REKLAMA

Tanio już było. Ceny paliw drenują nasze portfele, a na stacjach kolejne podwyżki

Krzysztof Kolany2022-06-10 13:40główny analityk Bankier.pl
publikacja
2022-06-10 13:40

Drugi tydzień czerwca przyniósł kontynuację majowych podwyżek przy dystrybutorach. Średnia cena benzyny zbliżyła się do 8 zł/l. Ale w tym tygodniu to olej napędowy drożał szybciej od benzyny.

Tanio już było. Ceny paliw drenują nasze portfele, a na stacjach kolejne podwyżki
Tanio już było. Ceny paliw drenują nasze portfele, a na stacjach kolejne podwyżki
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Niestety, kolejny raz z rzędu nie mamy dla Państwa dobrych wiadomości. Ostatnie dni przyniosły dalsze wzrosty detalicznych cen paliw w Polsce. Zmieniła się jedynie ich dynamika. Średnia detaliczna cena benzyny bezołowiowej Pb95 wzrosła już „tylko” o 8 groszy na litrze, osiągając rekordowo wysoki poziom 7,97 zł/l - wynika z danych BM Reflex. Proszę pamiętać, że to tylko średnia. Znajdziemy stacje, gdzie benzyna kosztuje ponad 8 zł/l. Ale są też takie, gdzie wciąż można zatankować za mniej niż 7,90 zł/l.

Po drakońskiej 50-groszowej podwyżce z ubiegłego tygodnia ceny benzyny Pb95 stabilizują się w pobliżu poziomu 8 zł/l. Oznacza to, że paliwo to tankujemy aż o 1,55 zł/l drożej niż jeszcze dwa miesiące temu oraz o przeszło 50% drożej niż rok temu.

Za to drugi tydzień z rzędu mocno drożał olej napędowy, którego przeciętna cena detaliczna podniosła się do 7,66 zł/l. To o 27 gr/l drożej niż tydzień temu i już o 58 gr/l więcej niż dwa tygodnie temu. Wciąż jest to jednak wartość niższa od stawek obserwowanych na początku marca, gdy ceny ON potrafiły przekraczać 8 zł/l. Średnia cena autogazu obniżyła się o 1 gr/l i wyniosła 3,59 zł/l.

Ceny w hurcie łapią oddech

Tak wysokie ceny w detalu są efektem niemal rekordowo wysokich cen gotowych paliw obserwowanych na giełdach w Londynie czy Nowym Jorku. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule zatytułowanym „Skąd się biorą rekordowo wysokie ceny benzyny?”. I od tego czasu niewiele się w tej materii zmieniło. Benzyna na nowojorskim Nymeksie wciąż jest niemal rekordowo droga (i droższa niż w lipcu 2008, gdy ropa kosztowała prawie 150 USD za baryłkę). Z kolei olej napędowy w Londynie nadal jest notowany blisko najwyższych poziomów od marca ’22 (kiedy to padł historyczny rekord).

Odzwierciedleniem cen na giełdach światowych są wysokie ceny paliw w polskich rafineriach. 10 czerwca PKN Orlen oferował benzynę Eurosuper 95 po 7 323 zł/m3, czyli po ok. 7,91 zł/l z uwzględnieniem 8% VAT-u. To jednak o 21 gr/l taniej niż tydzień temu, gdy ceny w hurcie były rekordowo wysokie. W rezultacie po raz pierwszy od kwietnia hurtowa cena Pb95 znalazła się poniżej średniej ceny na stacjach, kończąc okres implikowanej ujemnej marży detalicznej.

Ustabilizowały się za to hurtowe ceny oleju napędowego, który w piątek w płockiej rafinerii był wyceniany na 7098 zł/m3. To o 8 gr/l mniej niż tydzień temu i zarazem poziom zbliżony do przeciętnej ceny detalicznej.

George S.Clason:Najbogatszy człowiek w Babilonie

Najbogatszy człowiek...

Sprawdź
Daniel Kahneman: Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym

Pulapki myślenia

Sprawdź
Jacek Bartosiak, Piotr: Zychowicz: Nadchodzi III wojna światowa

Nadchodzi III wojna

Sprawdź

Taniej raczej nie będzie (a przynajmniej nieprędko)

Teraz wszystko zależy od sytuacji na globalnych rynkach paliwowych i walutowych. Niepokoić może ciągły wzrost notowań ropy naftowej (do 124 USD w przypadku ropy Brent) oraz wciąż bardzo niskie stany zapasów gotowych paliw. W polskich warunkach dodatkowo martwi nas słabość złotego oraz siła dolara amerykańskiego, co przekłada się na wyższe ceny paliw wyrażone w PLN. Pamiętajmy też, że wchodzimy w okres urlopowych wyjazdów w Europie i Ameryce Północnej, co historycznie prowadziło do sezonowego wzrostu cen benzyny. Wzorzec historyczny jest tu taki, że paliwa średnio drożeją do 30. tygodnia roku, czyli tak mniej więcej do końca lipca.

Warto też mieć świadomość, że sytuacja na stacjach paliw byłaby jeszcze gorsza, gdyby nie lutowa obniżka stawki podatku VAT, która została przejściowo zredukowana z 23% do 8%. Przy 23-procentowym vacie detaliczne ceny oleju napędowego zbliżałyby się do 9 zł/l, a benzyna kosztowałaby ponad 9 zł/l.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (50)

dodaj komentarz
zgadujzgadula
Kieszenie drenuje brak pomyslu na zwiekszenie dochodow i lewarowanie sie ponad mozliwosci a nie paliwo
polonu
szykuje się nowy ład w Europie będziemy żyć pod butem Amerykańskim nędza narkotyki i gałęzie z lasu na to się przyszykować będzie UE z własną armią jednym rządem w Brukseli i kraje buforowe Ameryki dzielące Rosje od Europy .Niestety Polski w tej Unii Europeńskiej nie będzie .
trolley
"Polski" rząd przecież musi mieć za co sponsorować ukraiński hehe. Myśleliście że darmowe paliwo dla Ukrainy to jest naprawdę za darmo? :) Szykować się na 10 zeta naiwniacy.... Udział w ruskoamerykanskiej proxy war to nie jest tani biznes.
itso_zasob_ostateczny
głupia wojenka na ukraine a państwo z kartonu sie sypie ludzie ludzie przedszkole jakieś nie elity
itso_zasob_ostateczny
walimy w recesje niech się to złodziejstwo posypie !
itso_zasob_ostateczny
przestańcie tankować ! pora na wakacje ! :D
piter0001
Polecam posłuchać o tym jak nie tracić kasy w warunkach wysokiej inflacji - https://youtu.be/ZpqPyZmOoXw
stachsgh
To jeździj bardziej elastycznie i przewidywalnie
https://www.youtube.com/watch?v=Wog0qF9eXsw
prawdziwynierobot
na szczęście akcyzy jest tyle w cenie paliw, że rząd za chwile ją obniży. ma z czego schodzić. Bo chyba nie będzie zarabiał na podwyżkach cen kosztem obywateli, c'nie?
alberto2020
Czas chyba na program rower+ z dofinansowaniem jednośladów. Samochodem to tylko w niedzielę do kościoła

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki