REKLAMA
JUŻ JUTRO

Kolejny atak na klientów Pekao. Trwa akcja phishingowa

2022-07-13 11:00
publikacja
2022-07-13 11:00
Kolejny atak na klientów Pekao. Trwa akcja phishingowa
Kolejny atak na klientów Pekao. Trwa akcja phishingowa
/ Bank Pekao

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa CSIRT NASK ostrzegają przed kampanią phishingową z użyciem wiadomości SMS, w których oszuści podszywają się pod Bank Pekao SA, by wyłudzać pieniądze - poinformował NASK w środę.

Jak poinformował NASK, cyberprzestępcy wysyłają potencjalnym ofiarom SMS-y o ograniczeniu dostępu do bankowości elektronicznej.

"W minionym tygodniu zespół CSIRT (Computer Security Incident Response Team - PAP) NASK zaobserwował nowy wariant obserwowanej od dłuższego czasu kampanii phishingowej. Użytkownicy losowych numerów telefonów otrzymują wiadomości SMS, których nadawcą rzekomo jest Bank Pekao SA. Wiadomości informują o ograniczeniu dostępu do bankowości elektronicznej" - podano w środę.

Wyjaśniono, że schemat oszustwa jest analogiczny jak w przypadku wariantów wymierzonych w klientów innych banków (Millennium czy Credit Agricole). W treści wiadomości znajduje się link do fałszywej strony banku, rzekomo służącej do sprawdzenia podejrzanej aktywności. Po wprowadzeniu przez nieświadomego oszustwa użytkownika danych uwierzytelniających ofiara proszona jest o podanie kodu SMS w celu potwierdzenia rzekomej operacji. W rzeczywistości przekazany kod autoryzuje przelew na konto bankowe przestępców.

Tak okradają klientów banków. 5 popularnych metod

Fałszywe linki do płatności, aplikacje zainfekowane wirusami, SMS-y o kwarantannie czy w końcu wyłudzenia kodów Blik. Oszuści nie próżnują, by dobrać się do naszych oszczędności, a ich kreatywność wydaje się niewyczerpana. Oto najczęściej spotykane w ostatnich dniach metody wyłudzeń pieniędzy z kont bankowych.

NASK jest Państwowym Instytutem Badawczym nadzorowanym przez Ministra Cyfryzacji. Prowadzi badania naukowe i prace rozwojowe na rzecz bezpieczeństwa systemów sieciowych, a także nad technologiami opartymi o rozwiązania wykorzystujące m.in. sztuczną inteligencję i zaawansowaną analizę danych. Pełni też istotną funkcję w Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa jako jeden z trzech zespołów CSIRT najwyższego poziomu w Polsce.

NASK prowadzi również rejestr domeny.pl, w którym utrzymuje ponad 2,5 mln domen na rzecz ponad 1 mln abonentów. Prowadzi też ekspercką działalność edukacyjną, szkoleniową i popularyzatorską.

Bankier.pl

autor: Łukasz Pawłowski

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
xqwztsa
Dziś jakieś otwarcie sezonu na jeleni(e) chyba jest.
ketevan
Z 28 czerwca:

Kilka dni temu założyłem konto w Pekao. Dzisiaj miałem jedno nieodebrane połączenie, oddzwaniam - okazuje się, że to bank Pekao.
W celu weryfikacji podanie pesel + imię nazwisko. Chwila rozmowy - oferowane mi są produkty w ciemno, łącznie z tymi, które już sam założyłem. Pytam więc, czy pani nie ma informacji
Z 28 czerwca:

Kilka dni temu założyłem konto w Pekao. Dzisiaj miałem jedno nieodebrane połączenie, oddzwaniam - okazuje się, że to bank Pekao.
W celu weryfikacji podanie pesel + imię nazwisko. Chwila rozmowy - oferowane mi są produkty w ciemno, łącznie z tymi, które już sam założyłem. Pytam więc, czy pani nie ma informacji o tym co już posiadam - a ona, że w celu weryfikacji potrzebuje nazwisko panieńskie matki.
Przerwałem rozmowę i zadzwoniłem na infolinie, w celu weryfikacji muszę podać imię, nazwisko, pesel i imię ojca....

Wszystkich konsultantów zweryfikowałem później dzwoniąc na infolinię, oczywiście musiałem podawać kolejny raz wszystkie wrażliwe dane. Brak mi słów na takie procedury. Miałem konta chyba w 10 bankach i nigdy się z czymś takim nie spotkałem, by w 20 minut na infolinii zapytali mnie o wszystko poza miejscem urodzenia.
zoomek
Zmień bank, po co to umartwianie?
ketevan odpowiada zoomek
W pewnym momencie nie jesteś w stanie bezpiecznie trzymać pieniędzy w jednym banku.
zlomufka
Jak wszystko co państwowe

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki