REKLAMA

Kolejne odbicie na Wall Street. Ale analitycy sądzą, że spadki jeszcze się nie skończyły

2022-10-03 22:14
publikacja
2022-10-03 22:14

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi wzrostami. Po słabym wrześniu główne indeksy amerykańskich giełd weszły w czwarty kwartał zwyżkami przekraczającymi 2,5 proc., a Dow zyskał ponad 760 punktów.

Kolejne odbicie na Wall Street. Ale analitycy sądzą, że spadki jeszcze się nie skończyły
Kolejne odbicie na Wall Street. Ale analitycy sądzą, że spadki jeszcze się nie skończyły
fot. Courtney Crow / / Xinhua News Agency

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 765 punktów, czyli 2,66 proc. i wyniósł 29.490,89 pkt. Pod koniec sesji indeks zyskiwał już nawet powyżej 900 punktów.

S&P 500 na koniec dnia zyskał 2,59 proc. i wyniósł 3.678,43 pkt. Nasdaq Composite wzrósł o 2,27 proc. i zamknął sesję na poziomie 10.815,44 pkt.

Kliknij, aby przejść do notowań (Bankier.pl)

Pomimo mocnego początku nowego kwartału analitycy oceniają, że spadki na giełdach się jeszcze nie skończyły.

Analityk Keith Lerner z Truist powiedział, że w IV kw. podwyższona inflacja i zamiar dalszego podnoszenia stóp proc. przez Rezerwę Federalną USA będą prawdopodobnie nadal ciążyć na sentymencie rynkowym.

„Myślę, że możemy być przygotowani na pewien rodzaj wytchnienia, ale podstawowym trendem w tym momencie jest nadal trend spadkowy i niestabilność na rynku będzie nadal obecna” - powiedział Lerner.

"Fed stara się zacieśnić warunki finansowe, a osłabienie rynku akcji jest jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu. Ze względu na wysoką inflację, banki centralne nie będą chciały przedwcześnie ogłaszać zwycięstwa w tej walce" - powiedział Colin Ahser, starszy analityk w Mizuho Banku.

W III kw. S&P 500 i Nasdaq zanotowały po raz pierwszy serię strat w trzech kwartałach z rzędu od 2009 roku, tracąc odpowiednio 4 proc. i 2,7 proc. Dow spadł o 5,4 proc. w III kw. i po raz pierwszy od 2015 r. odnotować trzeci z rzędu kwartał na minusie.

Wskaźnik aktywności ISM w przemyśle w USA we wrześniu wyniósł 50,9 pkt. wobec 52,8 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 52,1 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu do 52 pkt. wobec 51,5 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w końcowym wyliczeniu. Wskaźnik wstępnie szacowano na 51,8 pkt.

Ze spółek podczas poniedziałkowej sesji 3 proc. rosły akcje Amazona, a analitycy JPMorgan wyznaczyli ich cenę docelową na 185 USD, co oznacza potencjał wzrostu o ponad 60 proc.

Rosły akcje producentów półprzewodników. Intel zyskał około 5,5 proc., Advanced Micro Devices podrożał prawie 5 proc., a Nvidia zyskała ponad 3 proc.

Akcje Tesli spadły ponad 8 proc. po tym, jak spółka poinformowała, że w trzecim kwartale dostarczyła 343 tys. samochodów elektrycznych, czyli mniej niż spodziewali się analitycy.

Credit Suisse wzrósł ponad 2 proc. pomimo spadków w ciągu dnia do historycznie niskiego poziomu. CEO spółki starał się uspokoić rynki po tym, jak swapy ryzyka kredytowego wzrosły do rekordowego poziomu. Od początku roku kurs banku spadł już o 59 proc.

Według ICE Data Services swapy powiązane z Credit Suisse wskazują na około 23-proc. szanse, że szwajcarski bank nie wywiąże się ze swoich obligacji w ciągu pięciu lat.

Dziennik „Financial Times” poinformował, że kierownictwo szwajcarskiego banku prowadzi rozmowy z głównymi inwestorami, aby uspokoić ich w obliczu rosnących obaw o kondycję finansową szwajcarskiego pożyczkodawcy.

Rentowność 10-letnich UST spadła o 24 pb. do 3,59 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji spadła o 13 pb. do 3,64 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -47 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 29 pb.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na listopad są wyceniane po 82,88 USD za baryłkę, po wzroście o 4,29 proc., a listopadowe futures na Brent zwyżkują o 3,7 proc. do 88,24 USD/b. (PAP Biznes)

pr/

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (2)

dodaj komentarz
od_redakcji

Jeśli mowa o odbiciu:
Według wielu raportów, najwyższej klasy rosyjski okręt podwodny o napędzie atomowym zniknął z portu w Arktyce wraz z podobno „bronią zagłady”.
NATO podobno ostrzegło członków, że rosyjska łódź podwodna Biełgorod nie wydaje się już operować poza swoją bazą na Morzu Białym, gdzie jest aktywna od lipca.

Jeśli mowa o odbiciu:
Według wielu raportów, najwyższej klasy rosyjski okręt podwodny o napędzie atomowym zniknął z portu w Arktyce wraz z podobno „bronią zagłady”.
NATO podobno ostrzegło członków, że rosyjska łódź podwodna Biełgorod nie wydaje się już operować poza swoją bazą na Morzu Białym, gdzie jest aktywna od lipca. Urzędnicy ostrzegli, że Rosja może planować przetestowanie systemu uzbrojenia Biełgorod „Posejdon”, drona wyposażonego w bombę atomową, który według włoskich mediów jest w stanie wywołać „radioaktywne tsunami”.
Dron może zostać wypuszczony z łodzi podwodnej w dowolnym momencie i zdetonowany na głębokości 1 kilometra w pobliżu nadmorskiego miasta. Rosyjskie media państwowe twierdzą, że urządzenie może stworzyć 1600 stóp. fale, która uderzy w wybrzeże i napromieniowuje je.
600-ft. okręt podwodny został dostarczony rosyjskiej marynarce wojennej w lipcu w ramach ściśle tajnego programu prezydenta Rosji Władimira Putina, który ma na celu opracowanie i obsługę serii nowej klasy „superbroni”.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki