REKLAMA

Koniec z wyłudzaniem kredytów? Będzie można zastrzec swój PESEL

2022-07-11 09:45
publikacja
2022-07-11 09:45
Koniec z wyłudzaniem kredytów? Będzie można zastrzec swój PESEL
Koniec z wyłudzaniem kredytów? Będzie można zastrzec swój PESEL
fot. DarSzach / / Shutterstock

Rząd ma pomysł, jak zapobiegać wyłudzeniom kredytów. Powstanie specjalna baza, w której będzie można zastrzec swój PESEL - dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna". Co ważne - za darmo.

Jak będzie działać baza PESEL?

Każdy obywatel na dedykowanej stronie rządowej będzie mógł zastrzec swoje dane tak, aby nie paść ofiarą wyłudzaczy. Zostanie to odnotowane na liście, do której dostęp mają mieć banki i telekomy - bo to tam najczęściej dochodzi do kradzieży tożsamości. Przed podpisaniem nowej umowy firmy będą miały obowiązek sprawdzić informacje zawarte w bazie.

"Jeśli okaże się, że numer PESEL jest zastrzeżony, to firma nie będzie mogła udzielić kredytu lub pożyczki ani zawrzeć umowy telekomunikacyjnej. Klient w razie potrzeby będzie musiał na chwilę zdjąć blokadę, żeby skorzystać z ich usług. Potem, w razie potrzeby, założy ją ponownie" - czytamy w DGP.

Rekordowa liczba wyłudzeń

Liczba wyłudzeń kredytów sięgnęła najwyższego poziomu od 13 lat. W III kw. 2021 roku zablokowano ponad 2,3 tys. takich prób na kwotę ponad 85 mln zł – podał Związek Banków Polskich. To średnio 25 wyłudzeń dziennie w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Niestety wielu Polaków nie wie też, co zrobić w przypadku wyłudzenia danych osobowych. 

Nowa państwowa baza jest co prawda obecnie na etapie prac koncepcyjnych, ale prawnicy pozytywnie oceniają pomysł jej powstania. - To bardzo ważne rozwiązanie, na które wszyscy czekaliśmy - w końcu państwo zaczyna czuć się odpowiedzialne za ochronę nas wszystkich przed skutkami kradzieży tożsamości. Jej ofiary przestaną być same ze swoim problemem - wkracza państwo, nakładając obowiązek sprawdzania przez pewne sektory gospodarki, czy aby konkretne dane osobowe nie zostały skradzione - komentuje dr Paweł Litwiński, adwokat z kancelarii Barta Litwiński.

Tak okradają klientów banków. 5 popularnych metod

Fałszywe linki do płatności, aplikacje zainfekowane wirusami, SMS-y o kwarantannie czy w końcu wyłudzenia kodów Blik. Oszuści nie próżnują, by dobrać się do naszych oszczędności, a ich kreatywność wydaje się niewyczerpana. Oto najczęściej spotykane w ostatnich dniach metody wyłudzeń pieniędzy z kont bankowych.

KaWa

Źródło:
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (39)

dodaj komentarz
prawnuk
A może by tak przeczytać 2,3 tys w kwartał, czyli 10 tysięcy prób rocznie. I to na groszowe sprawy.
Są instytucje, które nawet reklamy robią byśmy sie płatnie zabezpieczali.
Czy pomysł dobry? Co do opcji oczywiście. Czy jedyny? Jedna rzecz na którą trzeba zwracać uwagę - JEŚLI podobno podpisaliśmy jakiś dokument, i nam go bank
A może by tak przeczytać 2,3 tys w kwartał, czyli 10 tysięcy prób rocznie. I to na groszowe sprawy.
Są instytucje, które nawet reklamy robią byśmy sie płatnie zabezpieczali.
Czy pomysł dobry? Co do opcji oczywiście. Czy jedyny? Jedna rzecz na którą trzeba zwracać uwagę - JEŚLI podobno podpisaliśmy jakiś dokument, i nam go bank pokazuje. To prosimy o ksero i dobierp ksero oglądamy.
By na oryginale nie bylo sladów biologicznych.
inflacjakiedysbedziespadac
Prawo jak w republice bananowej. Można kogoś wrobić w kredyt mając jego dane osobowe :-)))))
marta2232
Kiedy to Kiedy to wejdzie w życie? Dopiero prace? Co tak późno? To już powinno od kilkunastu lat działać w momencie rozwijacego się internetu. Czemu nie jesteśmy chronienni?, czemu my musimy udowadniać, że ktoś nabrał na nas kredytów?, bez udostępniania naszych danych nie dokonamy transakcji np. sprzedaży, kupna. Zawierając jakiekolwiek Kiedy to Kiedy to wejdzie w życie? Dopiero prace? Co tak późno? To już powinno od kilkunastu lat działać w momencie rozwijacego się internetu. Czemu nie jesteśmy chronienni?, czemu my musimy udowadniać, że ktoś nabrał na nas kredytów?, bez udostępniania naszych danych nie dokonamy transakcji np. sprzedaży, kupna. Zawierając jakiekolwiek umowy narażamy się. Nie czuje się bezpiecznie.
tb2
Numery PESEL są publicznie dostępne w bazie KRS osób będących wspólnikami.
Numery PESEL są widoczne przy weryfikacji podpisu kwalifikowanego.
pandpio
Tak technicznie to widział by to tak. Właczam sobie blokadę i mam listę tych aktalnych wnioskow kto patrzy w te zastrzezenia i autoryzowac konkretne żądanie niż wyłączanie całkowite blokady na godzine czy dwie.
max5000
Musiał PIS wygrać wybory zeby po 30 latach skończyło sie wyłudzanie kredytów na PESEL. Rząd PO zasłynął z tego że skrócił okreś przedwania za przestępstwa gospodarcze do 5 lat.
henk54
W temacie tych wyłudzeń to jesteśmy jakimś krajem trzeciego świata.
bgiem
Nie moze byc domyslnie zastrzezony, urzednik musi jakos pozorowac prace na rzecz suwerena
jas2
Zamiast wniosków o zastrzeżenie PESEL, wystarczy uznać, że każdy domyślnie ma zastrzeżony PESEL.

Nagrodę za mój dobry pomysł proszę przeznaczyć na cele charytatywne.

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki