REKLAMA

"Klima" w samochodzie. Ile to kosztuje?

2013-08-06 10:40, akt.2017-10-31 13:38
publikacja
2013-08-06 10:40
aktualizacja
2017-10-31 13:38

W tym roku lato zaskoczyło wyjątkowo upalną pogodą. W takich warunkach podróż do pracy lub na długo wyczekiwany urlop może się okazać prawdziwą udręką. Warto zastanowić się nad uruchomieniem klimatyzacji i poprawieniem komfortu jazdy samochodem. Ile wydamy na tę przyjemność?

fot. Maciej Jarzebinski / / FORUM

Koszty są uzależnione od tego, jak dbaliśmy o układ klimatyzacyjny przed nastaniem upalnego lata. Aby klimatyzacja działała jak należy, kierowca powinien używać jej przez cały rok i regularnie ją serwisować. W przeciwnym wypadku może dojść do uszkodzenia układu i konieczna będzie wymiana części, może także ucierpieć nasze zdrowie.

Serwisowanie układu

W większości nowych samochodów konserwacja ogranicza się do podstawowego przeglądu i uzupełnienia czynnika chłodzącego. Koszt takiej operacji to około 100 złotych i zależy od typu samochodu. Ale uwaga, Unia Europejska zaproponowała nowe regulacje, których celem jest ochrona środowiska.Od 2017 r. każdy nowy samochód sprzedawany na terenie UE musi posiadać nowy czynnik klimatyzacji - HFO-1234yf, który jest kilkukrotnie droższy od dozwolonego dotychczas R134a.

Producenci zalecają przeprowadzanie kompleksowego serwisu co dwa lata. Należy również raz w roku wymieniać filtr kabinowy i czyścić cały układ. Jeżeli użytkownik nie zadbał o to wcześniej, czekają go kolejne wydatki. Kompleksowy przegląd to już wydatek rzędu około 200 złotych. Czyszczenie, w zależności od zastosowanej metody, może kosztować od 40 złotych za ozonowanie do 100 złotych za odgrzybianie chemiczne. Za nowy filtr kabinowy zapłacimy podobną kwotę - mniej za wersję papierową, a więcej za specjalną z aktywnym węglem dla alergików.

Koszty użytkowania

Włączona klimatyzacja ma wpływ na zużycie paliwa, które może wzrosnąć nawet o 10%. Jeżeli kierowcy zależy na dynamicznej jeździe, a włączy chłodzenie, musi się liczyć z utratą mocy. Efekt jest odczuwalny szczególnie w samochodach ze słabszym silnikiem.

Klimatyzacja może również niekorzystnie wpływać na stan zdrowia kierowcy i pasażerów. Osuszanie powietrza prowadzi do wysychania śluzówek, a duże różnice w poziomie temperatur między chłodnym wnętrzem auta a upalnym otoczeniem wywołują przeziębienie.

Ile zapłacimy za instalację układu?

W większości nowych samochodów układ klimatyzacyjny jest elementem standardowego wyposażenia auta. Istnieje także możliwość zamontowania klimatyzacji w aucie, które nie jest w nią wyposażone, jednak koszt będzie bardzo wysoki. Samo urządzenie to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, a montaż około dwóch tysięcy złotych. Ceny zależą od rodzaju układu i typu samochodu.

RM

Źródło:
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~Obeznany
Z doświadczenia wiem, bo moji znajomi brali, że najlepiej jest iść z tym do Open Finance, bo tam gratis dobiorą najlepszy kredycik.
~fix
nie wystarczy ci że na każdym kroku skubie cię fiskus? jeszcze chcesz dać się wydymać bankom? 20 gorących dni w roku przetrzymasz...
~mgr inż . S.O.
Powinno się pisać : Klimatyzacja ! Nie należy popularyzować idiotycznego żargonu !
~pm
W żadnym. Upały niedługo się skończą, zacznij spokojnie odkładać, i kup, gdy już nazbierasz.
~gość
przy tych naszych afrykańskich upałach nie wyobrażam sobie auta bez klimy.mój staruszek nie ma i się męczę że hej. teraz planuję zakup auta, ale bez kredytu nie dam rady..w którym banku najlepiej wziąć?

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki