REKLAMA

Karkosik odrzuca zarzuty prokuratury o manipulację akcjami Krezusa

2017-05-30 22:18
publikacja
2017-05-30 22:18
Karkosik odrzuca zarzuty prokuratury o manipulację akcjami Krezusa
Karkosik odrzuca zarzuty prokuratury o manipulację akcjami Krezusa
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Roman Karkosik, znany inwestor giełdowy, odrzuca zarzuty manipulacji akcjami spółki Krezus, które przedstawiła mu we wtorek Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Zarzut obejmuje zdarzenia, do jakich doszło od lipca do listopada 2012 roku na warszawskiej giełdzie.

fot. MALGORZATA PSTRAGOWSKA / PULS BIZNESU / FORUM / / FORUM


Prokuratura nie podała w swoim wcześniejszym komunikacie nazwiska podejrzanego. Zarzut współdziałania z Romanem K. usłyszeli także Grażyna K. oraz Jakub N.

W toku postępowania ustalono, że podejrzani składali zlecenia i zawierali transakcje na akcjach spółki Krezus między innymi manipulując kursem akcji i wprowadzając w błąd innych inwestorów, co do rzeczywistego popytu i podaży instrumentu finansowego. Łączna ilość akcji, którymi obracali podejrzani, wynosiła ponad 3 mln sztuk, a ich wartość przekroczyła 36 mln zł.

Podejrzani inwestorzy zdominowali obrót akcjami spółki Krezus, a ich udział w wolumenie kupna wyniósł blisko 68 proc., a w wolumenie sprzedaży ok. 31 proc.

W opublikowanym we wtorek wieczorem oświadczeniu Roman Karkosik poinformował, że jest zaskoczony przedstawieniem mu przez prokuraturę zarzutów dotyczących manipulowania akcjami Krezusa w 2012 roku.

fot. / / Bankier.pl

"Co prawda do tej pory nie otrzymałem uzasadnienia tej decyzji, jednak zdecydowanie zaprzeczam, jakoby moim celem przy dokonywaniu transakcji kupna i sprzedaży akcji była manipulacja i wprowadzanie w błąd uczestników rynku. Działania prokuratury traktuje jako element szerszej kampanii prowadzonej i inspirowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego zmierzającej do zdyskredytowania mnie jako wiarygodnego oraz szanowanego biznesmena i inwestora" - napisał Karkosik w swoim oświadczeniu, zaznaczając, że jego życzeniem jest by występować w przekazach medialnych pod pełnym imieniem i nazwiskiem.

"Podejmowanie wobec mnie nieprzyjazne działania mogą skutkować decyzją o wycofaniu spółek, które kontroluję z publicznego obrotu oraz ograniczeniu inwestycji w polskich przedsiębiorstwach zatrudniających kilkanaście tysięcy pracowników" - dodał.

Wobec podejrzanych prokurator zastosował poręczenia majątkowe w kwotach po 100 tysięcy złotych. Na poczet kary grożącej podejrzanym zabezpieczono należące do nich nieruchomości, poprzez ustanowienie hipotek do łącznej kwoty 2,5 mln zł. Podejrzanym grozi kara grzywny do 5 mln zł oraz kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Roman Karkosik jest akcjonariuszem w takich notowanych na giełdzie spółkach, jak Boryszew, Impexmetal, Krezus. (PAP Biznes)

pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Powiązane

Komentarze (27)

dodaj komentarz
~zibi
Popatrzcie na to to dopiero wałek: http://www.bankier.pl/inwestowanie/profile/quote.html?symbol=SKOTAN&gclid=CjwKEAjw07nJBRDG_tvshefHhWQSJABRcE-ZIi2fJRDfjUh8Se78PBhU6YGazQwpbkpuGIrTjQolZxoCGGPw_wcB
~Observer
Coś jest na rzeczy...
Ale..
Najlepiej iść w zaparte...
Nie wiem...nie pamiętam..!!!!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~asdf
Nie wiedziałem, że to wiarygodny i szanowany biznesmen.
~autor
Dokładnie, to jakaś nowość. Ciekawe kto tak o nim myślał bo nawet nie najbliższa rodzina.
~logiczny
Tylko dlaczego tak późno? I ten spadek na Krezusie przez ostatnie miesiace po lini pochyłej też na pewno nie jest dziwny
~slaw
Chyba rządzącym nie podobają się prywatne duże firmy i ich właściciele. Widać ataki na Karkosika, Kulczyków, Solorza bo nie chce dać wykazu swoich klientów, jakieś firmy elektroniczne. czyżby nacjonalizacja?
~7tiujh
Aczy ktoś robi wały na Seriniusie?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki