REKLAMA
PIT 2022

Komputronik wnioskuje o otwarcie postępowania sanacyjnego

2020-03-08 12:08
publikacja
2020-03-08 12:08

Komputronik oraz spółka zależna Komputronik Biznes sp. z o.o. złożyły 2 marca w Sądzie Rejonowym Poznań Stare Miasto w Poznaniu wnioski o otwarcie postępowania sanacyjnego - poinformowała spółka w komunikacie. Komputronik rozpoczął rozmowy z bankami w celu uzgodnienia dalszego modelu finansowania działalności spółki.

fot. Marek Wiśniewski / / FORUM

Złożenie wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego ma związek z wydaniem przez Naczelnika Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu - Delegatury w Lesznie negatywnych dla spółki decyzji dotyczących postępowań kontrolnych w zakresie podatku VAT za miesiące: marzec, kwiecień i maj 2014 roku. Decyzje Komputronik otrzymał 2 marca.

"W decyzjach organu zakwestionowano prawidłowość rozliczeń VAT emitenta w kontrolowanych okresach, w związku z czym wydano decyzję, na podstawie której powstało niewymagalne zobowiązanie w wysokości ok. 39,2 mln PLN (plus należne odsetki szacowane przez emitenta na 18,7 mln PLN). Decyzjom nie nadano rygoru natychmiastowej wykonalności, w związku z czym ich wydanie nie wpływa bezpośrednio na sytuację płynnościową emitenta (decyzje są neutralne pod kątem przepływów pieniężnych). Decyzje nie są prawomocne i wykonalne, a emitent, zgodnie z przysługującą ścieżką odwoławczą, przygotowuje odwołania, które rozpatrywać będzie Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu" - napisano w komunikacie.

Wraz z wnioskiem o otwarcie postępowania sanacyjnego, Komputronik oraz Komputronik Biznes sp. z o.o. złożyły wstępny plan restrukturyzacyjny. W przypadku obydwu spółek zakłada on m.in umorzenie wysokości wierzytelności głównych o 40 proc. i ich spłatę w kwartalnych ratach, umorzenie całości odsetek od zaległych wierzytelności należnych wierzycielom do dnia otwarcia postępowania sanacyjnego oraz po tym dniu i umorzenie całości pozostałych wierzytelności ubocznych (koszty, opłaty, kary umowne itp.) od wszystkich rodzajów długów. Spółki planują także ok. 20-proc. redukcję zatrudnienia.

Jednocześnie Komputronik poinformował o rozpoczęciu rozmów z bankami - mBankiem, Santander Bank Polska, Millennium Bankiem oraz Bankiem Pekao - rozmów w celu uzgodnienia dalszego modelu finansowania działalności spółki. Jak podano w komunikacie, przedłużone pod koniec zeszłego roku umowy z mBankiem, Santanderem i Millennium zawierały klauzule, pozwalające bankom ograniczyć finasowanie Komputronika, jeśli w określonym terminie spółka nie dostarczy dowodu zakończenia kontroli skarbowych za rok 2014. Trzy wymienione banki odpowiadają za 94 proc. zewnętrznego finansowania spółki.

W komunikacie Komputronika podano, że w dniu 5 marca 2020 r. Bank Pekao wypowiedział spółce umowę kredytową natomiast Pekao Faktoring sp. z o.o. wypowiedział umowę faktoringową spółce Komputronik Biznes sp. z o.o.

"Zgodnie z treścią otrzymanej informacji nt. wypowiedzenia wstrzymane zostaje dalsze finansowanie wierzytelności faktoringowych oraz wstrzymany zostaje zwrot funduszu gwarancyjnego oraz innych należnych kwot. Jednocześnie umowa kredytowa wypowiedziana została z zachowaniem trzydziestodniowego terminu wypowiedzenia" - napisano w komunikacie. Grupa Pekao odpowiadała za ok. 6 proc. zewnętrznego finansowania Komputronika.

Podanie wymienionych informacji, mających charakter informacji poufnych, zostało przez Komputrnik opóźnione. Według spółki przesłanki do opóźnienia ustały 6 marca.

Komputrnik poinformował także, że obecnie toczy się postępowanie podatkowe dotyczące prawidłowości rozliczeń podatku VAT za styczeń 2015 roku. W postępowaniu tym kwestionowane są rozliczenia podatku na kwotę 7,3 mln zł. Kontrola w tej sprawie została przedłużona do 29 kwietnia 2020 roku. (PAP Biznes)

tj/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki