KNF zawiesza działalność SKOK-u Arka

Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzję o zawieszeniu kolejnej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej Arka z Dąbrowy Górniczej. To już szósty SKOK, względem którego wystosowano wniosek o ogłoszenie upadłości. Arka ma zostać przejęta przez jeden z banków komercyjnych.

O zawieszeniu działalności poinformowano dziś (11 maja). Decyzja była motywowana niewystarczającymi aktywami. Nie są one w stanie pokryć zobowiązań SKOK-u. Już od połowy zeszłego roku w ramach kasy działał zarząd komisaryczny ustanowiony przez KNF. Niecałe 3 tygodnie temu podjęto już pierwsze kroki ku zawieszeniu kasy – KNF zaprosiła banki do restrukturyzacji Arki. Żaden SKOK nie kwalifikował się do tego, by móc przejąć działalność Arki.

KNF złożyła wniosek o upadłość SKOK Arka
KNF złożyła wniosek o upadłość SKOK Arka (fot. Maciej Jarzębiński / FORUM)

Zarząd komisaryczny stwierdził, że w sierpniu ubiegłego roku SKOK Arka nie posiadała wystarczającej płynności finansowej. Wskazywano na ujemne fundusze własne (21,8 mln zł) oraz ujemny współczynnik wypłacalności, który wyniósł -22,69%. Dane jednoznacznie klasyfikowały kasę jako głęboko niewypłacalną.

SKOK Arka przed ustanowieniem zarządu komisarycznego ubiegała się o pomoc stabilizacyjną z Zarządu Kasy Krajowej, ta jednak wstrzymywała się z decyzją, uniemożliwiając Arce poprawę swojej wypłacalności. ZKK tłumaczył KNF, że proces został wydłużony ze względy na konieczność przeanalizowania sytuacji SKOK Arka i ustalenia, czy pomoc stabilizacyjna faktycznie jest w stanie ją uratować.

Po pierwszym kwartale 2016 r. ujemne fundusze własne Arki wzrosły do 26,4 mln zł, a łączne straty do pokrycia wyniosły 30,7 mln zł. W SKOK-u Arka swoje oszczędności trzymało 19 300 członków – zgromadzili łącznie 98,8 mln zł depozytów. Teraz ich oszczędności będą wypłacane z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Mateusz Gawin

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~NowoczesnaKropka

Pytanie kto uchwalił Ustawę z dnia 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Pytanie kto i od kiedy zasiada w składzie KNF.

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20120000855

! Odpowiedz
0 1 ~ciapaty

dobra zmiana dobra zmiana dobra zmiana dobra zmiana ? pytam czy kato-narodowe wspierane przez faszystów obecne władze zarządzą komisje śledczą co by pana Biereckiego prześwietlić sprawie skoków i okradania Polaków z pieniędzy Polaków ?

! Odpowiedz
5 11 ~marność

Chyba PO musiało dogadać z PiS w sprawie objęcia kas SKOK nadzorem KNF i gwarancjami BFG.

W ustawie "wciągającej" kasy SKOK pod nadzór KNF trzeba było dać jakiś okres przejściowy, kiedy nie byłyby objęte gwarancjami (np. 2 lata) albo obniżyć kwotę gwarancji dla SKOK np. do 20.000€ na klienta.

Albo w ogóle nie wprowadzać nadzoru państwowego, tylko czekać aż się powolutku "wykrwawią"...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 14 ~marność

Amber SKOK...

! Odpowiedz
2 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 28 ~Wit

Szkoda że nie można w podobny sposób zawiesić ich politycznych pisiowatch mentorów !!!!!

! Odpowiedz
3 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 24 ~Obywatel

Zamknąć wszystkie SKOKI - bo zniszczą dorobek ludzi. Całe zarządy tych parabanków mają się dobrze, choć zero wiedzy o bankowości.. Dopłacać będzie ten Kowalski.

! Odpowiedz
2 14 ~Xawery88

Bo ludzie nie zdaja sobie sprawy że łatwiej jest żabę ugotować niż wsadzić do wrzątku .....pojedynczo stopniowo bank za bankiem żeby ludzie się nie zorientowali co się dzieje

! Odpowiedz
2 33 ~zdzicho

największy SKOK w 4 Rp na kase

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne