REKLAMA

Klienci ukaranego Vestora trafią do PKO

2019-11-05 16:42
publikacja
2019-11-05 16:42

Komisja Nadzoru Finansowego nakazała przeniesienie instrumentów finansowych i środków pieniężnych oraz dokumentów związanych z prowadzeniem rachunków z Vestor Domu Maklerskiego do Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego - podała KNF w komunikacie.

fot. Robert Gardzinski / / FORUM

"W ocenie Komisji przeniesienie instrumentów finansowych i środków pieniężnych oraz dokumentów związanych z prowadzeniem rachunków papierów wartościowych z Vestor DM do DM PKO BP należycie zabezpieczy interesy osób, do których należą przedmiotowe aktywa. Jednocześnie KNF zwraca uwagę, iż przedmiotem przeniesienia są te instrumenty finansowe i środki pieniężne oraz dokumenty, co do których osoby bądź podmioty uprawnione nie podjęły decyzji o przeniesieniu do innej firmy inwestycyjnej" - napisano.

24 września Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała o cofnięciu zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej, ustaleniu terminu dwóch miesięcy na zakończenie działalności i nałożeniu kary pieniężnej w wysokości 1,7 mln zł na Vestor Dom Maklerski.

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała wówczas, że naruszenia były związane z prowadzeniem przez Vestor DM w latach 2016-2017 usługi oferowania instrumentów finansowych, w szczególności oferowania, ze świadomością zamieszczenia w warunkach emisji obligacji emitowanych przez FAS Polska sp. z o.o. (następnie przekształcony w FAS Polska SA), nieprawdziwych informacji dotyczących zobowiązań przeterminowanych.

W opinii Komisji, wynikiem działania Domu Maklerskiego było prowadzenie ofert obligacji z naruszeniem przepisów ustawy o obligacjach, a jednocześnie Vestor nie zapewnił prawidłowo działającego systemu nadzoru zgodności działalności z prawem, w związku z czym podmiot naruszył obowiązek firmy inwestycyjnej działania w sposób rzetelny i profesjonalny, zgodnie z zasadami uczciwego obrotu.

Ponadto Komisja stwierdziła, że Vestor nie zapewnił skutecznie działającego systemu zarządzania konfliktem interesów.

Vestor DM nie zgadzał się z zarzutami przedstawionymi w decyzji wydanej przez KNF i zapowiadał podjęcie kroków prawnych i środków w celu obrony dobrego imienia i wyjaśnienia zarzutów. (PAP Biznes)

pel/ doa/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Lista ostrzeżeń publicznych KNF

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki