nie stanowi większego problemu. W związku z tym, że osoby między 13. a 18. rokiem życia mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych, na otwarcie rachunku zgodę muszą wyrazić rodzice lub opiekunowie. Tym samym banki zapewniają rodzicom możliwość kontroli nad wydatkami swojego podopiecznego. Dodatkowo z w pełni funkcjonalnego rachunku bankowego wraz z kartą płatniczą i dostępem do bankowości elektronicznej może korzystać młodzież dopiero od 13. roku życia.

Banki nie pobierają opłaty za otwarcie konta dla dziecka. Dodatkowo wszystkie prezentowane w zestawieniu instytucje umożliwiają obniżenie opłaty miesięcznej za prowadzenie rachunku do 0 zł. Inaczej wygląda sytuacja z kosztami użytkowania karty płatniczej wydanej do konta czy przelewami internetowymi. Nie zmienia to jednak faktu, że opłaty związane z posiadaniem rachunku dla młodzieży są zdecydowanie niższe niż w przypadku standardowych ofert dla osób pełnoletnich.

Wyłącznie trzy banki, tj. Bank Zachodni WBK, mBank oraz Nest Bank posiadają konta dla młodzieży, które oferują bezwarunkowe 0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty, przelewy zwykłe internetowe oraz nie pobierają opłat za wypłaty z wszystkich bankomatów na terenie kraju.

Zestawienie rachunków bankowych dla dzieci i młodzieży od 13 do 18 lat

Bank

Konto

Opłata mies. za prowadzenie rachunku

Opłata mies.za kartę płatniczą

Opłata za przelew internetowy zewnętrzny

Opłata za wypłaty z bankomatów krajowych

Bank Zachodni WBK

Konto dla dziecka - konto dla młodych - Konto<20

0 zł

0 zł

0 zł

0 zł

mBank

eKonto m - dla młodych

0 zł

0 zł

0 zł

0 zł

Nest Bank


Nest Konto Samodzielne

0 zł

0 zł

0 zł

0 zł

PKO BP

PKO Konto Pierwsze

0 zł

0-3,9 zł*

*0 zł przy wykonaniu min. 2 płatności kartą

0 zł

0 zł

eurobank

Konto Junior

0-3 zł*
*0 zł jeśli przedstawiciel ustawowy małoletniego posiada konto w eurobanku

0-4,90 zł*
*opłata jest zwracana jeśli płatności kartą wyniesie min. 50 zł/m-c

0 zł

0 zł

Deutsche Bank

Konto Osobiste db Smart

0 zł

0 zł

0 zł

- 0 zł – bankomaty Deutsche Bank, Euronet
- 2% min. 8 zł – pozostałe

ING Bank Śląski

Konto Direct 13-18

0 zł

0 zł

0 zł

- 0 zł – bankomaty ING Banku
Śląskiego, Planet
Cash
- 5 zł – pozostałe

Orange Finanse

Konto Osobiste 13+  

0 zł

0 zł

0 zł

- 0 zł – bankomaty sieci własnych oraz pierwsza wypłata w miesiącu z sieci obcej
- 2,5 zł – pozostałe

Bank Millennium

Konto 360° Junior

0 zł

0-4 zł*
*0 zł jeśli w poprzednim miesiącu została dokonana min. jedna płatność bezgotówkowa kartą
lub min. jedna płatność BLIK

0 zł

- 0 zł – bankomaty Banku Millennium
- 0-1 zł* – bankomaty BZ WBK, Planet Cash
*0 zł jeśli w poprzednim miesiącu została dokonana min. jedna płatność bezgotówkowa kartą
lub min. jedna płatność BLIK
- 5 zł – pozostałe

Bank Pekao

Rachunek Eurokonto Kieszonkowe

0 zł

0,99 zł

0 zł

- 0 zł – bankomaty Banku Pekao
- 2% min. 5 zł – pozostałe

Toyota Bank

Konto Cilk

0 zł

1 zł

0 zł

0-4,5 zł*
*0 zł za 3 pierwsze wypłaty

BOŚ Bank

Konto H2O

0 zł

1 zł

0,50 zł

- 0 zł – bankomaty Euronet oraz dwie pierwsze wypłaty z sieci obcej w miesiącu
- 5 zł – pozostałe

BPS

Rachunek talentKonto

0-5 zł*

*0 zł jeśli przedstawiciel ustawowy małoletniego posiada konto w BPS

3 zł

0 zł

- 0 zł – bankomaty grupy BPS
- 3% min. 6 zł – pozostałe

Źródło: Bankier.pl, na podstawie ofert banków, stan na 01.09.2017 r.

Jeśli spełnimy dodatkowe warunki, nie poniesiemy opłat również w PKO PB, oferującym PKO Konto Pierwsze, oraz w eurobanku z Kontem Junior. Pierwszy z nich ustanowił obostrzenia dotyczące użytkowania karty płatniczej. Posiadacz jest zobowiązany do wykonania co najmniej dwóch transakcji w danym miesiącu, aby uniknąć opłaty w wysokości 3,90 zł. Natomiast w przypadku eurobanku za prowadzenie Konta Junior należy zapłacić 3 zł/m-c, chyba że opiekun małoletniego posiada również rachunek w eurobanku. Dodatkowo opłata za kartę płatniczą jest zwracana pod warunkiem wykonania płatności bezgotówkowych na kwotę 50 zł/m-c, w przeciwnym wypadku wynosi 4,90 zł/m-c.

W pozostałych prezentowanych bankach posiadacz rachunku musi liczyć się z koniecznością poniesienia kosztów związanych z posiadaniem konta dla młodzieży, m.in. za wypłaty z bankomatów sieci obcej, kartę płatniczą lub przelewy internetowe.

Konta dla najmłodszych tylko w dwóch bankach

W związku z tym, że w pełni funkcjonalny rachunek bankowy, zgodnie z obowiązującymi przepisami, instytucje finansowe mogą zaoferować młodzieży po ukończeniu 13 lat, wyłącznie dwa banki przygotowały ofertę dla dzieci poniżej wskazanej granicy wiekowej.

Nad takim kontem rodzic sprawuje pełną kontrolę. Dodatkowo w związku z tym, że nie jest wydawana do niego karta płatnicza, pełni funkcje raczej konta oszczędnościowego, dzięki któremu dzieci mogą nauczyć się zarządzania swoim kieszonkowym.

PKO BP przygotował dla rodziców najmłodszych dzieci Konto Junior, natomiast Inteligo – Inteligo Konto dla Dziecka. Oba banki nie pobierają opłaty za jego otwarcie, prowadzenie oraz przelewy internetowe. Dodatkowo środki zgromadzone na rachunkach podlegają oprocentowaniu. Posiadacz Inteligo Konta dla Dziecka oraz Konta Junior może liczyć na 2,50 proc. w skali roku jeśli oszczędności nie przekroczą salda 2500 zł. Natomiast nadwyżka jest oprocentowana 0,50 proc.

Dzieci mogą również korzystać ze specjalnego serwisu internetowego oraz aplikacji mobilnej. Dodatkowo banki przygotowały materiały edukacyjne w formie poradników oraz gier i zabaw.

Dodatkowe bonusy proponowane przez banki

Wybierając konto dla swojego dziecka, które będzie pierwszym krokiem w dorosłość, warto zwrócić uwagę, czy dany rachunek posiada jednocześnie oprocentowanie środków na nim zgromadzonych. Okazuje się bowiem, że niektóre banki przygotowały wyższe oprocentowanie w ramach konta dla młodzieży, niż posiada niejedno standardowe konto dla dorosłych czy nawet lokata.

Na oprocentowanie środków w wysokości 2 proc. w skali roku możemy liczyć w BOŚ Banku w ramach Konta H2O. Również Bank Zachodni WBK oferuje 3 proc. w skali roku pod warunkiem, że saldo na Koncie<20 nie przekroczy kwoty 3000 zł. Natomiast wybierając ofertę Toyota Banku – Konto Clik, posiadacz skorzysta z oprocentowania w wysokości 2,50 proc. w skali roku dla salda do 8 000 zł. Dodatkowo w pakiecie można nabyć konto oszczędnościowe Super Click, na którym można zyskać 3 proc. w skali roku dla środków do 10 000 zł.

Oprócz oprocentowania banki przygotowały inne promocje, z których może skorzystać klient. Przykładowo Bank Zachodni WBK dla użytkowników kart płatniczych MasterCard<20, oferuje zwrot w wysokości 10 proc. (do 50 zł miesięcznie) za wydatki realizowane kartą na bilety do kina oraz teatru. W Banku Pekao młodzież może skorzystać z bezpłatnego Assistance Informatycznego czy Infolinii dla Młodzieży, gdzie uzyska informacje na temat imprez, rozrywek, repertuaru kin i teatrów w swoim mieście, a także o szkołach, kursach językowych i aktualnie obowiązujących zniżkach. Natomiast w mBanku użytkownik rachunku może samodzielnie dokonać wyboru wyglądu karty płatniczej, a dodatkowo cieszyć się rabatami w punktach partnerskich, m.in. 10 proc. zniżki na zakup biletów w Cinema City i przekąsek w kasie kina, 200 zł zniżki przy płatności kartą w szkole SpeakUp za kurs językowy czy 10 proc. w wybranych, stacjonarnych sklepach Levi’s. Z kolei Toyota Bank co roku stosuje bonus dla najlepszych uczniów – premia za dobre wyniki w nauce.

Czy warto założyć dziecku konto bankowe?

Założenie konta dla młodzieży niewątpliwie może sprzyjać nauce samodzielnego zarządzania środkami finansowymi. Małoletni użytkownik uczy się korzystania z karty płatniczej, bankomatów czy systemu transakcyjnego. Dodatkowo otwarcie rachunku wiąże się z niskimi opłatami bądź ich brakiem. Niejednokrotnie można również skorzystać z dodatkowych bonusów, m.in. rabatów na kursy językowe czy zniżek na bilety do kina oraz oprocentowania środków zgromadzonych na koncie dziecka.

Zaletą jest również podsianie kontroli rodzicielskiej, dzięki czemu opiekun ma pełen wgląd w transakcje dokonywane przez małoletniego użytkownika rachunku. Może ustalić również dzienne limity wypłaty z bankomatów czy płatności kartą.

Nie można jednak zapomnieć, że niektóre banki wymagają spełnienia dodatkowych warunków, które pozwolą na obniżenie opłat za prowadzenie rachunku czy użytkowanie karty płatniczej. Między innymi w BPS oraz eurobanku koszt opłaty za prowadzenie konta wyniesie 0 zł pod warunkiem posiadania przez opiekuna prawnego rachunku w danej instytucji.

Źródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
kaszuby
wszystko zalezy od interpretacji, warto jeszcze zwracac uwage na promocje, ciekawy jest ten ranking:
http://www.tanie-konto.pl/ranking-kont-mlodziezowych/
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
forfun
jasne, przyprowadzić następnych niewolników bankowych. tylko gotówka i ewentualnie bank z wielką łaską i odpowiednim wynagrodzeniem a nie opłatami

Powiązane: Tylko u nas

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki