REKLAMA

Kiedy powinnam rozliczyć PIT z mężem?

2014-01-23 07:31
publikacja
2014-01-23 07:31

W lipcu 2013 roku wstąpiłam w związek małżeński. Czy w PIT za 2013 mogę rozliczyć się wspólnie z mężem? Czy też, mimo że wzięliśmy ślub, każde z nas powinno się rozliczyć osobno?

Ze wspólnego rozliczenia mogą korzystać wyłącznie ci małżonkowie, którzy pozostają w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy. Skutki podatkowe zawarcia małżeństwa w praktyce wystąpią dopiero w drugim roku jego trwania (ocena „roczności” stażu małżeńskiego powinna być dokonywana na dzień 31 grudnia 2013 r.), a za rok, w którym podatnicy wzięli ślub, nie będą mogli się jeszcze rozliczyć wspólnie. Tym razem musicie państwo rozliczyć się osobno.

Jeżeli małżonkowie chcieliby skorzystać z preferencyjnego opodatkowania dochodów za 2013 r., musieliby zawrzeć małżeństwo najpóźniej 1 stycznia 2013 r., i to o godzinie 00.01. W przeciwnym razie wspólnie będą mogli się rozliczyć dopiero za 2014 rok.

Opodatkowanie łączne dochodów to bardzo korzystne rozwiązanie z punktu widzenia korzyści finansowych. Wystarczy, że jedno ze współmałżonków zarabia na rodzinę, drugie zaś zajmuje się domem. Również wtedy, gdy dochody jednego z małżonków nie przekraczają kwoty 85.528 zł rocznie, a dochody drugiego przekroczyły tę kwotę, to dzięki wspólnemu rozliczeniu ta druga osoba uniknie konieczności zapłacenia podatku dochodowego wyższego niż 18 proc. od łącznych dochodów.

Wspólne rozliczenie się z małżonkiem jest także korzystne ze względu na ograniczoną liczbę formalności. Wystarczy bowiem wypełnić tylko jeden formularz. Każdego roku z takiej formy rozliczania korzysta prawie 10 mln Polaków.

Więcej na temat wspólnych rozliczeń małżonków przeczytasz na Pit.pl

Justyna Niedbał
Bankier.pl
[email protected]

Artykuł ma charakter jedynie informacyjny i stanowi publikację zainspirowaną treścią artykułów prasowych, interpretacji organów podatkowych i orzeczeń sądów administracyjnych. Nie stanowi porady ani opinii podatkowej czy prawnej w rozumieniu art. 2 ust. 1 i art. 31 ustawy o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 1996 r. Nr 102, poz. 475, ze zm.) i jest odzwierciedleniem poglądów wyrażanych przez autora publikacji, który nie bierze odpowiedzialności za ewentualne skutki podejmowanych decyzji na ich podstawie.

Źródło:
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~mariola ryczan
w moim przypadku maz rozliczal się wspólnie w roku 2011 gdy były korzyści . w chwili gdy finanse z zus na moja prosbe przynosil listonosz z poczty polskiej maz zmienil decyzje rozliczen podatkowych ukazując siebie Zmuszona bylam w ostatnim, dniu przeslac poczta . nie było deklaracji podatkowej pit 37, 11, 0 - z moimi podpisami. nie w moim przypadku maz rozliczal się wspólnie w roku 2011 gdy były korzyści . w chwili gdy finanse z zus na moja prosbe przynosil listonosz z poczty polskiej maz zmienil decyzje rozliczen podatkowych ukazując siebie Zmuszona bylam w ostatnim, dniu przeslac poczta . nie było deklaracji podatkowej pit 37, 11, 0 - z moimi podpisami. nie jest uwzgledniona ulga prorodzinna na dwoje dzieci, straty, sprawa internetu....

naczelnicy u.skarbowych w Polsce i moim miescie przemysl- zwazajac na utrudnienia wynikające ze specyfiki spraw i szczególnych przypadkow należy według mnie w organizacji pracy uwzglednic dodatkowy dzień sobotni lub wydluzyc godziny pracy w sposób zmianowy z uwzględnieniem prawa pracy i kodeksu pracy ( przerwy w pracy), aby dokonać korekt zgodnie z prawem, również dla osob z rentami zwazajac na ich ,, choroby" lub,, niepelnosprawnosci " ulatwic zeznania podatkowe bez ponoszenia kosztkow , grzywny" wzorując się na pracach pedagogow szkolnych, nauczycieli którzy poswiecaja swój czas niepłatnie w terapiach, dodatkowych godzinach, obserwacjach, wywiadach pozalekcyjnych, wycieczkach na które biora swoje urlopy lub opieki nad dziecmi prywatnymi co było w moim konkretnym przypadku do roku 2007. do tego czasu bylam pracownikiem szkoły polskiej z ocena bardzo dobra i nagle stalam się negatywna. taki pracownik z psych.pracy i powołam się na prof.S.Kaliciuka - warszawa- zawsze się spoznia, opuszcza prace, nie rokuje, nie przynosi poprawy, nie prowadzi dziennika, programów, pije w pracy alkohol....
według mnie każdy urząd jest dla spolecznosci i pracujący urzędnicy sa u.panstwowymi którzy wykorzystują prawo, ale również kierują się swoim rozumem, gdzie czasem przepisy należy umiejętnie obchodzić kierując się dobrem jednostki lub dziecka
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Finanse dla dwojga

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki