REKLAMA

Każda kradzież paliwa przestępstwem. To zdanie prokuratury

2022-08-03 13:48
publikacja
2022-08-03 13:48
Każda kradzież paliwa przestępstwem. To zdanie prokuratury
Każda kradzież paliwa przestępstwem. To zdanie prokuratury
fot. CatwalkPhotos / / Shutterstock

Koniec z progiem 500 zł. Niebawem już każda kradzież paliwa będzie kwalifikowana jako "zuchwała", a więc z marszu stanie się przestępstwem. Ucieczki po zatankowaniu z powodu wysokich cen paliwa i oleju napędowego stały się plagą branży.

Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna" tylko w pierwszym kwartale tego roku Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego odnotowała 18,4 tys. ucieczek z pełnym bakiem bez płacenia za wlane do niego paliwo. Dla porównania w całym 2021 roku było to "zaledwie" 11 tys. 

Niedawno Senat zajmował się nowelizacją kodeksu karnego, która przewiduje podwyższenie progu kradzieży, poniżej którego kradzież nie jest przestępstwem a wykroczeniem. Z 500 zł planowany jest wzrost na 800 zł. Przeciwko takiemu krokowi protestuje branża handlowa i paliwowa.

Podczas posiedzenia Izby Wyższej Tomasz Stefański z Prokuratury Generalnej poinformował, że podwyższenie progu nie spowoduje większej liczby przypadków kradzieży paliw na stacjach benzynowych, ponieważ "tego typu kradzieże  powinny być cały czas kwalifikowane jako kradzieże szczególnie zuchwałe. Jeżeli tak się nie dzieje, to jest to błąd organów dochodzenia. [...] Niezależnie od wartości skradzionego paliwa każdorazowo taki czyn jest ścigany z urzędu i zagrożony całkiem surową karą pozbawienia wolności". Z kodeksu wynika, że o ile za "zwykłą kradzież" grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności, to za "zuchwałą" - już od 6 miesięcy do 8 lat. 

Czy jednak na pewno tak się stanie? Zgodnie z kodeksową definicją za kradzież szczególnie zuchwałą uznaje się taką, której sprawca

swoim zachowaniem wskazuje postawę lekceważącą lub wyzywającą wobec posiadacza rzeczy, lub innych osób, lub używa przemocy innego rodzaju niż przemoc wobec osoby w celu zawładnięcia mieniem. 

Prawnicy mają wątpliwości, czy ucieczka z pełnym bakiem bez płacenia wypełnia wszystkie przesłanki takiego zachowania. Zdaniem Prokuratury Generalnej do określenia postawy lekceważącej wystarczy, że "dokonuje jej na oczach pracnowników stacji, innych kierowców i pod okiem kamer". W skrócie: sprawca dokonuje kradzieży nie skrycie, ale na oczach osoby pokrzywdziej i osób postronnych.

Już tak jednocznacznego zdania nie mają inni karniści, wskazując że kradzież zuchwałą to "relikt komunistyczny, z którego nic nie wynika". Są nawet wątpliwości, że ten przepis w ogóle obowiązuje. 

Źródło:
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (19)

dodaj komentarz
januszbizensu
A jak ktoś na oczach innych cebulę ukradnie, taka świeża cebula przy inflacji 100% na warzywach to dopiero zuchwalstwo będzie ze szczególnym okrucieństwem dla innych biednych.
kaczyslaw_
Kradzież paliwa za 1 zł to przestępstwo, a za wyprowadzenie z budżetu państwa milionów pochwała i uszanowanie prezesa.
adam.1983
"W skrócie: sprawca dokonuje kradzieży nie skrycie, ale na oczach osoby pokrzywdziej i osób postronnych."

A kradzież batonika w sklepie też będzie "zuchwałą kradzieżą" ? przecież może odbywać się na widoku klientów i kamer.
Po pierwsze prawie żaden klient nie wie że inny kierowca odjeżdża bez płacenia
"W skrócie: sprawca dokonuje kradzieży nie skrycie, ale na oczach osoby pokrzywdziej i osób postronnych."

A kradzież batonika w sklepie też będzie "zuchwałą kradzieżą" ? przecież może odbywać się na widoku klientów i kamer.
Po pierwsze prawie żaden klient nie wie że inny kierowca odjeżdża bez płacenia a sama kradzież rzadko odbywa się na oczach obsługi, zwykle wykrywa się to po kilku minutach jak nikt nie przychodzi zapłacić.
W przypadku ucieczek z paliwem są jeszcze ucieczki nieświadome ( przez roztargnienie albo zagadanie lub pomyłkę ) takich też z automatu do paki ? :P
qwertas
Tak, nagle wszyscy kradną paliwo „z roztargnienia”.
adam.1983 odpowiada qwertas
Nie wszyscy ale pamiętam że udział takich "kradzieży" był dość spory, bardzo często wynikał z kupowania innych rzeczy w sklepie na stacji, przy płacenia klienci czasem zapominali powiedzieć że tankowali też paliwo bo zakładali że obsługa sama o tym wie. Czasem wynikał z rozmowy z kimś innym pod dystrybutorem. Ciężko kogoś Nie wszyscy ale pamiętam że udział takich "kradzieży" był dość spory, bardzo często wynikał z kupowania innych rzeczy w sklepie na stacji, przy płacenia klienci czasem zapominali powiedzieć że tankowali też paliwo bo zakładali że obsługa sama o tym wie. Czasem wynikał z rozmowy z kimś innym pod dystrybutorem. Ciężko kogoś kto nieświadomie nie zapłacił za paliwo nazwać złodziejem.
kontiki12345
Miejsce każdego złodzieja jest w dole z wapnem i kulą w głowie. Złodziej to nie jest człowiek tylko bydlę i tak go należy traktować.
bankster-kreator
Poczekaj jutro powiedzą ci, że posiadanie gotówki jest nielegalne i jak będziesz miał gotówkę to powiedzą, że jesteś złodziej. Także uważaj bo złodziej złodziejowi nie równy tak jak demokracja nierówna demokracji. Niektóre definicje potrafią się często zmieniać. Jak nazwiesz okradanie inflacyjne obywateli kraju którzy tyrali przez Poczekaj jutro powiedzą ci, że posiadanie gotówki jest nielegalne i jak będziesz miał gotówkę to powiedzą, że jesteś złodziej. Także uważaj bo złodziej złodziejowi nie równy tak jak demokracja nierówna demokracji. Niektóre definicje potrafią się często zmieniać. Jak nazwiesz okradanie inflacyjne obywateli kraju którzy tyrali przez całe życie by odłożyć coś na stare lata i mieć coś z życia a nie być tylko na głodowej emeryturce od państwa która nie wiadomo czy w ogóle będzie. Jak nazwiesz przeniesienie OFE? Jak nazwiesz przymusowe zamykanie obywateli i ich rodzin w areszcie domowym na 14 dni pod pretekstem kataru? Nigdy czarne nie jest do końca czarne a białe nie jest do końca białe.
bankster-kreator
Sam kiedy zatankowałem na stacji do pełna, spotkałem kumpla którego dawno nie widziałem, on też tankował i się zagadalismy. Ja pojechałem a on do mnie zadzwonił po 10 minutach, że nie zapłaciłem i odjechałem. Żebym wracał bo wezwą policję. Raz w życiu mi się tak zdarzyło, że zapomniałem zapłacić. Całe szczęście to była stacja na Sam kiedy zatankowałem na stacji do pełna, spotkałem kumpla którego dawno nie widziałem, on też tankował i się zagadalismy. Ja pojechałem a on do mnie zadzwonił po 10 minutach, że nie zapłaciłem i odjechałem. Żebym wracał bo wezwą policję. Raz w życiu mi się tak zdarzyło, że zapomniałem zapłacić. Całe szczęście to była stacja na której dość często tankowałem i babki mnie kojarzyły bo tak to zanim dojechałem spowrotem na stację to już wezwalby pewnie policję i co w takiej sytuacji byłbym już przestępcą?
januszbizensu
Za nawoływanie do przemocy Ci wpakują 20 latek to może zrozumiesz czemu kara powinna być adekwatna do czynu i szkody.
wuk
To przywrócony przepis z 1969, z którego potem się wycofano. Nie wiadomo co to znaczy "swoim jawnym zachowaniem wykazuje postawę lekceważącą lub wyzywającą wobec posiadacza rzeczy lub otoczenia". To prawny odpowiednik krowiego placka. Ktoś kto dodaje takie ustępy do KK sam wykazuje postawę lekceważąca wobec prawa.

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki