KNF "wywłaszcza" głównych akcjonariuszy FM Banku

Komisja Nadzoru Finansowego nakazała zbycie wszystkich akcji FM Bank PBP posiadanych przez PL Holdings S.a.r.l., spółkę celową Abris Capital Partners, do 31 grudnia 2014 r. - poinformowała Komisja we wtorkowym komunikacie. Właściciel banku planuje odwołać się od tej decyzji.

KNF poinformowała we wtorek, że zakazała wykonywania prawa głosu z akcji FM Bank PBP przez PL Holdings oraz Abris-EMP Capital Partners oraz nakazała zbycie wszystkich akcji FM Bank PBP posiadanych przez PL Holdings S.a.r.l. do 31 grudnia 2014 r.

"Decyzję wydano na podstawie art. 25n ust. 1 i 4 w związku z art. 25h ust. 2 i 3 ustawy Prawo bankowe. W postępowaniu administracyjnym stwierdzono niewypełnianie przez PL Holdings S.a.r.l. oraz Abris-EMP Capital Partners Limited zobowiązań inwestorskich złożonych wobec KNF, co w ocenie Komisji ma negatywny wpływ na ostrożną i stabilną działalność banku" - napisano w komunikacie.

Abris Capital Partners poprzez spółkę celową PL Holdings S.a.r.l. jest większościowym akcjonariuszem FM Banku PBP SA i ma 99,6 proc. udziału w kapitale banku.

Paweł Boksa, wiceprzewodniczący rady nadzorczej banku i partner w Abris Capital Partners poinformował PAP, że fundusz zamierza odwołać się od decyzji KNF.

"Trudno się obecnie ustosunkować do decyzji KNF, ponieważ nie znamy jej uzasadnienia. Nie wiemy, czego dotyczą zarzuty. Decyzja KNF jest dla nas ogromnym zaskoczeniem. O dalszych krokach zdecydujemy, gdy poznamy uzasadnienie decyzji Komisji" - powiedział PAP Boksa.

"Już teraz mogę jednak powiedzieć, że będziemy się odwoływać, ponieważ nie widzimy żadnych podstaw do takiej decyzji KNF, tym bardziej, że FM Bank PBP SA ma wyniki lepsze od zakładanych w planie finansowym, a Komisja po zakończonej niedawno kompleksowej kontroli uznała, że sytuacja ekonomiczno-finansowa banku nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa środków gromadzonych na rachunkach bankowych" - dodał.

FM Banku PBP SA powstał z połączenia FM Banku z Polskim Bankiem Przedsiębiorczości. Połączony bank rozpoczął działalność od lipca 2013 r.

W 2013 roku szef rady nadzorczej banku i partner w Abris Capital Partners informował, że bank planuje za około 3 lata wejść na GPW.

Komentuje dr Michał Kisiel, analityk Bankier.pl
Michał Kisiel

Czym bank rozgniewał KNF?

FM Bank PBP jest jednym z mniejszych banków na polskim rynku. Do tej pory angażował się przede wszystkim w obsługę firm, chociaż stopniowo poszerzał także działalność w obszarze bankowości detalicznej. Precedensowa decyzja KNF nie jest zapewne podyktowana troską o sytuację finansową banku, który uzyskał pozytywną ocenę nadzorcy pod koniec zeszłego roku. Przyczyna konfliktu pozostaje tajemnicą, a takie tajemnice nie sprzyjają budowaniu zaufania do instytucji bankowej. Nie od dziś jednak wiadomo, że KNF niechętnie patrzy na fundusze private equity jako właściciela banków. Mówił o tym m.in. Wojciech Kwaśniak podczas jednej z dyskusji na Europejskim Kongresie Finansowym w 2012 roku.

Z punktu widzenia klientów decyzja KNF nic nie zmienia. Bank będzie nadal działał tak, jak do tej pory. Kłopot mają natomiast właściciele. Obecnie prawo głosu ma tylko posiadacz jednego procenta udziałów - Piotr Stępniak, indywidualny inwestor, który w swojej karierze pełnił m.in. rolę prezesa zarządu Getin Holding.

Jeśli główni akcjonariusze nie dostosują się do wymagań nadzoru, konsekwencje mogą być bardzo poważne. KNF może zgodnie z prawem bankowym nałożyć karę pieniężną na akcjonariusza (w wysokości do 10 mln zł), ustanowić w banku zarząd komisaryczny, a nawet uchylić zezwolenie na działalność i zadecydować o likwidacji podmiotu. Jeśli doszłoby do realizacji skrajnego scenariusza, mielibyśmy na polskim rynku do czynienia z niespotykaną do tej pory sytuacją - nadzór odegrałby rolę "grabarza" banku.

PAP, seb/ ana/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~ramin

czy to może AMBER GOLD w nowej odsłonie pod nazwą FM Bank

! Odpowiedz
0 0 ~George

Pewnie jakiś ustosunkowany biznesmen chce przejąć interes. To w III RP norma.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~lol3

pachnie niezłym wałem

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

GPW: największe wzrosty i spadki

MAXCOM 14,3000 9,6%
SNIEZKA 86,0000 9,6%
ORCOGROUP 1,5400 9,2%
REINHOLD 0,2000 -21,3%
MABION 72,9000 -16,2%
NANOGROUP 1,6400 -7,9%
Akcje: 171 wzrosło, 119 spadło, 82 bez zmian.
Wolumen: 40 145 762 akcji, obrót: 850 938 118 zł
Aktualizacja: 2019-12-12 17:04:48