Konsumpcja i inwestycje zawiodły

założyciel SpotData.pl

Mamy już dokładniejsze dane o strukturze wzrostu gospodarczego Polski w trzecim kwartale, które pozwalają ocenić, co pchało gospodarkę w górę, a co ciągnęło ją w dół. Generalnie, wbrew pozorom, to nie siły zewnętrzne przyczyniły się do spowolnienia PKB – nie eksport, a popyt wewnętrzny. Słabiej od prognoz wypadła zarówno konsumpcja, jak i inwestycje.

PKB wzrósł w trzecim kwartale o 3,9 proc. rok do roku wobec wzrostu o 4,6 proc. w drugim kwartale. Te dane już znaliśmy od dwóch tygodni, ale teraz pojawiły się szczegóły. Na niższą dynamikę PKB złożyło się spowolnienie konsumpcji do 3,9 proc. rok do roku (wobec 4,4 w drugim kwartale) oraz spowolnienie inwestycji do 4,7 proc. (wobec 9,1 proc.). Co ciekawe, eksport przyspieszył w ostatnich miesiącach do 5 proc. (wobec 3,2 proc.).

Piszę, że konsumpcja lekko zawiodła, ponieważ na rynku oczekiwano mocniejszego efektu transferów socjalnych z tytułu programu 500+. Transfery te trafiły do gospodarstw domowych we wrześniu i teoretycznie powinny być widoczne w popycie konsumpcyjnym. Możliwe, że gospodarstwa domowe zwiększyły oszczędności. Byłoby to racjonalne. Pisałem o tym wielokrotnie, że obecna runda 500+ w większej mierze niż poprzednia trafiła do osób znajdujących się w górnych decylach rozkładu dochodów – a ci ludzie mają większą skłonność do oszczędzania. Jednocześnie wydaje mi się, że transfery socjalne będą w końcu widoczne w konsumpcji w czwartym kwartale. Jest to zbyt potężny zastrzyk gotówki, by nie podniósł zupełnie konsumpcji.

Spożycie gospodarstw domowych
Spożycie gospodarstw domowych (SpotData)

Piszę, że inwestycje zawiodły, ponieważ na rynku oczekiwano ich łagodniejszego spowalniania w warunkach wciąż mocno rozkręconych inwestycji publicznych. Widać jednak, że samorządy ścięły nakłady inwestycyjne i to wpłynęło na tak słaby wynik zagregowany. Na przykład, aktywność budowlana w zakresie dróg spadła w trzecim kwartale najmocniej od dokładnie czterech lat. Firmy wciąż zwiększają nakłady na środki trwałe, choć w wolniejszym tempie niż w pierwszej połowie roku.

Nakłady brutto na środki trwałe
Nakłady brutto na środki trwałe (SpotData)

Na razie spowolnienie polskiej gospodarki jest wywołane głównie czynnikami krajowymi, w tym przede wszystkim wahaniami inwestycji publicznych. Reakcja gospodarki na recesję w światowym handlu jeszcze przed nami. Przyszły rok będzie więc zapewne gorszy niż obecny. Na razie jednak nie ma co wybiegać za daleko w przyszłość. Nasze bieżące szacunki pokazują, że czwarty kwartał nie przynosi już tak głębokiego spowolnienia jak trzeci - wzrost może ustabilizować się w okolicach 3,7-4,2 proc.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.


Ignacy Morawski

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 bha

Z pustego zadłużonego coraz bardziej portfela,konta Państwa,społeczeństwa i Salomon w końcu więcej nie naleje................

! Odpowiedz
3 34 panzerkampfwagen_marian

Niechybnie socjal uczy społeczeństwo oszczędności.

! Odpowiedz
17 22 jendreka

Na oszczędzanie? Liczcie na to. Inflacja zjadła. To było do przewidzenia, ale nasze tego głowy tego nie pojmują.

! Odpowiedz
22 22 silvio_gesell

Te środki zostały wydane na drożejące produkty i usługi (jak żywność czy żłobki) i wróciły do budżetu. Gdyby zostały oszczędzone to wzrósłby deficyt, a nie wzrósł.

! Odpowiedz
1 0 _jasko

Czy ten wzrost cen przewyższył wartość rozszerzenia programu 500+ na tyle, że spożycie spadło?

! Odpowiedz
0 2 silvio_gesell odpowiada _jasko

Spadek spożycia wynika raczej ze starzenia się społeczeństwa. Metabolizm spada wraz z wiekiem.

! Odpowiedz
32 27 anna_domagalczyk

W czwartym kwartale i tak konsumpcja była zawsze wyższa ze względu na drożyznę przedświąteczną i naganianie na zakupy, więc wnioskowanie na tej podstawie że "spowolnienie nie będzie już takie głębokie" niewiele jest warte.

! Odpowiedz
19 21 1as

Ja akurat mam oszczędności długoterminowe znacznie wyższe, niż suma otrzymana z 500+.
A są tacy, co znacznie więcej są w stanie oszczędzać.

! Odpowiedz
31 69 przemek543

Super! dzięki za info!

! Odpowiedz
0 3 cyklotron

juz (spocony z zawziętym wyrazem twarzy) urzednik z US wklepuje twój I.P.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne