REKLAMA

Kary porządkowe w górę. Podatnicy więcej

2021-08-16 10:03
publikacja
2021-08-16 10:03

Od przyszłego roku wzrasta wysokość kary porządkowej. Więcej zapłacą podatnicy, którzy zignorują i nie stawią się na wezwanie organu podatkowego.

Kary porządkowe w górę. Podatnicy więcej
Kary porządkowe w górę. Podatnicy więcej
fot. fizkes / / Shutterstock

Wraz z rosnącym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu wzrasta wysokość kary porządkowej. Od 1 stycznia 2022 r. osoby, na które zostanie ona nałożona zapłacą 3000 zł. Aktualnie kara porządkowa wynosi 2900 zł. Obciążeni nią mogą zostać m.in. podatnicy, którzy nie stawią się osobiście bez podania przyczyny, odmówią złożenia wyjaśnień, czy wydanie opinii.

Kara porządkowa może zostać nałożona na podatników w celu ich zdyscyplinowania w zakresie sprawnego i rzetelnego uczestniczenia w czynnościach sprawdzających, kontroli (podatkowej lub celno-skarbowej) czy postępowaniu podatkowym. Ustawa określa osoby, które mogą ponieść finansowe konsekwencje m.in. za ignorowanie urzędu, są:

  • strona,
  • pełnomocnik strony,
  • świadek,
  • biegły,
  • osoba, która wyraziła zgodę na powołanie jej na biegłego,
  • osoba trzecia, która bezzasadnie odmówiła okazania przedmiotu oględzin,
  • uczestnik rozprawy, który poprzez swoje niewłaściwe zachowanie utrudnia jej przeprowadzenie,
  • osoby, którym podatnik zlecił prowadzenie lub przechowanie ksiąg podatkowych lub dokumentów będących podstawą zapisów w tych księgach (biura rachunkowe), jeżeli osoby te bezzasadnie odmówią okazania lub nie przedstawią w wyznaczonym terminie ksiąg rachunkowych lub dokumentów będących podstawą zapisów w tych księgach.
Reklama

Osoba ukarana karą porządkową ma prawo w ciągu 7 dni (od daty doręczenia informacji o nałożeniu sankcji) złożyć zażalenie.

DF

Źródło:
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
sel
W Wielkiej Brytanii urzędy skarbowe za darmo pomagają rozliczyć podatki, żeby kogoś ukarać muszą udowodnić że celowo i świadomie oszukiwał urząd skarbowy, a przeciw sobie w żadnym razie nie ma obowiązku składać wyjaśnień i dostarczać dowodów, które by go obciążały.
greg2k
no widzisz to jak oni tam żyją w UK?
chyba, że też drukują kasę jak u nas NBP :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki