REKLAMA

Kongres Kobiet: rolą państwa jest finansowanie in vitro, edukacji seksualnej i antydyskryminacyjnej

2019-09-20 18:42
publikacja
2019-09-20 18:42

Rolą państwa, a nie samorządów, jest finansowanie in vitro, edukacji seksualnej i antydyskryminacyjnej; samorządy powinny wzmacniać społeczeństwo obywatelskie - mówiły uczestniczki panelu na temat zarządzania, który odbył się w ramach 11. Kongresu Kobiet

fot. / / FORUM

Uczestniczkami piątkowego panelu "Zarządzanie z kobiecej perspektywy" były prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak oraz wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Przekonywały, że zarządzanie przez nie samorządy starają się reagować na problemy kobiet, ale też zatrzymać "antydyskryminacyjne" elementy polityki centralnej.

Hanna Zdanowska podkreśliła, że wszyscy mają prawo do "nauki, normalnego życia oraz pomocy". Mówiła, że samorząd nie jest w stanie samodzielnie sprostać wszystkim potrzebom obywateli. Dodała, że Łódź często korzysta ze wsparcia płynącego ze środków zewnętrznych.

Łódzki samorząd, jak powiedziała prezydent tego miasta, przejął na siebie utrzymanie Centrum Praw Kobiet, po tym, jak utraciło ono finansowanie centralne. Łódź realizuje również program edukacji seksualnej w szkołach. Zdanowska podkreśliła, że dzieje się to przy konsensusie i zgodzie społecznej - "bo protestów w tej sprawie w Łodzi nie było".

W Łodzi realizowany jest również program dofinansowania zabiegów in vitro. "Przeszło 140 dzieciaków przyszło już na świat i czekamy ze zniecierpliwieniem, kiedy kolejne będą przychodziły" - poinformowała Zdanowska.

Renata Kaznowska powiedziała, że finansowanie przez samorządy programów in vitro jest "wypełnianiem roli państwa". "Warszawa ma in vitro; rozszerzyliśmy ten program, zwiększając nakłady o prawie 11 mln zł - mamy już ok. 500 narodzonych dzieci" - poinformowała. Dodała, że warszawski samorząd przeznaczył również ponad 6 mln zł na szczepienia przeciw HPV.

"Uważamy, że taki program, jak in vitro, edukacja seksualna, edukacja antydyskryminacyjna to są zadania państwa polskiego" - mówiła wiceprezydent Warszawy.

Elżbieta Polak przekonywała, że obowiązkiem państwa, a nie samorządu jest walka z przemocą, hejtem i dyskryminacją. "Nie chcę powrotu do czasów, kiedy to rząd wie lepiej, czego chce obywatel; dlatego my w regionach możemy kreować taką politykę regionalną, miejską, która wspiera środowiska wykluczone. Rolą państwa, rolą samorządu jest pomagać wykluczonym, pomagać ofiarom, tym, którzy sobie nie radzą" - mówiła.

Polak zaznaczyła, że województwo lubuskie uzupełnia braki w programach edukacyjnych poprzez finansowanie specjalnych programów wprowadzanych systemowo, jako programy regionalne.

"Samorząd ma naprawdę moc sprawczą. Możemy kreować dowolnie naszą politykę w tym całym obszarze" - przekonywała Polak. "Ale nie może to trwać zawsze, bo nasze budżety są ograniczane" - dodała. Jej zdaniem również "samorządy są pozbawiane wielu kompetencji".

Marszałek woj. lubuskiego powiedziała też, że zarządzanie przez nią województwo ma najwyższy w Polsce, bo wynoszący 60 proc., "wskaźnik feminizacji". Wskaźnik ten, jak powiedziała Polak, pokazuje liczbę kobiet, które "są u władzy". (PAP)

autor: Monika Zdziera

mzd/ pś/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
silvio_gesell
„Rolą państwa, a nie samorządów, jest finansowanie in vitro, edukacji seksualnej i antydyskryminacyjnej”

To jest rolą rodziców, a nie państwa.
33karol33
To czemu te same panie popierają dyskryminację niechcianych dzieci w łonie matki?

Powiązane: Polityka rodzinna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki