REKLAMA

Kaczyński twierdzi, że hipermarkety nie są "odpowiednio opodatkowane". Wspomniał też o "patologicznym układzie"

2022-11-20 15:43
publikacja
2022-11-20 15:43

Działające w Polsce zagraniczne sklepy wielkopowierzchniowe – hipermarkety  nie są w Polsce odpowiednio opodatkowane, choć powinny – przyznał podczas niedzielnego spotkania w Gliwicach prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak ocenił, zmianom w tym zakresie sprzeciwia się UE.

Kaczyński twierdzi, że hipermarkety nie są "odpowiednio opodatkowane". Wspomniał też o "patologicznym układzie"
Kaczyński twierdzi, że hipermarkety nie są "odpowiednio opodatkowane". Wspomniał też o "patologicznym układzie"
/ PiS

„Powiem uczciwie: nie” – odpowiedział prezes na zadane przez wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka pytanie, „czy w Polsce firmy zagraniczne, hipermarkety, sklepy wielkopowierzchniowe są odpowiednio opodatkowane”.

„Nie są odpowiednio opodatkowane, a powinny być. Ale tu są oczywiście kłopoty z Unią Europejską. Podejmowaliśmy próby i nie wszystko przegraliśmy, ale w większości przegraliśmy” – powiedział Kaczyński, wskazując na problem tzw. rajów podatkowych.

„Nasz premier prawie na każdym posiedzeniu Rady Europejskiej stawia tę kwestę”  zapewnił prezes PiS, oceniając, że choć w takich sytuacjach zagraniczni partnerzy szefa rządu przyznają mu rację, w efekcie „nic się nie dzieje”.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

W ocenie Kaczyńskiego „mamy dzisiaj do czynienia ze szczególną sytuacją w Europie, która polega na tym, że cały ten (…) patologiczny układ znalazł potężne przeniesienie na elity polityczne”.

„To, co mówię, jest bardzo poważne, ale tak trzeba to określić. Częścią tej patologii są także wpływy rosyjskie. No, ale z tym musimy sobie dawać radę, w polityce nigdy nie jest lekko” – powiedział prezes PiS. Przypomniał, że przed II wojną światową Polska była krajem naprawdę biednym, gdzie dochód na głowę mieszkańca był aż o trzy czwarte niższy od również ubogiej Grecji. Po wojnie, w roku 1950 – wyliczał Kaczyński – pod względem siły nabywczej Polska była na poziomie 70 proc. Francji i 60 proc Niemiec.

„Dopiero teraz, niedawno, doszliśmy z powrotem do tego poziomu; pewnie zbliżamy się do 70 proc. Niemiec, licząc w sile nabywczej na mieszkańca” – mówił polityk. Jak dodał, w 1991 roku wskaźnik ten wynosił w Polsce - w odniesieniu do Niemiec - jedynie 27 proc. „To jest najlepszy wykładnik tego, jak działał komunizm w gospodarce – działał po prostu fatalnie” – podsumował prezes PiS, zachęcając wyborców do wybrania „dobrej przyszłości”.(PAP)

mab/ aszw/

Źródło:PAP
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (43)

dodaj komentarz
emulgator
A gdzie ta Polska narodowa sieć sklepów co mieliście robić panie pierwszy sekretarzu? Umiecie tylko jątrzyć .
arzab
Nie zgadzam się z Tobą, potrafi znacznie więcej np. podburzać, skłócać czy fałszywie oskarżać. Ale potrafi też tak po ludzku "przymknąć oko" na kolesiostwo, nepotyzm czy finansowe wały, z tym że muszą to być towarzysze z ferajny !
kjx
Co jak co ale o patologii wie najwięcej. Toż to z tej samej piaskownicy.
karbinadel
A to nie jest przypadkiem tak, że podatki powinny być jednakowe dla wszystkich? Niezależnie od tego, czy sklep jest duży, czy mały, albo czy polski lub zagraniczny.
szprotkafinansjery
Tak jest, suweren czeka na przerzucenie kosztów i koniec promocji na masło w Kauflandzie oraz ceny w Auchan takie jak w żabce!

Polska w ruinie, chwała Balbinie!
polityka_to_nie_ekonomia
Ciekawe jak wyszło 70% siły nabywczej statystycznego Niemca. Co do podatku dla hipermarketów to znów to samo wałkują i będą nadal obiecywać, że sklepy nie przerzucą tego na klientów. Z drugiej strony Orlen śrubuje marże i z tym nie ma problemu...
bangladesznadwisla
Stara pieśń a wciąż działa
kacz-jong-un
Cały ten podatek w Biedronce, Kauflandzie, Netto, Intermarche, Lidlu, Carrefourze itd zapłacą wszyscy, którzy robią tam zakupy. Ceny po wprowadzeniu podatku od razu pójdą w górę. Biedni dostaną po tyłku na tym najbardziej. Ludzie są niewspółmiernie głupi głosując na tę partię. A może despotycznemu Naczelnikowi chodzi o to, by jego Cały ten podatek w Biedronce, Kauflandzie, Netto, Intermarche, Lidlu, Carrefourze itd zapłacą wszyscy, którzy robią tam zakupy. Ceny po wprowadzeniu podatku od razu pójdą w górę. Biedni dostaną po tyłku na tym najbardziej. Ludzie są niewspółmiernie głupi głosując na tę partię. A może despotycznemu Naczelnikowi chodzi o to, by jego Wielki Komunistyczny Konglomerat Spożywczy miał w ogóle jakieś szanse na rynku?
beju
No tak, to lepiej niech nie płacą podatków , to będzie nam lepiej ... ha ha ha. Jestem za, ale tylko wtedy, jeżeli wszyscy będziemy płacić podatek dochodowy na poziomie 0,021% swoich przychodów.
300_pala odpowiada beju
Wszystkie markety płaca podatki … masz jecie cenach artykułów które kupujesz

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki