NIE PRZEGAP

Klienci Itaki utknęli w kurortach. Biuro odwołało loty

2022-06-25 16:56
publikacja
2022-06-25 16:56
Klienci Itaki utknęli w kurortach. Biuro odwołało loty
Klienci Itaki utknęli w kurortach. Biuro odwołało loty
fot. Karolis Kavolelis / / Shutterstock

Klienci biura podróży Itaka mają kłopot. Touroperator poinformował w mediach społecznościowych o konieczności odwołania wybranych lotów. 

Jak ustaliło Radio ZET, chodzi o takie kierunki, jak Gran Canaria, Dżerba, Egipt i Zakynthos.

"Działania te są niezbędne do aktualizacji siatki połączeń, do czego zmusiły nas nagłe okoliczności, spowodowane wycofaniem się jednego z przewoźników z obsługi naszych operacji czarterowych" - informuje Itaka.

"Przed rozpoczęciem sezonu Lato 22, kierując się dużym zainteresowaniem Klientów i wyraźnie wzmożonym popytem, zawarliśmy dodatkowe umowy na przeloty czarterowe, czemu towarzyszyły dodatkowe kontrakty gwarancyjne na hotele" - czytamy w komunikacie.

"Niestety, mimo zawarcia stosownych umów, jeden z przewoźników czarterowych wycofał się z zawartej umowy, powodując „efekt domina” w precyzyjnie skonstruowanej siatce połączeń zaktualizowanej o dodatkowe przeloty. Ten właśnie fakt wpłynął na konieczność podjęcia niezmiernie trudnej decyzji, jaką jest anulacja wybranych rejsów na progu szczytu sezonu Lata 22, oraz liczne zmiany w rozkładzie lotów" - tłumaczy biuro.

Klienci, których loty zostały odwołane, otrzymają propozycję "oferty alternatywnej z możliwością zmiany bez dopłaty różnicy w cenie w wysokości 20% ceny całkowitej anulowanej imprezy". Ci, którzy nie zdecydują się na skorzystanie z propozycji zastępczych, biuro gwarantuje zwrot wpłaconych środków w trybie pilnym".

"Jednocześnie informujemy, że 90% naszych zaplanowanych przelotów nie jest dotknięta skutkami okoliczności jak powyżej, co nie wyklucza jednak pewnych zmian operacyjnych. Są to przeloty realizowane przez PLL LOT, Enter Air, Smart Wings, Electra Airlines, BUZZ (Ryanair Sun), European Air Charter, Nouvelair, Sky Express, Alba Wings." - dodaje biuro.

Wiceprezes Itaki Piotr Henicz zapewnił w rozmowie z TVN24, że żaden turysta nie został pozostawiony sam sobie. "Wszyscy mają zapewnione przedłużone doby hotelowe w miejscach pobytu wraz z wyżywieniem."

Wiceprezes Biura Podróży Itaka odniósł się też do pytania o sytuację turystów z Gran Canarii do Katowic, którym odwołano lot. "Klienci są pod opieka naszych rezydentów i mają zapewnione zakwaterowanie do czasu lotów powrotnych, które realizowane są w dniach 25 czerwca do 28 czerwca do różnych lotnisk w Polsce skąd zapewnimy transfery do Katowic" - poinformował.

Rzecznik prasowy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego Damian Ziąber komentując zaistniałą sytuację, zauważył, że Itaka informuje o zwrotach ze środków własnych. "Można to zatem rozumieć jako oznakę stabilnej sytuacji finansowej firmy, a to z kolei oznacza, że inne środki finansowe, jak gwarancja posiadana przez biuro czy wsparcie turystycznych funduszy pomocowych w tym momencie prawdopodobnie nie są potrzebne" - ocenił.

Janina Bąk: Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla?

Statystycznie rzecz biorąc

Sprawdź
Thomas Sowell: Ekonomia dla każdego

Ekonomia dla każdego

Sprawdź
Kate Raworth: Ekonomia obwarzanka. Siedem sposobów myślenia o ekonomii XXI wieku

Ekonomia obwarzanka. Siedem sposobów myślenia o ekonomii XXI wieku

Sprawdź

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zapewnia obsługę Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Jego celem jest zapewnienie możliwie jak najszybszej wypłaty środków podróżnym w pełnej wysokości, w przypadku niewypłacalności organizatora turystyki lub przedsiębiorcy ułatwiającego nabywanie powiązanych usług turystycznych. 

Branża lotnicza od czasu wybuchu pandemii mierzy się z dużymi problemami. W związku ze wstrzymaniem i ograniczeniem lotów od 2020 załogi lotnisk i linii lotniczych odchodziły z pracy lub były zwalnianie, a po pandemii do niej nie wróciły, pozostając w innych sektorach.

Od początku czerwca na europejskich lotniskach m.in. w Amsterdamie, Brukseli, Frankfurcie, londyńskim Heathrow, a także w portach we Francji, Hiszpanii, Portugalii, Izraela, pasażerowie stoją w wielogodzinnych kolejkach do bramek bezpieczeństwa; opóźnione lub odwoływane są loty. To m.in. efekt braków kadrowych oraz strajków pracowników linii lotniczych i portów.

KaWa, PAP

Źródło:
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
inwestor.pl
Wrócą trasą przemytników imienia Angeli M.

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki