REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Kamienie zamiast niklu w magazynie londyńskiej giełdy. Należą do JPMorgan Chase

2023-03-21 08:50
publikacja
2023-03-21 08:50

Londyńska Giełda Metali (LME) ewidentnie nie ma w ostatnim czasie szczęścia do niklu. W magazynie w Rotterdamie odkryto, że w workach, które miały zawierać 54 tony metalu, znajdują się... kamienie. Według informacji "The Wall Street Journal" właścicielem zapasów jest JPMorgan Chase.

Kamienie zamiast niklu w magazynie londyńskiej giełdy. Należą do JPMorgan Chase
Kamienie zamiast niklu w magazynie londyńskiej giełdy. Należą do JPMorgan Chase
fot. Bernhard Classen / / Reuters

Certyfikowanym przez LME magazyn należy do firmy logistycznej Access World Group. Firma poinformowała, że sprawdza „objęte gwarancją worki brykietów niklowych we wszystkich lokalizacjach” i uważa, że ​​problem jest „odosobnionym przypadkiem i specyficznym dla jednego magazynu w Rotterdamie” - podaje "WSJ".

"LME będzie oczywiście współpracować z operatorem magazynu, aby upewnić się, że okoliczności tego incydentu zostały w pełni ustalone. LME posiada procedury zapewniające odpowiednie dochodzenie oraz, w uzasadnionych przypadkach, podejmowane są działania egzekucyjne" - głosi komunikat giełdy.

Magazyny certyfikowane przez LME nie są własnością giełdy. Ich operatorzy są zobowiązani do  sprawdzenia ładunku przy przyjęciu. Oznacza to, że albo nie dopełniono tego obowiązku, albo nikiel został po cichu wywieziony z magazynu.

Ilość brakującego metalu jest relatywnie niewielka - 54 tony (9 lotów) niklu są obecnie wyceniane na 1,3 mln dol. "To nieco ponad 0,1% całego niklu zdeponowanego w magazynach LME i „na gwarancji” – lub dostępnego do dostarczenia na podstawie kontraktów giełdowych" - podaje "WSJ". Z informacji dziennika wynika, że metal należał do banku JPMorgan Chase, który nabył go kilka lat temu.

To kolejna - choć tym razem stosunkowo niewielka - "wtopa" LME na niklu. W ubiegłym roku rynkiem wstrząsnęła decyzja władz giełdy, które po skokowym wzroście notowań kontraktów na nikiel do 100 tys. dolarów za tonę najpierw wstrzymały handel metalem, a następnie wstecznie anulowały transakcje o wartości 3,9 mld dolarów. "Wstrzymanie handlu, anulowanie transakcji oraz chaotyczne jego wznowienie podkopało zaufanie do dotychczas uznanej i szanowanej giełdy, której historia sięga ponad 140 lat" - pisał Michał Kubicki.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (36)

dodaj komentarz
infinityhost
", podejmowane są działania egzekucyjne" - byle publicznie i z gilotyną.
golda1969
kto pierwszy rzuci kamieniem.............. ?
sterl
Już widzę te kamienie zamiast 8133 ton złota w Twierdzy Knox nie sprawdzanego od 1956r ..
1as
Tak sobie właśnie pomyślałem o tych wszystkich bezpiecznych depozytach...
aszkenazyjski
Fort Knox był sprawdzany przez sekretarzu skarbu z administracji
Trumpa Steve’a Mnuchina.

Nie piszcie teori spiskowych z you tube lub tik toka.
mirek6504
Puste banki ,kamienie zamiast niklu,cegły zamiast złota tak wygląda swiat 77 lat po wojnie i placa minimalna w Tesla gigant oraz pytania czy chcesz płacić składkę na HFR,pytam się co to jest ten HFR, a on mi mówi Hinduski Fundusz Rozwoju,, aaaaaaaaaahhhhhhhhhaaa ja chyba trafię do psychiatryka
wgc
Tylko niech nie zaglądają do magazynu złota i srebra.
wibor3m10procent
Zamiast sztabek złota trzymają tekturowe pudełka pomalowane na żółto.
sterl
Pozłacany tytan to jest.. Chińczycy dostali kiedyś partię i trzeba było wymienić..

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki