REKLAMA
WAŻNE

Komisja Europejska przegrywa z koncernem Apple w Sądzie UE

2020-07-15 11:59, akt.2020-07-15 13:12
publikacja
2020-07-15 11:59
aktualizacja
2020-07-15 13:12
fot. hans engbers / Shutterstock

Komisja Europejska przegrała w Sądzie UE w Luksemburgu z amerykańskim koncernem Apple. Chciała zmusić producenta iPhone'ów do zapłaty 13 mld euro z tytułu zaległych podatków w Irlandii, jednak Apple zaskarżył tę decyzję i wygrał.

Sąd stwierdził nieważność zaskarżonej decyzji, ponieważ Komisji nie udało się wykazać w sposób wymagany prawem, że istniała korzyść w rozumieniu art. 107 ust. 1 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej” - stwierdził w środowym orzeczeniu Sąd UE, odnosząc się do unijnych reguł konkurencji.

W 2016 roku KE nakazała firmie Apple zwrócić 13 mld euro do budżetu Irlandii, uznając, że amerykański koncern na terytorium tego kraju otrzymał niedozwoloną pomoc publiczną. Unijni urzędnicy ocenili, że producent iPhone'ów skorzystał niesłusznie z dwóch irlandzkich interpretacji podatkowych, które sztucznie zaniżały jego obciążenia fiskalne przez ponad dwie dekady.

Koncern zaskarżył tę decyzję. Według orzeczenia Sądu UE wydanego w środę Komisja niesłusznie stwierdziła, że Apple uzyskał selektywną korzyść gospodarczą, a co za tym idzie - pomoc publiczną.

Dublin odwołał się od postanowienia Komisji wraz z Apple'em, ponieważ - jak wskazuje Reuters - chciał chronić system niskich podatków w Irlandii, który przyciągnął do tego kraju 250 tys. pracowników z całego świata.

"Irlandia zawsze mówiła jasno, że nie zapewniła specjalnego traktowania dwóm spółkom należącym do Apple'a. Kwota (...) została naliczona zgodnie z normalnymi irlandzkimi przepisami podatkowymi” - poinformowało ministerstwo finansów Irlandii w oświadczeniu wydanym po zapadnięciu wyroku.

Jednak rząd w Dublinie prawdopodobnie spotka się z krytyką ze strony partii opozycyjnych za to, że 13 mld euro nie trafi do kasy państwa. Ta kwota mogłaby pokryć co najmniej połowę prognozowanego deficytu budżetowego, który ma wzrosnąć do nawet 10 proc. PKB w tym roku, z powodu kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.

To nie pierwsza przegrana Komisji przed sądem w sprawie dotyczącej podatków. W lutym 2019 roku KE przegrała z Belgią w sądzie pierwszej instancji po pozwaniu Brukseli w związku z udzieleniem przez ten kraj ulg podatkowych koncernom. KE uznała, że są niezgodne z prawem, i domagała się od Belgii odzyskania od dużych firm 700 mln euro niezapłaconych podatków.

Komisja może odwołać się od orzeczenia Sądu UE do Trybunału Sprawiedliwości UE. "Dokładnie przestudiujemy wyrok i zastanowimy się nad możliwymi kolejnymi krokami" - napisała wiceszefowa KE Margrethe Vestager w oświadczeniu.

Przypomniała, że np. tylko w 2011 roku irlandzka spółka zależna Apple'a odnotowała zyski w Unii wysokości około 16 mld euro, ale zgodnie z interpretacją podatkową tylko około 50 mln euro uznano za podlegające opodatkowaniu w Irlandii.

"Wszystkie spółki powinny płacić sprawiedliwą część podatku. Jeżeli państwa członkowskie przyznają niektórym międzynarodowym przedsiębiorstwom korzyści podatkowe niedostępne dla rywali, szkodzi to uczciwej konkurencji w UE. Pozbawia to również kasę publiczną i obywateli funduszy na bardzo potrzebne inwestycje" - napisała Vestager.

Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu jest pierwszą instancją Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ fit/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Jak zyskać z kartą kredytową nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021?

Jak zyskać z kartą kredytową nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021?

Komentarze (6)

dodaj komentarz
tindala
Komisja Europejska odbije sobie porażkę z Apple na Polakach i Węgrach. Normalny mechanizm - dostajesz w łeb od silniejszego, idziesz przylać słabszemu. Na przykład nie dasz mu 13 miliardów euro - bo" łamie i depce europejskie ideały", które z takim trudem Anglicy, Niemcy, Francuzi, Belgowie, itp wcielali Komisja Europejska odbije sobie porażkę z Apple na Polakach i Węgrach. Normalny mechanizm - dostajesz w łeb od silniejszego, idziesz przylać słabszemu. Na przykład nie dasz mu 13 miliardów euro - bo" łamie i depce europejskie ideały", które z takim trudem Anglicy, Niemcy, Francuzi, Belgowie, itp wcielali w życie na całym globie.
degrengolada
skroili Irlandczyków. Cały zysk popłynął za morze. Szkoda wyspiarzy, wspaniali ludzie jednak naiwni dając się zwieźć wielkiej korporacji.
jeyxxx
Po raz kolejny przekonujemy się że jak firma z US nie płaci podatków w Unii to jest to optymalizacja podatkowa a jak firma z UE nie zapłaci podatku w USA jest przestępcą podatkowym !
arudni
Typowy baran z brukseli mający mózg wielkości łuski od żołędzia ma podejście: o kurde tyle podatków omineli, to niedopuszczalne, pozwać ich... Natomiast pragmatycznie podchodzący do sprawy rządzący w irlandii podchodzą do sprawy tak: lepiej dostać do apple 1% podatku dochodowego i mieć go u siebie(darmowa kasa) niż Typowy baran z brukseli mający mózg wielkości łuski od żołędzia ma podejście: o kurde tyle podatków omineli, to niedopuszczalne, pozwać ich... Natomiast pragmatycznie podchodzący do sprawy rządzący w irlandii podchodzą do sprawy tak: lepiej dostać do apple 1% podatku dochodowego i mieć go u siebie(darmowa kasa) niż przywalić naście % i pozwolić by apple przeskoczył do innej jurysdykcji podatkowej.
and00
Tylko że wszyscy nie mogą mieć niskich podatków, bo wtedy nikt nic nie będzie miał. Pojedyńczy mały kraik jak Irlandia albo Luksemburg zarobi na tym, i stworzy trochę miejsc pracy, ale już takie np Niemcy albo Francja straciły by kolosalne sumy, a kilkanaście tyś miejsc pracy by tego nie Tylko że wszyscy nie mogą mieć niskich podatków, bo wtedy nikt nic nie będzie miał. Pojedyńczy mały kraik jak Irlandia albo Luksemburg zarobi na tym, i stworzy trochę miejsc pracy, ale już takie np Niemcy albo Francja straciły by kolosalne sumy, a kilkanaście tyś miejsc pracy by tego nie zrekompensowało
infinum odpowiada and00
mały kraj, małe podatki, małe możliwości w wielu dziedzinach - duży kraj, duże podatki, duże możliwości w wielu dziedzinach. Każdy kraj stara się dostosować do warunków w jakich funkcjonuje.

Trudno narzucić wszystkim krajom regulacji Niemieckich czy Francuskich, bo najlepiej wyjdą na tym właśnie Niemcy i
mały kraj, małe podatki, małe możliwości w wielu dziedzinach - duży kraj, duże podatki, duże możliwości w wielu dziedzinach. Każdy kraj stara się dostosować do warunków w jakich funkcjonuje.

Trudno narzucić wszystkim krajom regulacji Niemieckich czy Francuskich, bo najlepiej wyjdą na tym właśnie Niemcy i Francuzi, a to nie zawsze jest w interesie Europy jako całości.

Powiązane: Apple

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki