Kanada: aresztowano wiceprezes zarządu Huawei

W Vancouver aresztowano Meng Wanzhou, wiceprezes zarządu i zarazem dyrektor finansową Huawei, córkę założyciela firmy; grozi jej ekstradycja do Stanów Zjednoczonych w związku z podejrzeniem o naruszenie sankcji USA wobec Iranu - podał w środę "Globe and Mail".

(fot. Alexei Druzhinin / TASS)

Meng Wanzhou, która jest jednym z wiceprezesów zarządu chińskiej firmy technologicznej i córką założyciela firmy Ren Zhengfei, została aresztowana 1 grudnia, a rozprawa sądowa dotycząca wyznaczenia kaucji została wyznaczona na piątek - powiedział kanadyjski rzecznik Departamentu Sprawiedliwości.

Chiny domagają się natychmiastowego uwolnienia wiceprezes i dyrektor finansowej firmy Huawei, Meng Wanzhou, aresztowanej w Kanadzie na wniosek władz USA oraz wyjaśnienia powodów jej zatrzymania - oświadczył w czwartek rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang.

Ani władze Kanady, ani władze USA, które wniosły o ekstradycję Meng, nie przekazały stronie chińskiej, dlaczego została ona aresztowana - zaznaczył rzecznik MSZ na - briefingu prasowym w Pekinie.

Według źródeł agencji Reutera władze w Waszyngtonie co najmniej od 2016 roku prowadzą dochodzenie w związku z podejrzeniem łamania tych sankcji przez firmę Huawei. Przypuszcza się, że ten największy chiński producent sprzętu telekomunikacyjnego dostarczał Iranowi urządzenia z komponentami wytworzonymi w USA, czego zabraniają sankcje.

Aresztowanie Meng i ewentualne karne restrykcje względem Huawei pogłębiają sceptycyzm wobec możliwości złagodzenia sporu handlowego między Chinami a USA. Przywódcy obu krajów uzgodnili 90-dniowe zawieszenie broni w tym konflikcie podczas spotkania w Argentynie 1 grudnia - tego samego dnia, kiedy aresztowano Meng.

Zdaniem wykładowcy z Uniwersytetu Chapmana w Kalifornii Jia Wenshana aresztowanie Meng jest elementem szerszej strategii geopolitycznej Waszyngtonu przeciwko Pekinowi i niesie olbrzymie ryzyko zakłócenia rozmów handlowych pomiędzy USA a Chinami.

Badacz z think tanku związanego z chińskim ministerstwem handlu Mei Xinyu ocenił w artykule opublikowanym na kanale społecznościowym dziennika Renmin Ribao, że aresztowanie Meng jest sygnałem, iż administracja Donalda Trumpa może wycofać się ze wstępnego porozumienia z Chinami. Możemy być pewni, że w najbliższej przyszłości wyboista droga naprzemiennej walki i rozmów będzie normą w relacjach Chiny-USA - ocenił Mei.

Wcześniej przeciwko zatrzymaniu Meng protestowała chińska ambasada w Kanadzie. Firma Huawei potwierdziła aresztowanie swojej dyrektor finansowej, ale oświadczyła, że nie wie o żadnych wykroczeniach popełnionych przez panią Meng.

Komentatorzy porównują sprawę Huawei z wcześniejszym dochodzeniem przeciwko firmie ZTE, która jest drugim pod względem wielkości chińskim producentem sprzętu telekomunikacyjnego. W 2017 roku ZTE przyznało się do dostarczania Iranowi, wbrew obowiązującym sankcjom, urządzeń opartych na amerykańskiej technologii.

W tym roku ministerstwo handlu USA ukarało za to ZTE, zakazując amerykańskim firmom dostarczania mu części i oprogramowania, w wyniku czego chiński producent musiał praktycznie zawiesić działalność. Później za chińską firmą ujął się prezydent Trump, osiągnięto ugodę i zakaz został zniesiony.

Aresztowanie Meng poparł republikański senator z Nebraski Ben Sasse, oceniając, że było ono związane z łamaniem amerykańskich sankcji przeciwko Iranowi. Czasem chińska agresja jest po prostu sponsorowana przez państwo, a czasem jest dokonywana za pośrednictwem wielu podmiotów tak zwanego sektora +prywatnego+ Pekinu - dodał senator.

W przeciwieństwie do ZTE, Huawei nie został jak dotąd formalnie oskarżony o łamanie sankcji. Według zapowiedzi władz kanadyjskich w piątek sąd zdecyduje o możliwości zwolnienia Meng za kaucją.

Z Kantonu Andrzej Borowiak

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 7 wolekk

Wystarczyloby, zeby Chiny z krajami BRICS ustanowily embargo na produkty Apple. To bylby ciezki cios dla CIA i NSA, szybko by sie sytuacja z Huawei wyjasnila. Mozeby nawet jakis senator zostal poswiecony...

! Odpowiedz
0 5 atyp1

Chiny potrzebuja takich doradcow. Szczegolnie jesli pochodza z krajow europejskich albo USA.
Podobnie było za okupacji.

! Odpowiedz
3 6 ald

Ciekawe jaka będzie odpowiedź Chin. Może znowu wyprzedadzą jakieś amerykańskie aktywa powodując jakieś zamieszanie na rynkach? Po oskarżeniach o szpiegujących chipach tak właśnie było: https://businessoutsiderpl.wordpress.com/2018/11/23/aig-deja-vu/

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.