Kolumbia: porywacze krewnej Gabriela Garcii Marqueza żądają 5 mln dol. okupu

Porywacze Melissy Martinez, wnuczki Jaime'a Garcii Marqueza - rodzonego brata laureata literackiej Nagrody Nobla w 1982 r. Gabriela Garcii Marqueza, zażądali za nią okup w wys. 5 mln dol. - podał w środę Fernando Murillo, szef brygady do walki z porwaniami.

Generał Murillo ujawnił, że 34-letnia Melissa Martinez został uprowadzona w sierpniu przez grupę uzbrojonych mężczyzn w pobliżu miasta Santa Marta na północy Kolumbii. Porywacze dwukrotnie kontaktowali się z telefonicznie z rodziną zmarłego w 2014 r. noblisty i zażądali od niej 5 mln dol. za uwolnienie kobiety.

Rodzina wyznaczyła wcześniej nagrodę w wys. 33 tys. dolarów za podzielenie się informacjami nt. miejsca jej możliwego przetrzymywania i bezpiecznego sposobu uwolnienia.

Porwania ludzi dla okupu były chlebem powszednim w trakcie trwającej niemal półwieku konfrontacji rządu Kolumbii z lewicowymi Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii (FARC), w wyniku której życie straciło ok. 260 tys. ludzi. Po podpisaniu w 2016 r. porozumienia pokojowego, jakie z FARC zawarł ówczesny prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos, FARC przekształcił się w lewicową partię polityczną, a ponad 12 tys. bojowników złożyło broń. Pomniejsze ugrupowania, jak na przykład - radykalna Armia Wyzwolenia Narodowego (ELN) nie zaakceptowały warunków tego porozumienia.

Najprawdopodobniej, któreś lokalnych ugrupowań stoi za porwaniem wnuczki brata Gabriela Garcii Marqueza - twierdzą kolumbijskie media.

Ministerstwo Obrony Kolumbii podało w środę, że w całym 2017 r. odnotowano 193 przypadki porwań dla okupu.

Gabriel García Marquez to kolumbijski powieściopisarz, dziennikarz i działacz społeczny, jeden z najwybitniejszych twórców tzw. realizmu magicznego. (PAP)

mars/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne