Kernel Holding z powodu inwazji Rosji na Ukrainę czasowo zawiesił eksport zboża oraz produkcję oleju słonecznikowego na Ukrainie - poinformowała spółka w komunikacie.


24 lutego Rosja dokonała pełnoskalowej inwazji na Ukrainę, gdzie Kernel posiada kluczowe aktywa. Działania wojenne są prowadzone przede wszystkim w północnej części kraju (w tym w regionach Sumy i Czernihów, gdzie grupa ma znaczną powierzchnię pól uprawnych), na wschodzie Ukrainy, w tym w regionie Charkowa, gdzie Kernel ma dwa zakłady produkcji oleju słonecznikowego i duże tereny rolnicze), a także na południu kraju.
Kernel stworzył specjalne centrum antykryzysowe. Priorytetem dla grupy jest bezpieczeństwo pracowników i majątku, dostawy żywności do różnych rejonów Ukrainy, a także pomoc finansowa poszkodowanym.
Kilkuset pracowników grupy zostało zmobilizowanych do sił wojskowych Ukrainy. Obecnie Kernel ma informacje, że dwóch jego pracowników zginęło.
"Nie mamy żadnych poważniejszych uszkodzeń naszego majątku, ale należy podkreślić, że sytucja pozostaje skomplikowana i może się zmienić. Poza tym, możliwości komunikacji z terenami okupowanymi przez Rosjan są ograniczone i los tych aktywów pozostaje niepewny" - napisano w komunikacie. (PAP Biznes)
pr/
























































