REKLAMA

Kolejne płatne parkingi w Warszawie? Saska Kępa i Mokotów na celowniku ZDM

2021-04-23 12:42
publikacja
2021-04-23 12:42
Kolejne płatne parkingi w Warszawie? Saska Kępa i Mokotów na celowniku ZDM
Kolejne płatne parkingi w Warszawie? Saska Kępa i Mokotów na celowniku ZDM
fot. Andrzej Hulimka /

W stolicy coraz trudniej zaparkować za darmo. Po niedawnym rozszerzeniu SPPN na Żoliborz i Ochotę ZDM chce, by parkomaty stanęły także na Saskiej Kępie i Mokotowie. Wydaje się, że bardziej chodzi o pieniądze niż o rozwiązywanie problemów mieszkańców – uważają radni opozycji.

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczyna właśnie analizy, dotyczące objęcia strefą kilku kolejnych obszarów. Ogłosił przetargi na wykonanie analiz i projektów dla Saskiej Kępy i Mokotowa, o czym informuje na swojej stronie internetowej.

Zarząd dróg na początek bierze się za Saską Kępę wraz z okolicami. Obszar, na którym miałyby stanąć parkomaty, obejmuje tereny położone na zachód od dawnej rezerwy dla tzw. Trasy Tysiąclecia, a zatem Saską Kępę, Kępę Gocławską i zachodnią część Kamionka.

Drugi obszar, na którym ZDM planuje wprowadzić Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego, obejmuje Górny Mokotów (na północ od ul. Madalińskiego) i Dolny Mokotów (ograniczony ulicami Gagarina i Czerniakowską).

"Równocześnie pracujemy również nad objęciem strefą części Pragi-Północ: okolic pl. Hallera i Szmulowizny" – informuje ZDM.

Wyjaśnia, że pierwszym krokiem będzie analiza zachowań parkingowych kierowców. Wykonawca będzie badać, ile pojazdów parkuje na poszczególnych ulicach o różnych porach dnia i nocy, zarówno w dni powszednie jak i w weekendy. Mierzone będzie również to, jak długo i jak często parkują poszczególne pojazdy.

"Na tej podstawie można będzie ocenić, jaką część aut używają mieszkańcy danego obszaru, a jaką – osoby przyjeżdżające do pracy lub przesiadające się z samochodu do transportu zbiorowego" – tłumaczy ZDM.

Konsultacje społeczne w tej sprawie maja się odbyć jesienią tego roku.

Ostateczną decyzję o ewentualnym wprowadzeniu strefy płatnego parkowania na kolejnych obszarach podejmie Rada m.st. Warszawy.

"Obserwując galopujący rozwój SPPN za prezydentury Rafała Trzaskowskiego trudno się oprzeć wrażeniu, że bardziej tu chodzi o wpływy z opłat za parkowanie niż o rozwiązywanie problemów mieszkańców" – mówi PAP wiceprzewodniczący komisji infrastruktury Rady Warszawy Maciej Binkowski (PiS).

Przypomina, że stołeczna strefa płatnego parkowania w ubiegłym roku została powiększona o część Woli i Pragi-Północ, natomiast od września obejmie również Żoliborz i Ochotę. Od jesieni strefa będzie liczyć już ok. 52 tys. miejsc.

Binkowski zwraca uwagę, że rozwój SPPN to inicjatywa prezydenta Rafała Trzaskowskiego. "Było tylko niewiele przypadków, w których o rozszerzenie strefy wnioskowali mieszkańcy" – podkreśla. Wyjaśnia, że głównie chodziło o miejsca parkingowe znajdujące się niedaleko centrów biurowych i handlowych, zajmowane przez pracowników i klientów. (PAP)

wnk/ lena/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
kozey
Dwudziestoletnie szroty i gruzy poznikały moment z Woli po wprowadzeniu płatnej strefy, nagle znaleźli się właściciele, nagle samochód da się uruchomić. 50zł miesięcznie dla zameldowanego to żaden wydatek, a 4 studentów/robotników na 60m2 nikt nie zamelduje, bo raz, że woda+śmieci, a dwa to mega ryzyko meldować obcego.Dwudziestoletnie szroty i gruzy poznikały moment z Woli po wprowadzeniu płatnej strefy, nagle znaleźli się właściciele, nagle samochód da się uruchomić. 50zł miesięcznie dla zameldowanego to żaden wydatek, a 4 studentów/robotników na 60m2 nikt nie zamelduje, bo raz, że woda+śmieci, a dwa to mega ryzyko meldować obcego... i nagle jest gdzie zaparkować po 18tej. Tubylcy nie będą wiecznie płacić za turystów edukacyjnych/zarobkowych.
polak1978
Powinni całą Warszawę objąć płatnym parkowaniem.

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki