Klienci FIZ-ów Altus TFI chcą wycofać nawet ponad 80-90 proc. środków, będą redukcje

2018-09-29 15:14
publikacja
2018-09-29 15:14

Klienci zamkniętych funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez Altus TFI złożyli deklaracje wycofania nawet powyżej 80-90 proc. środków w zależności od funduszu - poinformował Altus TFI w komunikacie. Spółka zapowiada konieczność redukcji zleceń.

Prezes zarządu Altus TFI Krzysztof Mazurek / Altus

Żądania wycofania środków dotyczą 15 zamkniętych funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez Altus TFI.

Przykładowo klienci Altus Subfundusz Absolutnej Stopy Zwrotu Rynków Zagranicznych złożyli zlecenia wykupu na poziomie ok. 89 proc. liczby certyfikatów inwestycyjnych, przy czym szacuje się, że faktyczna wartość wykupionych certyfikatów wyniesie ok. 231 mln zł (ok. 46 proc. ogólnej liczby), w związku z koniecznością zastosowania mechanizmu proporcjonalnej redukcji żądań wykupu.

W Altus Subfundusz Absolutnej Stopy Zwrotu Rynku Polskiego złożono zlecenia wykupu na poziomie ok. 93 proc., przy czym faktyczna wartość wykupionych certyfikatów inwestycyjnych w tym subfunduszu wyniesie ok. 189 mln zł (ok. 48 proc. liczby certyfikatów inwestycyjnych).

W Altus Absolutnej Stopy Zwrotu Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Obligacji 1 złożono zlecenia wykupu na poziomie ok. 92 proc. i tyle ma wynieść faktyczny wykup (około 222 mln zł).

Klienci Absolutnej Stopy Zwrotu Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Rynków Zagranicznych 2 złożono zlecenia wykupu na ok. 82 proc., ale faktyczna wartość wykupionych certyfikatów inwestycyjnych wyniesie ok. 103 mln zł, czyli około 39 proc.

W Altus Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywnej Alokacji Spółek Dywidendowych złożono zlecenia wykupu na poziomie ok. 49 proc., a faktyczna wartość wyniesie ok. 40 mln zł, czyli ok. 25 proc.

Podane wielkości są danymi szacunkowymi. Altus TFI zapowiada podanie precyzyjnych wartości po ich ostatecznym ustaleniu.

pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
bankierkomentuje
jak Altus przyjmowal kase od klientow to tez bral ja z redukcja albo NA RATY czy bral cala kwote i nikogo o nic nie pytal ?

Niech sprzedaja wszystkie akcje jakie maja PKC zeby pokryc zlecenia umarzan jednostek. ARMAGEDON TFI sie zaczyna.

ile dzis na otwarciu bedzie = -15% czy -25% ?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
artibi
Jakie redukcje ?
Chcę mojej kasy !!!
mhm
Pewnie jesteś zwykłym żyjącym z zasiłków patolem, który oczywiście nie ma żadnych oszczędności, tym bardziej zainwestowanych w FIZ (próg wejścia to równowartość 40 tys. euro), a tutaj sobie trollujesz, żeby się dowartościować...
bigmaciek odpowiada mhm
Może jest zwykłym, żyjącym z zasiłków patolem (i czytającym Bankiera.pl), a może nie. Ja tam do kieszeni nikomu nie zaglądam. Natomiast, jeśli problem dotyczy funduszy, gdzie na wejściu trzeba mieć 40k EUR , to sprawa jest poważna. Altus już stracił poważnych klientów np. Norges Bank, więc zapowiedź redukcji to Może jest zwykłym, żyjącym z zasiłków patolem (i czytającym Bankiera.pl), a może nie. Ja tam do kieszeni nikomu nie zaglądam. Natomiast, jeśli problem dotyczy funduszy, gdzie na wejściu trzeba mieć 40k EUR , to sprawa jest poważna. Altus już stracił poważnych klientów np. Norges Bank, więc zapowiedź redukcji to zły sygnał. A nawet bardzo zły.
mhm odpowiada bigmaciek
FIZ są mało płynne z założenia, nie można certyfikatów inwestycyjnych w dowolnym momencie i bez ograniczeń wykupować i umarzać.
Dlatego jest oczywiste, że osoba, która w kontekście FIZ pisze „Chcę mojej kasy !!!” nie ma o tym pojęcia, stąd więc wiem, że nie ma żadnych oszczędności w ten sposób zainwestowanych
FIZ są mało płynne z założenia, nie można certyfikatów inwestycyjnych w dowolnym momencie i bez ograniczeń wykupować i umarzać.
Dlatego jest oczywiste, że osoba, która w kontekście FIZ pisze „Chcę mojej kasy !!!” nie ma o tym pojęcia, stąd więc wiem, że nie ma żadnych oszczędności w ten sposób zainwestowanych (ja zresztą też, bo przy limicie 1% wartości portfela i progu wejścia 40 tys. EUR musiałbym mieć majątek równowartości 4 mln EUR).
mhm odpowiada bigmaciek
„jeśli problem dotyczy funduszy, gdzie na wejściu trzeba mieć 40k EUR , to sprawa jest poważna”
— czyli mamy tu kolejnego żyjącego z zasiłków patola, który usiłuje się dowartościować pisząc o rzeczach, o których nie ma pojęcia.
W kontekście Altusa poważna sprawa to kierowane do niemalże masowego klienta
„jeśli problem dotyczy funduszy, gdzie na wejściu trzeba mieć 40k EUR , to sprawa jest poważna”
— czyli mamy tu kolejnego żyjącego z zasiłków patola, który usiłuje się dowartościować pisząc o rzeczach, o których nie ma pojęcia.
W kontekście Altusa poważna sprawa to kierowane do niemalże masowego klienta fundusze otwarte, a właśnie FIZ to dużo mniejszy problem, gdyż z założenia jest to produkt dla milionerów (przez próg wejścia), z założenia o ograniczonej płynności.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki