REKLAMA

Koniec papierologii - rejestracja firm tylko online. Projekt rządu

2022-07-18 19:41
publikacja
2022-07-18 19:41
Koniec papierologii - rejestracja firm tylko online. Projekt rządu
Koniec papierologii - rejestracja firm tylko online. Projekt rządu
fot. ZoFot / / Shutterstock

Wnioski o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) będzie można składać wyłącznie online - wynika z projektu zamieszczonego w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu. W projekcie przewidziano rezygnację z papierowej formy wniosków.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów ukazała się zapowiedź rozpoczęcia prac nad projektem ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje rejestrację działalności gospodarczej tylko online.

Jak wyjaśniono, proponowane w projekcie rozwiązania koncentrują się na realizacji postulatów przedsiębiorców zebranych w dotychczasowym okresie obowiązywania ustawy o CEIDG i PIP. Zarówno przedsiębiorcy, jak i inni użytkownicy CEIDG wskazują, jak istotna jest możliwość załatwienia spraw i odnalezienia informacji związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w jednym miejscu - w ramach jednego konta.

Wskazano, że zawarte w projekcie rozwiązania dotyczące spółki cywilnej koncentrują się na stworzeniu instrumentów, które wspierałyby przedsiębiorców (wspólników spółki cywilnej) na każdym etapie ich funkcjonowania w spółce, np. poprzez zmniejszenie formalności w przypadku rejestracji spółki cywilnej, ograniczenie obciążeń administracyjnych oraz zapewnienie dostępu do szerokiego zakresu wiarygodnych danych o spółce cywilnej.

Wyjaśniono, że proponowane rozwiązania w zakresie spółki cywilnej obejmują zatem dwa zasadnicze obszary: uproszczenie procesu i elektronizacja przekazywania informacji o spółce cywilnej oraz publikacja kompleksowej informacji o spółce cywilnej.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Według projektodawców propozycja zmiany ma przede wszystkim usprawnić funkcjonowanie przedsiębiorców w obrocie prawnym i gospodarczym, w szczególności przy podejmowaniu działań "na odległość". Za pomocą systemu teleinformatycznego CEIDG będzie możliwe szybkie i sprawne wykazanie umocowania udzielonego pełnomocnikowi.

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz BMW Serii 5 w leasingu 106%

Wybierz BMW Serii 5 w leasingu 106%

Komentarze (10)

dodaj komentarz
inwestor.pl
Czy zostanie w takim razie zmniejszona liczba urzędników?
karbinadel
To oznacza wprost dyskryminację wielu obywateli. Bo jak dotąd nie ma w Polsce obowiązku posługiwania się internetem. Co na to Julia P.?
jas2
Ja nie umiem zrobić przeglądu technicznego i naprawić samochodu, a mam obowiązek jeździć sprawnym technicznie samochodem. Dyskryminacja.
andriej_duda
Moze niech lepiej wprowadza wyłacznie elektroniczne wnioski o doplaty dla rolników i krus, zeby nie utrzymywac stada urzedników w tych wiejskich gminach a nie.., czekaj... to ich elektorat ^^
chudy_january
Bardzo głupia decyzja rządu, wynikająca z domniemania, że każdy korzysta ze smartfona.
Obok mojej nieruchomości sąsiad ma na swojej działce 43 uli.
Rozrasta mu się, chciałby część miodu sprzedawać jako przedsiębiorca.
Ale nie będzie mógł, bo nie korzysta z telefonu komórkowego.
jas2
To niech sprzeda jeden ul i kupi sobie smartfona.
broiniac
Ale pertolisz xD a forma papierowa zakładania działalności to nie jest dyskryminacja przedsiębiorczych analfabetów?
vacarius
Ze skrajności w skrajność. A co gdy ktoś nie umie obsługiwać komputera to już dorabiania kluczy czy innej tego typu starej działalności nie otworzy. Czemu oni nie myślą tak jakby to Jarek K. miał założyć działalność.
jas2
"A co gdy ktoś nie umie obsługiwać komputera"

A co gdy ktoś nie umie jeździć samochodem? Już wiem! Jeździ taksówką, autobusem, rowerem albo zatrudnia kierowcę.
andriej_duda
No spoko, to cud że w ogóle jeszcze nie zablokowali takiej możliwości - zakladania działanosci gospodarczej. Bo wiadomo ze wszyscy prywaciarze to złodzieje, spekulanci (zwłaszcza węglem) i kułacy!

Powiązane: Cyfryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki