Koniec tureckiego eldorado w TFI

Fundusze inwestujące w Turcji były w ostatnich miesiącach hitem sprzedaży. Bardzo dobre wyniki przekładały się na duże zainteresowanie drobnych inwestorów pięcioma tureckimi funduszami, prowadzonymi przez nasze rodzime TFI. Ale polityczne zamieszanie w Turcji powinno ten zapał osłabić.

Każdy z trzech najdłużej działających na rynku funduszy inwestujących w regionie zarobił w ostatnich miesiącach dla swoich inwestorów po kilkadziesiąt procent. Jeszcze w tym roku powstały dwa nowe fundusze inwestujące w tureckie aktywa. Tylko nieliczni zarządzający zachowali zdrowy rozsądek.

Wysokie zyski w ostatnich latach

Arka BZ WBK Akcji Tureckich w ciągu ostatniego roku osiągnął stopę zwrotu 45,8 proc. Był to najlepszy okres w ostatnich latach. Stopa zwrotu za ostatnie 3 lata to 41 proc., a za 5 lat - 33 proc. Wyniki są bardzo dobre, ale nie tak imponujące, jak te osiągnięte w ostatnich 12 miesiącach.

turcja
Źródło: Thinkstock

Dla polskich inwestorów dostępny jest również turecki fundusz prowadzony przez Investors TFI. Jego wynik za ostatni rok to prawie 40 proc. zysku, a za 3 poprzednie lata 22,7 proc., czyli prawie dwa razy słabiej niż fundusz BZ WBK.

Fundusz turecki prowadzony przez Querqus TFI w ciągu ostatniego roku wypracował 40,3 proc. stopę zwrotu. Nieco gorzej na tle konkurencji wypada w dłuższym terminie - za ostatnie 3 lata wypracował 13 proc. zysku.

Dwa nowe fundusze

Od stycznia działa Caspar Akcji Tureckich, który do tej pory dał zarobić 10,22 proc. Najmłodszy fundusz tego typu należy do Union Investment. Jego notowania prowadzone są dopiero od marca i obecnie znajduje się on 5,37 proc. poniżej wyceny początkowej.


»Gospodarczy tygrys pokazuje kły

Ze względu na opóźnienia w wycenach jednostek nie wszędzie zostały już uwzględnione silne poniedziałkowe spadki tureckiej giełdy. Na pierwszej sesji w tym tygodniu, z powodu zamieszek w kraju, główny indeks stracił 10,5 proc., ale nadal pozostaje 41 proc. powyżej wycen sprzed roku.

Hit sprzedaży

Tureckie fundusze bardzo dobrze sprzedawały się we wszystkich oferujących je towarzystwach. W ciągu ostatniego roku ich aktywa przyrosły ze 140 mln zł do ponad 400 mln zł. Podobnie jak inwestorzy, również TFI zacierały ręce, ponieważ ryzykowne fundusze, takie jak te inwestujące nad Bosforem, są obarczone najwyższymi opłatami za zarządzanie.

Zarządzający argumentowali, że Turcja daje bardzo wysoki potencjał zwrotu, ponieważ jest to jeden z najszybciej rosnących rynków na świecie. Pokaźne zyski spółek z regionu, dobre wskaźniki demograficzne i rosnące ratingi międzynarodowych agencji były argumentami za poszerzaniem oferty w tym regionie.

Potrzebne trzeźwe spojrzenie

Tylko nieliczni specjaliści zachowali trzeźwe spojrzenie na turecki rynek. Zarządzający jednego z największych TFI, zapytany czy jego firma odpali turecki fundusz, odpowiedział krótko: w Turcji jest za drogo. Niestety, takie profesjonalne podejście to rzadkość. Towarzystwa inwestycyjne dużo chętniej kierują się modą i historycznymi procentami, które po prostu lepiej wyglądają w reklamach.

Mechanizmy są takie same jak przed załamaniem w 2007 r. W ofercie TFI najpopularniejsze były wtedy fundusze akcji amerykańskich i japońskich, czyli te, które ucierpiały pierwsze i najmocniej. Najwięcej nowych funduszy powstawało w sektorze nieruchomości, czyli tam, gdzie właśnie kończyła się kilkuletnia hossa. Dla inwestora, który uwzględnia cykle koniunkturalne, masowy wysp funduszy skierowanych do klienta detalicznego może być wiarygodną sugestią, aby trzymać się od branży lub regionu jak najdalej.

Kosztowna nauczka

Prawdopodobnie niedoceniony został czynnik ryzyka politycznego i społecznego. Turcja musi zdecydować, czy będzie się nadal rozwijała w kierunku cywilizacji europejskich demokracji, czy też zwyciężą nastroje ukierunkowane na radykalną islamizację kraju. Niezależnie od obranego kierunku wczorajsze załamanie na tureckiej giełdzie z pewnością mocno ostudzi zapał polskich inwestorów do lokowania swoich oszczędności w tamtym regionie.

Jarosław Ryba

Bankier.pl

Jarosław Ryba

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~basia

lokaty,lokaty i jeszcze raz lokaty, to sposob na bezpieczne oszczedzanie, a te w skoku chmielewskiego sa naprawde zyskowne

! Odpowiedz
0 0 ~Bubu

jeśli juz coś jest zyskowne to te lokaty w SKOK Wołomin.

! Odpowiedz
0 0 ~Normalny odpowiada ~Bubu

Niech zyje kryptoreklama!
Procedura juz nieskuteczna, bo coraz szerzej znana:):):)!!!

Najlepsze sa porownywarki poszczegolnych produktow finansowych (kredytow, lokat, kont oszczednosciowych). Te z portalu bankier sa calkiem ok.

! Odpowiedz
0 0 ~doreki

doradcy24 szukają inwestora poważnego z grubą kasą do inwestowania długoterminowego. nie szukamy spekulantów

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~ROPCZYCE.COM.PL

WWW.ROPCZYCE.COM.P, TU JEST PRZYSZLOSC

!
WIG -1,13% 63 745,00
2017-10-19 17:15:00
WIG20 -1,39% 2 467,49
2017-10-19 17:15:00
WIG30 -1,08% 2 838,04
2017-10-19 17:15:00
MWIG40 -0,55% 4 820,03
2017-10-19 17:15:00
DAX -0,41% 12 990,10
2017-10-19 17:36:00
NASDAQ -0,29% 6 605,07
2017-10-19 22:02:00
SP500 0,03% 2 562,10
2017-10-19 22:07:00

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl