Karta Polaka - coraz więcej cudzoziemców zostaje na dłużej

Urząd do Spraw Cudzoziemców przedstawił dane dotyczące liczby wydawanych zezwoleń na pobyt stały dla posiadaczy Kart Polaka. W stosunku do 2016 roku w 2017 nastąpił wzrost do 8,9 tys. zezwoleń z poziomu 4,3 tys. dwa lata temu. 

Jak podaje UdSC, utrzymuje się wysoka liczba wydawanych zezwoleń na pobyt stały dla posiadaczy Karty Polaka. W pierwszym kwartale 2018 roku wydano już 2,2 tys. takich dokumentów. Od 2014 roku zezwolenia otrzymało ponad 23 tys. osób, które posiadały Kartę Polaka.

(udsc.gov.pl)

Przede wszystkim zezwolenia od 2014 roku wydawano obywatelom Ukrainy (15,5 tys. osób), Białorusi – (6,5 tys.), Rosji – (640), Kazachstanu – (180), Mołdawii – (160) oraz Uzbekistanu – (115). Najwięcej zezwoleń wydano w województwie mazowieckim (6,7 tys. wniosków), dolnośląskim (2,8 tys.), małopolskim (2,7 tys.) oraz lubelskim - 2,0 tys. 

Karta Polaka, jak podaje Rzecznik Praw Obywatelskich, jest dokumentem potwierdzającym przynależność do narodu polskiego i poświadczającym uprawnienia przyznane ustawą z dnia 7 września 2007 r. o Karcie Polaka. Może być ona przyznana osobie, która deklaruje przynależność do narodu polskiego i spełni łącznie następujące warunki:

  • wykaże swój związek z polskością przez przynajmniej podstawową znajomość języka polskiego, który uważa za język ojczysty, oraz znajomość i kultywowanie polskich tradycji i zwyczajów;
  • w obecności konsula Rzeczypospolitej Polskiej, lub upoważnionego pracownika uprawnionej organizacji, złoży pisemną deklarację przynależności do narodu polskiego;
  • wykaże, że jest narodowości polskiej lub posiadała obywatelstwo polskie, lub co najmniej jedno z jej rodziców lub dziadków albo dwoje pradziadków było narodowości polskiej lub posiadało obywatelstwo polskie albo przedstawi zaświadczenie organizacji polskiej lub polonijnej działającej na terenie jednego z państw, o których mowa w ustawie, potwierdzające aktywne zaangażowanie w działalność na rzecz języka i kultury polskiej lub polskiej mniejszości narodowej przez okres co najmniej ostatnich 3 lat.

WSZ

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
13 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
25 43 ajwaj

""wykaże swój związek z polskością""
papier na "Karte Polaka" kosztuje teraz na Ukraine ca 500 $ (urodzenie - z dziadkiem Janem Kowalskim np., albo babcia Anna Zielinska itd.)
Wymiana narodów przez PISy trwa, Polacy w mln. na gary na "zachód", Ukraincy do Polski (najlepiej z "prawego sektora", OUN, zach. Ukrainy (marsze Bandery i SS Galizien itd.)
9. maja bylo tam rocznica kleski ( nie dokonczyli Wolynia 44-47)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 13 greatmongo

Przeciez to wiadomo od zawsze. Karta Polaka to jest sposob na emigracje, a to wszystko jest z przymruzeniem oka.

De facto prawie kazdy na zachodniej ukrainie mial dziadkow, ktorzy byli polskimi obywatelami.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne