Kolany: Złota nie kupujemy po to, aby na nim zarobić

Dziś zastanowimy się, czym dla inwestorów jest złoto. Czy stanowi bezpieczną przystań w niepewnych czasach? A może jego kupno jest próbą oszukania samego siebie, zagwarantowania sobie polisy bezpieczeństwa?

Moim pierwszym gościem będzie Krzysztof Kolany, analityk portalu Bankier.pl, autor newslettera Złotowieści. Jest on wielkim zwolennikiem udziału złota w portfelu inwestycyjnym. Posłuchamy więc, jaki ten udział być powinien i jaką formę kruszcu kupować należy.

Gorące głowy studzić jednak będzie Bartosz Pawłowski, dyrektor inwestycyjny domu maklerskiego mBanku, jeden z najlepszych specjalistów w swojej dziedzinie. Jego nie przekonały legendy o królu Midasie, złotym runie i złotych miastach. Dlaczego nie poleca kupowania kruszców – o tym już za chwilę.


Ale wróćmy do legend. Mateusz Ostrowski, psychoterapeuta, były dziennikarz ekonomiczny, wyjaśni, czym dla naszego mózgu jest złoto. Dlaczego tak bardzo lgniemy do tego, co się świeci i ma tak szlachetny kolor. Czyli złota gorączka z psychologicznego punktu widzenia.

Na pewno pamiętają Państwo Amber Gold. W tym wielkim oszustwie złoto odegrało niepośrednią rolę. Dawid Tokarz, dziennikarz Pulsu Biznesu, opowie o tym, jak nasza redakcja od samego początku tłumaczyła niebezpieczeństwo lokowania tam oszczędności. Możemy mówić o tym z podniesioną głową, bo właśnie z tego powodu jako jedyne medium nie drukowaliśmy reklam Amber Gold ani OLT Express.

Ile tysięcy ton złota wydobyto już na świecie, gdzie są jego największe złoża i czy jest sens szukać go w Polsce? O tym usłyszą państwo na koniec w rozmowie z prof. Adamem Piestrzyńskim z Katedry Geologii Złożowej i Górniczej AGH w Krakowie.

To jest Puls Biznesu do słuchania, przed mikrofonem Marcin Dobrowolski, zapraszam na program.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
14 0 jack41

A ja w tym miesiącu zarobiłem 13 tys na Hot forex

! Odpowiedz
7 0 sel

Wypadałoby znać podstawy, Amber gold rósł bo złoto rosło 300% a gwarantowano zakup bez cła i watu tak samo odkup ze składu celnego i śmieszne przy tych wzrostach złota ale zawsze coś ,14% rocznie

! Odpowiedz
0 11 ajwaj

Przeciez to wlasnie dowodzi tez dalekowzrocznosci bankier.pl, haslo "sell on good news"=sprzedawaj na górce + ostateczna lipa. Nie mówiac o innych aspektach np. wyczucie przekretu i NIE wciaganie jeleni w ich katastrofe.
Poza tym "zwyciezców sie nie sadzi" = mieli racje :)

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
16 46 open_mind

Im stopy procentowe niżej, giełdy i krypto waluty wyżej a cena metali szlachetnych mocno „sterowana” tym bardziej się niepokoję, że wstanę rano i znowu nie będzie "teleranka" tylko jakiś burak w mundurze, tym razem z NATO opowie mi bajkę, że strzały za oknem i czołgi na ulicach Europy i USA są dla naszego dobra.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 45 ajwaj

""nasza redakcja od samego początku tłumaczyła niebezpieczeństwo lokowania tam oszczędności. Możemy mówić o tym z podniesioną głową, bo właśnie z tego powodu jako jedyne medium nie drukowaliśmy reklam Amber Gold ani OLT Express.""

Wielki szacun :)
Uratowaliscie egzystencje wielu, a moze i zycie... Coponiektórzy nie wytrzymali straty dorobku zycia

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 0 sel

Może z braku tej reklamy OLT splajtowało? do tego były wzrosty cen paliw 100% w ciągu roku wyższe opłaty dzierżawy samolotów i ciągle coraz wyższe opłaty lotniskowe ?

! Odpowiedz
2 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
17 18 trendwalker

Przy takiej skali dodruku, słabnącym dolarze i dużym prawdopodobieństwie pęknięcia baniek, złoto jest dobrym wyborem. Jeszcze lepszym w mojej ocenie jest srebro, które zyskuje szybciej od złota w przypadku wzrostów. Sposobów na inwestowanie w metale szlachetne jest kilka, nie trzeba ograniczać się do kupna fizycznego kruszcu. Mamy przykładowo ETFy na spółki wydobywcze, które co prawda są dosyć zmienne i trzeba mieć do nich właściwy mindset, ale jest to warte rozważenia, jeżeli wie się co się robi. Więcej o złocie tutaj: http://bit.ly/2BA3XGg

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
ZŁOTO -0,28% 1 302,75
2019-03-20 09:20:00
MIEDŹ -0,27% 6 440,00
2019-03-20 09:16:00
ROPA -0,09% 67,64
2019-03-20 09:16:00
SREBRO -0,52% 15,29
2019-03-20 09:15:00
PLATYNA 0,55% 856,50
2019-03-20 09:16:00

Znajdź profil