REKLAMA

Kolejne przejęcia na rynku internetowym

Grzegorz Marynowicz2011-06-02 14:00analityk Bankier.pl
publikacja
2011-06-02 14:00
Rynek inwestycji i przejęć młodych internetowych firm wyraźnie się ożywił. Pisaliśmy o tym już w artykule „Czy zbliża się kolejna bańka internetowa”. Ostatnie dni to wysyp kolejnych ciekawych transakcji.

Jeden z pierwszych polskich serwisów społecznościowych Grono.net ma nowych właścicieli. W witrynę Grono.net zainwestował fundusz Xevin Investments oraz szczecińska firma Red Sky. Inwestor chce na początek wprowadzić nowe funkcjonalności oraz szatę graficzną. W tym czasie zarząd podejmie też ostateczne decyzje dotyczące strategii witryny na najbliższe lata.Aktywnym podmiotem na rynku startupów jest notowana na NewConnect spółka Digital Avenue. Po niedawnym zakupie witryny Jakja.pl władze firmy poinformowały kila dni temu o akwizycjach portali Tik-tak.pl oraz Naobcasach.pl. Pierwszy z przejętych podmiotów skierowany jest do rodziców – drugi to magazyn dla kobiet. - Współpraca wpisuje się w strategię firmy polegającą na rozwijaniu portfolio w kategorii Lifestyle, pozwoli również na przyspieszenie dynamiki wzrostu oglądalności serwisów grupy oraz zwiększenie przewagi konkurencyjnej na rynku internetowych mediów kobiecych - mówi Piotr Wąsowski – Prezes Zarządu Digital Avenue.

Pod koniec maja inkubator technologiczny Ventures Hub dokonał częściowej sprzedaży jednej ze swoich spółek portfelowych Langloo.com - zajmującej się zastosowaniem nowoczesnych technologii w działalności edukacyjnej za pośrednictwem internetu. Za kwotę 558 480 zł sprzedanych zostało 22,34 proc. akcji w spółce, co dało inkubatorowi wewnętrzną stopę zwrotu na poziomie 62 proc..Inkubator nadal posiada 24,96 proc. akcji w spółce i zapowiada jej upublicznienie na NewConnect.


Po kapitał na giełdę wybiera się także zarząd serwisu Fachowcy.pl. Witryna za pomocą której można wyszukać firmy i usługi w konkretnej lokalizacji zapowiada debiut na przełomie drugiego i trzeciego kwartału tego roku. W ramach oferty prywatnej portal zamierza pozyskać do 800 tys. zł. Zdobyte środki zostaną przeznaczone na inwestycje, rozwój i rozbudowę serwisu internetowego. - Debiut na NewConnect to kolejny, bardzo istotny etap w rozwoju, a zarazem możliwość uwiarygodnienia spółki oraz samego serwisu w oczach partnerów biznesowych, użytkowników oraz inwestorów. Ważne jest stworzenie optymalnego modelu biznesowego, który pomoże zrealizować zamierzone cele. Wiąże się to oczywiście z potrzebą ciągłych nakładów inwestycyjnych – mówi Bartosz Poliński, prezes zarządu spółki.

Z wymienionych transakcji niewątpliwie najciekawszą jest inwestycja funduszu Xevin w witrynę Grono.net. Pionier społeczności w Polsce to znana marka, ale najlepszy okres ma już za sobą. Dominacja Facebooka i Nk.pl postępuje, co czyni inwestycję odważną, ale i ryzykowną. Doświadczony inwestor widzi szansę na zagospodarowanie miejsca między dwoma gigantami. Według marcowych wyników badania Megapanel PBI/Gemius, Grono.net zajmuje 13 pozycję w rankingu największych serwisów w tej kategorii. Miesięcznie portal odwiedzany jest przez 1,95 mln użytkowników, którzy generują 59 mln odsłon.

Komentuje Bartłomiej Knichnicki, inkubator Trinity Adventure

Transakcja projektu Langloo.com wygląda bardzo pozytywnie dla inkubatora Ventures Hub. Po roku od inwestycji podmiot sprzedał udziały w projekcie przy wycenie projektu na 2,5 mln zł. Przypomnijmy, że wejście odbyło się przy wycenie około 1,6 mln zł. Właścicielom inkubatora należą się gratulacje za osiągnięcie rewelacyjnej stopy zwrotu. Jeżeli chodzi o inwestycje w Grono.net to kolejne w ostatnim czasie wejście kapitałowe funduszu Xevin Investmenst. Po przejęciu serwisu z zakupami grupowymi - cuppon.pl podmiot kupuje chylący się od dłuższego czasu ku upadkowi serwis społecznościowy. Nie znamy jednak ceny przejęcia. Możliwe, że była na tyle interesująca, że ta transakcja ma sens. Zwłaszcza, że mogła ona być zrealizowana pod kątem synergii z cuppon.pl, czyli zwiększenia liczby korzystających z cuppon.pl i monetyzacji wciąż sporej masy użytkowników serwisu społecznościowego.


Grzegorz Marynowicz
Bankier.pl

Źródło:
Grzegorz Marynowicz
Grzegorz Marynowicz
analityk Bankier.pl

Pomysłodawca i redaktor prowadzący serwisu MamBiznes.pl - pierwszego w Polsce projektu skierowanego wyłącznie dla młodych przedsiębiorców. W 2009 portal został przejęty przez Grupę Bankier.pl. Autor kilkuset artykułów i poradników dotyczących przedsiębiorczości, działalności gospodarczej i e-biznesu. Pomysłodawca takich cykli jak: „Tak się robi e-biznes” czy „Startupy na dywaniku”.

Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 8,42%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 8,42%)

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zakupy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki