REKLAMA

Kolejne orzeczenie sądu, wstrzymujące wycofanie akcji Energi z giełdy

2020-12-16 20:11
publikacja
2020-12-16 20:11
Kolejne orzeczenie sądu, wstrzymujące wycofanie akcji Energi z giełdy
Kolejne orzeczenie sądu, wstrzymujące wycofanie akcji Energi z giełdy
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Sąd Okręgowy w Gdańsku, na wniosek akcjonariuszy Energi wstrzymał wykonanie uchwały NWZA spółki o wycofaniu jej akcji z giełdy. To już drugie takie orzeczenie, wstrzymujące wycofanie akcji. Energa nie zgadza się z decyzją sądu.

Jak poinformowała Energa w raporcie bieżącym, zarząd dowiedział się w środę o wydaniu w czwartek 10 grudnia przez Sąd Okręgowy w Gdańsku postanowienia o udzieleniu akcjonariuszom Energi zabezpieczenia roszczenia o stwierdzenie nieważności lub uchylenie uchwały nr 3 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy z 29 października 2020 r.

Skutkiem wydania postanowienia jest wstrzymanie wykonalności uchwały na czas trwania postępowania sądowego - podała też Energa.

Jak podkreśliła Energa, spółka nie zgadza się z postanowieniem gdańskiego sądu w całości, a po zapoznaniu się z jego uzasadnieniem podejmie stosowne kroki prawne w celu jego zmiany.

Energa poinformowała także, że wniosek o zabezpieczenie w tej sprawie został wniesiony razem z pozwem o stwierdzenie nieważności lub uchylenie uchwały o wycofaniu akcji z giełdy.

Spółka nie zgadza się z wniesionym pozwem i złoży odpowiedź na pozew w terminie i w sposób przewidziany przez obowiązujące przepisy prawne - podała Energa.

W środę 9 grudnia Energa poinformowała o zastosowaniu przez gdański Sąd Okręgowy identycznych środków w sprawie pozwu o uchylenie uchwały nr 3 NWZA.

Wskazana uchwała nr 3 głosi, że NWZA postanawia wycofać z rynku regulowanego, prowadzonego przez GPW w Warszawie 269 mln 139 tys. 114 akcji Energi. W tejże uchwale Zgromadzenie upoważniło i zobowiązało zarząd Energi do KNF wniosku o zezwolenie na wycofanie akcji z obrotu, a także do podjęcia wszystkich czynności faktycznych i prawnych niezbędnych do wycofania akcji z obrotu.

Uchwała została przyjęta ponad 478,5 mln głosów za przy nieco ponad 19 mln głosów przeciw. Wszystkie ważne głosy stanowiły 85,17 proc. w kapitale zakładowym Spółki.

Wymieniony w uchwale wiosek trafił do KNF następnego dnia - 30 października 2020 r.

Energa jest w trakcie przejmowania przez PKN Orlen. Ostatni znany stan posiadania jej akcji przez płocki koncern - z 1 grudnia - to 90,92 proc., dających 93,28 proc. głosów na WZA.

We wrześniu 2020 r. Orlen, będąc już posiadaczem 80 proc. akcji Energi ogłosił wezwanie do sprzedaży pozostałych jej akcji, komunikując jednocześnie zamiar wycofania akcji z giełdy.(PAP)

wkr/ je/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Fuzja Orlenu i Energi

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki