REKLAMA
PIT 2023

Nielegalne transakcje na GPW? KNF zawiadomiła prokuraturę

2023-11-07 17:26, akt.2023-11-08 07:51
publikacja
2023-11-07 17:26
aktualizacja
2023-11-08 07:51

Komisja Nadzoru Finansowego zgłosiła do prokuratury podejrzenie popełnienia przestępstwa w sprawie obrotu akcjami dwóch spółek technologicznych wchodzących w skład indeksu WIGTECH.

Nielegalne transakcje na GPW? KNF zawiadomiła prokuraturę
Nielegalne transakcje na GPW? KNF zawiadomiła prokuraturę
fot. MAREK WISNIEWSKI / / Puls Biznesu

KNF złożyła do organów ścigania zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstw bezprawnego ujawnienia informacji poufnych dotyczących składanych zleceń kupna akcji spółek Poltreg i Tenderhut oraz ich wykorzystania w związku z transakcjami - napisała Komisja w komunikacie.

Jak podano zawiadomienie zostało złożone 2 października 2023 r., ale informacja na ten temat pojawiła się na stronie nadzoru 7 listopada.

"Bezprawne wykorzystanie informacji poufnych w obrocie akcjami Spółek w połączeniu z niewielką płynnością na rynku, umożliwiły osobom zaangażowanym w opisane działania realizację wysokich zysków z inwestycji w akcje spółek. Zlecenia giełdowe, składane przez osoby objęte zawiadomieniem, wpisywały się w schemat, tzw. +front-running+" - napisano.

Jak wyjaśniono w komunikacie KNF front-running "polega na bezprawnym uzyskaniu informacji o planowanym zleceniu giełdowym, które ze względu na swoje parametry prawdopodobnie wpłynie na kształtowanie się ceny danego instrumentu finansowego i wykorzystaniu tych informacji do transakcji tym instrumentem finansowym, w celu osiągnięcia korzyści finansowych". 

Przykładowym wykorzystaniem mechanizmu front-running jest sytuacja, w której Podmiot A bezprawnie uzyskał informację o planowanym przez Podmiot B zleceniu nabycia akcji X oraz o nietypowych parametrach tego zlecenia (wysokim wolumenie oraz cenie odbiegającej od aktualnej ceny rynkowej). Po bezprawnym uzyskaniu informacji o zleceniu Podmiotu B lecz jeszcze przed jego zrealizowaniem, Podmiot A nabywa akcje X na własny rachunek. Następnie, po złożeniu przez Pomiot B zlecenia nabycia akcji X, w momencie gdy transakcje zakupu przez Podmiot B są bliskie finalizacji, Podmiot A sprzedaje akcje X, osiągając w ten sposób znaczny zysk - tłumaczy KNF.

Komisja podała, że złamanie zakazu bezprawnego ujawniania informacji poufnych jest naruszeniem art. 14 lit. c rozporządzenia MAR2 i zagrożone jest grzywną do 2 mln zł albo karą pozbawienia wolności do lat 4 albo obiema tymi karami łącznie.

pap/bpl

Źródło:Bankier24
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (10)

dodaj komentarz
maxykaz
W tym kraju nie ma czegoś takiego jak prokuratura.
simonsoft8 odpowiada (usunięty)
wież
kacz-dzong-un
Fajną mamy giełdę, gdzie niektóre spółki, zamiast zarabiać na swojej działalności (która często jest tylko iluzją) główne zyski opierają na spekulacji swoimi akcjami, podbijaniem kursu i sprzedawaniem. Dlatego nikt o zdrowych zmysłach nie powinien wchodzić w jakiekolwiek spółki na New Connect.
kacz-dzong-un
...w jakiekolwiek spółki na New Connect, jak nawet na tych na głównym rynku są machloje.
tomitomi
to się nazywa ''huśtawka '',
taki trick do legalizowania większych zysków !
zoomek
Przecież tak się robi pieniądze.
Zawsze informacja była wartością.
Te wszystkie Rotszyldy tak zostały "bogami".
Tak działa świat finansów. Widocznie jakiś mały żuczek chce im robić konkurencję. To po łbie!
wolekk
Rothschildy to pikus w porownaniu do tego czegos, co mamy obecnie, zwanego Larry Fink, co jeszcze moze wywolac III Wojne.
peluquero odpowiada wolekk
Myślę, że nie ma co porównywać go do dynastii, on jest tylko wykonawcą działającym od pół wieku, podczas gdy dynastia ma od ponad wieku w garści bank centralny imperium, a od 3 wieków banki centralne dwóch innych imperiów, także planowanie jest długofalowe, horyzont czasowy to uwzględniając podaż nieujawnionych technologi minimum Myślę, że nie ma co porównywać go do dynastii, on jest tylko wykonawcą działającym od pół wieku, podczas gdy dynastia ma od ponad wieku w garści bank centralny imperium, a od 3 wieków banki centralne dwóch innych imperiów, także planowanie jest długofalowe, horyzont czasowy to uwzględniając podaż nieujawnionych technologi minimum 30-60 lat celem nadrzędnym jest pełna kontrola nad przepływami a ta nie byłaby zamknięta gdyby nie fundusze.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki