Kiedy powstało Google? Wyszukiwarka kończy 18 lat

redaktor Bankier.pl

Google świętuje 27 września 18. urodziny. O tym, że wyszukiwarka wkracza w pełnoletność, przypomina dzisiejsza animacja doodle. Problem w tym, że w przeszłości Google kilka razy podawało inną datę swoich urodzin.

Kiedy powstało Google? Wyszukiwarka kończy 18 lat
Kiedy powstało Google? Wyszukiwarka kończy 18 lat (Google)

Google powstało z inicjatywy Larry’ego Page’a i Siergeja Brina w 1998 r. W tym samym roku spółka została też zarejestrowana. Nie nastąpiło to jednak 27, a 4 września. Żeby skomplikować sprawę jeszcze bardziej, w poprzednich latach wyszukiwarka świętowała swoje urodziny w jeszcze innych dniach. I tak, 5. rocznicę powstania wyszukiwarki obchodzono 8 września, 6. – 7 września, a 7. – 26 września. Google samo odniosło się do tego problemu przy okazji swojego piętnastolecia i od 2013 r. obchodzi urodziny 27 września. Pierwsze urodzinowe doodle Google pokazało w 2004 r. i miało to miejsce dokładnie 12 lat temu, zaś pierwsze doodle w historii ujrzało światło dzienne 30 sierpnia 1998 r., czyli… jeszcze przed oficjalnym startem firmy.

Page i Brin pracowali nad wyszukiwarką jeszcze podczas studiów na Uniwersytecie Stanforda. W 1996 r. opracowali algorytm PageRank, na którym bazuje znane nam dziś Google. Określał on ważność poszczególnych stron na podstawie liczby odsyłanych przez nie i odsyłających do nich linków. Domena google.com została zarejestrowana 15 września 1997 r. i wyglądała tak.

Google zatrudniło pierwszego pracownika we wrześniu 1998 r. Był nim Craig Silverstein, kolega Page’a i Brina z Uniwersytetu Stanforda. Dziś, 18 lat później, dla Google’a pracuje 57 tys. osób na całym świecie. Firma obecnie warta jest 82,5 miliarda dolarów – czyni to z niej drugą najcenniejszą markę świata (ustępuje tylko Apple). Larry Page i Siergiej Brin zajmują kolejno 12. i 13. miejsce na liście najbogatszych ludzi „Forbesa” – wartość ich majątków to odpowiednio 35,2 i 34,4 miliarda dolarów.

Agnieszka Ślęzak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.